Zavrieť

Porady

Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
dogicka Pozri príspevok
Kejka mala pravdu, pozri prechodné ustanovenia:

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
Toto ustanovenie sa nevzťahuje k zadanej otázke - kúpe auta M1 od neplatiteľa. Vzťahuje sa ku kúpe auta M1, kde predávajúci voči kupujúcemu daň uplatnil, ale kupujúci ju podľa uvedeného ustanovenia odpočítať nemohol.
6 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odevzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31.decembra 2009.
5 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Jana Acsová Pozri príspevok
Odpočet? V prípade krátkodobého nájmu áno. Tam je miesto dodania na Slovensku, teda v mieste, kde sa automobil fyzicky dá k dispozícii. Nemci by mali fakturovať so slovenskou DPH. To predpokladám, že nie je Váš prípad.
Pri dlhodobom nájme by mala byť fakturácia s nemeckou DPH. Ak nie ste registrovaní pre daň v Nemecku, dostávate sa do režimu žiadosti o vrátenie dane. Nemecký dodávateľ by mal službu posúdiť ako službu s miestom dodania v Nemecku obdoba § 15/1 nášho zákona o DPH. Žiadny odpočet. Predpokladám, že o túto daň Vám ide a transakcia je medzi zdaniteľnými osobami.
Teraz som v pomykove. Mám podobný prípad. Poľská SRO poskytuje slovenskej SRO dlhodobý prenájom motorových vozidiel. Pochopila som, (na základe podčiarknutého), že Poľská SRO by mala postupovať na základe obdoby nášho §15/1, a teda miesto dodania je na Slovensku a fa vystavovať bez DPH.
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
Pochopila som to správne?
4 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
leonka5 Pozri príspevok
Prepáčte, pomôžte mi. Som už úplný jeleň. Ak si slovenská sro. vezme do prenájmu OA z nemecka s nemeckou ŠPZ, bude mať alebo nebude nárok na odpočet DPH? Zmluvu plánujú uzatvoriť v týchto dňoch. Poraďte prosím.
Odpočet? V prípade krátkodobého nájmu áno. Tam je miesto dodania na Slovensku, teda v mieste, kde sa automobil fyzicky dá k dispozícii. Nemci by mali fakturovať so slovenskou DPH. To predpokladám, že nie je Váš prípad.
Pri dlhodobom nájme by mala byť fakturácia s nemeckou DPH. Ak nie ste registrovaní pre daň v Nemecku, dostávate sa do režimu žiadosti o vrátenie dane. Nemecký dodávateľ by mal službu posúdiť ako službu s miestom dodania v Nemecku obdoba § 15/1 nášho zákona o DPH. Žiadny odpočet. Predpokladám, že o túto daň Vám ide a transakcia je medzi zdaniteľnými osobami.

Opravujem nesprávnosť:
Dlhodobý prenájom - aplikácia obdoby nášho § 15/1 ZDPH - osobou povinnou platiť daň je príjemca služby - nájomca.

V tomto prípade platí samozdanenie. V prípade platiteľa dane z pridanej hodnoty na Slovensku môže tento uplatniť aj odpočítanie nájomcom uplatnenej dane v kontexte §§ 49-51 ZDPH (podnikanie, zdaňovaná činnosť ...)

Dúfam, že teraz je už moja odpoveď relevantná .-)
Naposledy upravil Jana Acsová : 05.05.10 at 05:47
3 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

dara Pozri príspevok
Ahojte, tiež by som si chcela potvrdiť, že to chápem správne.
SRO kúpila pred rokom osobné vozidlo od neplatca DPH, čiže nebola odpíčátaná DPH. Teraz vozidlo predáva, taktiež bez DPH, i keď je platca DPH je to tak správne?
Nie prosím. Ak kúpili od neplatiteľa DPH, tak pri predaji musia predať s daňou. Je to preto, lebo dôvodom na neodpočítanie DPH nebolo to, že - nemôže si odpočítať v zmysle §49 ods.7, keďže ide o osobné auto, ale to, že pri kúpe od neplatiteľa žiadna DPH nebola. Pri predaji treba DPH odviesť.
3 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Zita5 Pozri príspevok
SZČO registrovaná za platiteľa DPH , vykonáva jedinú činnosť a to Oslobodenú činnosť
§ 37 Poisťovacie služby a § 39 Finančné služby , vložila v roku 2010 do OM osobné MV(vozidlo bolo kúpené v roku 2010 ako nové, ale na r.č.) . V roku 2011 plánuje toto vozidlo predať .Je povinná z predaja tohto vozidla odviesť DPH ?
Tu máš paragrafované znenie, ktoré hovorí o tom, že DPH nie je potrebné odviesť:

