Zavrieť

Porady

Výživné na ex

Dobrý deň, manžel sa rozviedol pred rokom a pol, jeho ex od neho zatial mimosudnou cestou ziadala vyživne na seba vo výške 170EUR, momentalne pobera rodicovsky prispevok cca 160 eur.a manžel na dceru platu vyzivne vo vyske 100eur. Chcem sa spytať že pokial to jeho ex postúpi na súd či sa bude posudzovať aj môj príjem nakoľko sme manželia a výživné na ňu bude vypočítané podľa nášho spoločného príjmu. Deti zatiaľ nemáme. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sylvi je offline (nepripojený) Sylvi

    mzdár začiatočník Sylvi
    Tak veľmi nepomohlo....,, súd bude skúmať životnú úroveň.....viem, že sú u nás zákony dosť zaujímavo riešené ale prečo by som mala ja prispievať na život osoby ktorú nepoznám len preto že jej sa nechce pracovať a môj príjem sa posudzuje spoločne s manželovým? Nemáte niekto s týmto skúsenosť, každá rada pomôže. Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Sylvi Pozri príspevok
    Tak veľmi nepomohlo....,, súd bude skúmať životnú úroveň.....viem, že sú u nás zákony dosť zaujímavo riešené ale prečo by som mala ja prispievať na život osoby ktorú nepoznám len preto že jej sa nechce pracovať a môj príjem sa posudzuje spoločne s manželovým? Nemáte niekto s týmto skúsenosť, každá rada pomôže. Ďakujem
    Osobnú skúsenosť nemám, ale ako vidno z toho príspevku, každý prípad sa posudzuje samostatne a v konečnom dôsledku rozhodnutie závisí od príslušného súdu. Ak s ním nebude spokojný, môže sa odvolať ...

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Asi napíšem od veci. Nedávno bola na JOJ Sudna sieň, kde sa presne tvoj prípad riešil. Pokiaľ si dobre pamätam 6 mesiacov jej patrí zo zákona čoho sa môže domáhať po rozvode. Ináč potom treba dokazovať či ma ešte iné príjmy ex, či s niekým nežije aby pominuli dôvody na platenie. Ale Tvoj príjem sa rozhodne započítava.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    pokiaľ je na RP súd to rozhodne neposúdi ako "nechce sa jej pracovať". Tiež záleží na tom, či sa ex-manželka znova vydala, prípadne s kým žije v spoločnej domácnosti. V prípade zmeny pomerov sa príspevok dá prehodnotiť.

    Zákon o rodine, Tretia časť, Piaty oddiel
    Príspevok na výživu rozvedeného manžela

    § 72

    (1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

    (2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

    (3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

    § 73

    Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

    Sylvi je offline (nepripojený) Sylvi

    mzdár začiatočník Sylvi
    Ten zákon som si prečítala viac krát len som tam nic také nečítala, ale z toho potom vyplíva, pokiaľl nebudem chciet aby z mojej vyplaty isli peniaze na manželovu ex budem sa musiet rozviesť aj ja. Je to dost smutné

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Podľa mňa netreba hneď súhlasiť s ex-manželkou navrhovanou sumou. Nepoznám Vaše majetkové pomery, ale nepredpokladám, že by jej súd vymeral viac ako dieťaťu. Má svoj príjem z PR, nie sú sociálne odkázní.... V prípade súdneho sporu sa manžela budú pýtať, koľko je ochotný..., tak nech začne s 33 €, možno vypočítajú nejaký kompromis. Tak ako na výživné pre deti, u nás neexistujú záväzné pravidlá, všetko záleží na tom, kto to bude súdiť.

    PS: nerozvádzaj sa, z tvojho príjmu ty osobne určite platiť nebudeš, len sa zohľadnia Vaše pomery ako rodiny na stanovenie toho, koľko manžel bude povinný platiť

    Sylvi je offline (nepripojený) Sylvi

    mzdár začiatočník Sylvi
    Ako rozvádzať sa nechcem, nevydavala som sa preto aby som sa rozvadzala. Lenze posudzovanie spoločného majetku to je môj a jeho a sčítaním našich prijmov sa suma zvyši nakolko ja zarabam viac ako on. Ďakujem Vám všetkym za odpovede, pomohli aj ked nepotešili...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Sylvi Pozri príspevok
    Ako rozvádzať sa nechcem, nevydavala som sa preto aby som sa rozvadzala. Lenze posudzovanie spoločného majetku to je môj a jeho a sčítaním našich prijmov sa suma zvyši nakolko ja zarabam viac ako on. Ďakujem Vám všetkym za odpovede, pomohli aj ked nepotešili...
    Sylvi, je to kruté, ale aj s takýmito "výdavkami" musíš počítaš, pokial sa rozhodneš uzatvoriť manželstvo s rozvedeným mužom s dieťaťom z prvého manželstva...