§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7.
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Adriane Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím o radu. Osobné auto( M1) bolo kupované v.r. 2008 na leasing a teraz sme predčasne ukončili zmluvu. Leasingovka nám vyfaktúrovala poplatok za predčasné ukončenie, poplatok za prevod vlastníctva a predajnú cenu všetko s DPH. Máme nárok na odpočet? Ďakujem, Adriana
Z OA nie je možné uplatnenie dph.
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gong Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, som SZČO a platca DPH(štvrťročný), účt.v JU, 2.6.2011 sme zakúpili osobné mot.vozidlo, ktoré chcem zaradiť do majetku, celková suma MV bola 12755Eur z toho Dph 2125,83 Eur, v spoločnosti v kt.som vozidlo kúpila mali akciu, kde som polovicu sumy 6377,50EUR zaplatila 10.6.2011 a druhú polovicu zaplatim na budúci rok. Okrem toho platím hav.poistné mesačne a uhradila som spracovateľský poplatok za uver.zmluvu.
1.Ako platca DPH si v 2. Q 2011 uplatním celú sumu DPH? Áno.
2.A vozidlo zaradím do 1.odpis. skupiny a budem ho odpisovať 4 roky, odpisy zahrniem do dan.výdavkov. Odpisujem rovnomerne. Môžeš, je možnosť aj zrýchleného odpisu.
3.havarijné poistné si tiež budem uplatňovať do výdavkov - prev.réžia?Áno.
4.spracovateľský poplatok - výdavok - prev.réžia?Áno.
5.na Du oznámim zaradenie vozidla do majetku a na budúci rok do 31.1.2012 podam DP k dani z mot.voz. Áno, oznamovacia povinnosť je do 30 dní.
Prosím opravte ma ak sa mýlim - DAKUJEM
GONG
V texte.
3 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Orsz Pozri príspevok
No ja by som upozornila na úpravu tohto §49 ods.7 (citované z porady, červenou platné do 31.12.2009 a zelenou od 1.1.2010):

Je pravda, že firmy, ktoré takto nakúpili osobné vozidlá bez nároku na odpočet, zrejme majú problém pri ich predaji, kde by mali podľa DPH vyčíslovať... no každú informáciu alebo dotaz, že to tak nie je, by som ocenila...zatiaľ pátram aj ja...
Ak predáva automobil M1, a pri jeho kúpe nemal nárok na odpočet DPH, predaj je oslobodený od DPH

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VieraPopluharova Pozri príspevok
Poprosím o radu,

klient ako klasicka fyzická osoba kúpil osobné motorové vozidlo, založil sro a chce ho vložiť do podnikania, je mi jasné že sro nemá nárok na odpočet DPH, nakoľko je to od neplatiteľa DPH, len mi vrta v hlave, že ak je spoločník tejto spoločnosti a táto spoločnosť je platiteľom DPH či sa to nejako nedá, ale asi si odpoviem sama, že nie a osobné mot. voz. je nepeňažný vklad spoločníka vo výške celkovej hodnoty.A môže ho odpisovať.
Ďakujem
Vierka, dobre si si odpovedala, nemá si čo odpočítať.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pandorasbox Pozri príspevok
ak kúpim auto v zmysle tohto čl. 85i 2. ods.- teda ojazdené bez DPH , ako platca DPH obratom predám, ako je to s DPH prosím? fakturujem DPH? a mám ako príjem? ďakujem, pekný deň
AK obstará platiteľ MV bez dph, pri jeho predaji musí fakturovať s dph. Fa za jeho predaj bude príjmom( samozrejme po odpočítaní dph, ktorú odvedieš štátu)
2 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

durisovad Pozri príspevok
Prosim vas, potvrdte alebo opravte moj nazor: predavame starsie osobne auto, pri kupe ktoreho nebol narok na odpocet DPH. Teraz chceme auto predat bez DPH. Mam alebo nemam pravdu?
Môžte ho predať bez DPH, nakoľko ste nemali pri jeho kúpe nárok na odpočet
Zákon o DPH § 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň


Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
1 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

babi2 Pozri príspevok
Môžte ho predať bez DPH, nakoľko ste nemali pri jeho kúpe nárok na odpočet
Zákon o DPH § 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň


Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
No ja by som upozornila na úpravu tohto §49 ods.7 (citované z porady, červenou platné do 31.12.2009 a zelenou od 1.1.2010):

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.


a) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
b) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.


Z toho vyplýva, že odvolávať sa na §49 ods. 7 pri použití §42 je už v tomto prípade - teda čo sa týka predaja auta M1, nesprávne. Je pravda, že firmy, ktoré takto nakúpili osobné vozidlá bez nároku na odpočet, zrejme majú problém pri ich predaji, kde by mali podľa DPH vyčíslovať... no každú informáciu alebo dotaz, že to tak nie je, by som ocenila...zatiaľ pátram aj ja...
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
dogicka Pozri príspevok
Teraz som v pomykove. Mám podobný prípad. Poľská SRO poskytuje slovenskej SRO dlhodobý prenájom motorových vozidiel. Pochopila som, (na základe podčiarknutého), že Poľská SRO by mala postupovať na základe obdoby nášho §15/1, a teda miesto dodania je na Slovensku a fa vystavovať bez DPH.
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.
Pochopila som to správne?
Tak nebuďte. To ja som sa dala pomýliť tým odpočtom a preklopila som si paragrafy. Síce uvádzam dobré ustanovenie ale nesprávny záver. Máte pravdu. Pri dlhodobom nájme platí § 15/1 a miesto dodania je preto členský štát, kde je usadený odberateľ služby. V rámci zdaniteľných osôb platí daň príjemca služby.

Ďakujem.
1 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Keď by si kúpila od neplatiteľa hocičo iné, napr. počítač - žiadna DPH na vstupe. A potom by si ho predávala, tak s DPH, či nie? Rovnako aj auto. Ja to chápem takto.
1 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zita5 Pozri príspevok
SZČO registrovaná za platiteľa DPH , vykonáva jedine Oslobodenú činnosť § 37 Poisťovacie služby a § 39 Finančné služby , vložila v roku 2010 do OM osobné MV . V roku 2011 plánuje toto vozidlo predať .Je povinná z predaja tohto vozidla odviesť DPH ?
Podľa mňa nie, veď nemal ani nárok na uplatnenie DPH na vstupe.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VieraPopluharova Pozri príspevok
Mam problem:
Klient kupil M1 v roku 2010, uplatnil si narok na odpočet DPH v plnej vyške, nakoľko využiva toto M1 len na ucely podnikania.
Koncom roka prislo k totalnej skode vozidla, uzatvorene len zakonne poistenie, z tohoto titulu vozidlo vyradene z podnikania 1.1.2011.
V januari 2011 ukončil živnost: z pohladu DPH musi vratit alikvotnu cast pri ukonceni zivnosti? /podla mna ano, podla klienta nie/
Áno, má daňovú povinnosť.
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Poprosím o radu,

klient ako klasicka fyzická osoba kúpil osobné motorové vozidlo, založil sro a chce ho vložiť do podnikania, je mi jasné že sro nemá nárok na odpočet DPH, nakoľko je to od neplatiteľa DPH, len mi vrta v hlave, že ak je spoločník tejto spoločnosti a táto spoločnosť je platiteľom DPH či sa to nejako nedá, ale asi si odpoviem sama, že nie a osobné mot. voz. je nepeňažný vklad spoločníka vo výške celkovej hodnoty.A môže ho odpisovať.
Ďakujem
1 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

bez DPH, mala si predsa odpočet ak som správne pozrela predchádzajúce príspevky
1 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
xeva Pozri príspevok
Mohla by si, prosím, KEJKA zhrnúť podmienky, ktoré je potrebné spĺňať, aby bolo možné DPH odpočítať ?
Pozri si § 49-51 zákona o DPH.
1 0
Načítať ďalšie