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Práve aj pre tento problém v našej spoločnosti som pred pár dňami založila novú tému - Zákon o rodine.
    Stačí si prečítať jediné dva príspevky, aj tie sú veľmi výpovedné.
    .
    Nie sú tu jasné pravidlá. Nachádzame sa po zmene zriadenia 20 rokov, čo je obvyklé a prirodzene zaužívané v iných vyspelých krajinách, tu je táto téma prakticky tabu.
    .
    Nepíšete aký vek má dieťa aj bývalá partnerka. Kto mal záujem sa rozviesť a z akého dôvodu, v akom zdravotnom stave sa exmanželka nachádza, v akej časti skúšaného Slovenska sa nachádza.
    .
    Môj názor, vždy by sa mala uplatňovať etika. Na oboch stranách. A zákon by ju mal podporovať.
    Na druhej strane len partneri, i bývalí vedia čo je pod povrchom, presne ako pod hladinou ľadovca. Poctivosť v pocitoch. Tie nepustia.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Možno budem trochu špekulovať, tak sa vopred ospravedlňujem... ale ako by súd posudzoval príjem rodiny ak by napríklad druhý z manželov, ktorý nemá vyživovaciu povinnosť voči svojmu EX začal podnikať a manželia by si rozdelili BSM... - či na stanovenie výšky výživného by toto nemalo žiaden vplyv?

    PS: nechcem nikoho na nič navádzať, len som proste zvedavý...

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    korela Pozri príspevok
    Práve aj pre tento problém v našej spoločnosti som pred pár dňami založila novú tému - Zákon o rodine.
    Stačí si prečítať jediné dva príspevky, aj tie sú veľmi výpovedné.
    .
    Nie sú tu jasné pravidlá. Nachádzame sa po zmene zriadenia 20 rokov, čo je obvyklé a prirodzene zaužívané v iných vyspelých krajinách, tu je táto téma prakticky tabu.
    .
    Nepíšete aký vek má dieťa aj bývalá partnerka. Kto mal záujem sa rozviesť a z akého dôvodu, v akom zdravotnom stave sa exmanželka nachádza, v akej časti skúšaného Slovenska sa nachádza.
    .
    Môj názor, vždy by sa mala uplatňovať etika. Na oboch stranách. A zákon by ju mal podporovať.
    Na druhej strane len partneri, i bývalí vedia čo je pod povrchom, presne ako pod hladinou ľadovca. Poctivosť v pocitoch. Tie nepustia.
    Kedze matka dietata je na rodicovskej dovolenke, je jasne aspon to, ze dieta ma menej ako 3 roky.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ice dive Pozri príspevok
    Možno budem trochu špekulovať, tak sa vopred ospravedlňujem... ale ako by súd posudzoval príjem rodiny ak by napríklad druhý z manželov, ktorý nemá vyživovaciu povinnosť voči svojmu EX začal podnikať a manželia by si rozdelili BSM... - či na stanovenie výšky výživného by toto nemalo žiaden vplyv?

    PS: nechcem nikoho na nič navádzať, len som proste zvedavý...
    Myslím, že aj pri rozdelenom BSM vedú spoločnú domácnosť, na ktorú prispievajú obaja. Ide o tú životnú úroveň. Podnikateľ má tiež nejaký vymeriavací základ na odvody ...

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    Sylvi Pozri príspevok
    Ako rozvádzať sa nechcem, nevydavala som sa preto aby som sa rozvadzala. Lenze posudzovanie spoločného majetku to je môj a jeho a sčítaním našich prijmov sa suma zvyši nakolko ja zarabam viac ako on. Ďakujem Vám všetkym za odpovede, pomohli aj ked nepotešili...
    Investujte do dobrého právnika, s ktorým váš manžel pôjde na ten súd... Môže to byť návratná investícia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.