Zavrieť

Porady

Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

VieraPopluharova Pozri príspevok
Poprosím o radu,

klient ako klasicka fyzická osoba kúpil osobné motorové vozidlo, založil sro a chce ho vložiť do podnikania, je mi jasné že sro nemá nárok na odpočet DPH, nakoľko je to od neplatiteľa DPH, len mi vrta v hlave, že ak je spoločník tejto spoločnosti a táto spoločnosť je platiteľom DPH či sa to nejako nedá, ale asi si odpoviem sama, že nie a osobné mot. voz. je nepeňažný vklad spoločníka vo výške celkovej hodnoty.A môže ho odpisovať.
Ďakujem
Vierka, dobre si si odpovedala, nemá si čo odpočítať.
2 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, som SZČO a platca DPH(štvrťročný), účt.v JU, 2.6.2011 sme zakúpili osobné mot.vozidlo, ktoré chcem zaradiť do majetku, celková suma MV bola 12755Eur z toho Dph 2125,83 Eur, v spoločnosti v kt.som vozidlo kúpila mali akciu, kde som polovicu sumy 6377,50EUR zaplatila 10.6.2011 a druhú polovicu zaplatim na budúci rok. Okrem toho platím hav.poistné mesačne a uhradila som spracovateľský poplatok za uver.zmluvu.
1.Ako platca DPH si v 2. Q 2011 uplatním celú sumu DPH?
2.A vozidlo zaradím do 1.odpis. skupiny a budem ho odpisovať 4 roky, odpisy zahrniem do dan.výdavkov. Odpisujem rovnomerne.
3.havarijné poistné si tiež budem uplatňovať do výdavkov - prev.réžia?
4.spracovateľský poplatok - výdavok - prev.réžia?
5.na Du oznámim zaradenie vozidla do majetku a na budúci rok do 31.1.2012 podam DP k dani z mot.voz.
Prosím opravte ma ak sa mýlim - DAKUJEM
GONG
... ešte aby som správne pochopila k bodu 1 - na vstupe si uplatním dph len z tej prvej polovici zo sumy 6377,50 EUR, ktorú sme zaplatili, nie z celkovej sumy za MV, však? Zle som sa vyjadrila v mojom prvom príspevku.
... na DU neposielam tech.preukaz z MV? len spravím daňové priznanie ? pýtam sa, lebo MV som ešte neriešila a nemám s tým skúsenosť.
... do účtovníctva zaúčtujem celkovú sumu MV? lebo fa mám na celkovú sumu MV, na kt. je uvedená zálohová faktúra na sumu 6377,50Eur. Druhú polovicu uhrádzame na budúci rok.
Dakujem
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

Faktúru od dodávateľa máš na sumu 12 755 EUR alebo 6377,50 EUR ?
0 0
Gong Gong

Adiks Pozri príspevok
Faktúru od dodávateľa máš na sumu 12 755 EUR alebo 6377,50 EUR ?
Faktúra je na 12755EUR na kt.sú uvedené i zálohové fa, tie zálohové fa jedna na zálohu 1377,50 a druhá zálohová fa na doplatok 5000EUR - spolu s PPD-mi
0 0
Adiks Adiks

Uplatníš si odpočítanie DPH z celej čiastky faktúry, nie iba z polovice, ktorú si už uhradila. Odpočítanie DPH nie je viazané na povinnosť úhrady faktúry.
0 0
Gong Gong

Gong Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, som SZČO a platca DPH(štvrťročný), účt.v JU, 2.6.2011 sme zakúpili osobné mot.vozidlo, ktoré chcem zaradiť do majetku, celková suma MV bola 12755Eur z toho Dph 2125,83 Eur, v spoločnosti v kt.som vozidlo kúpila mali akciu, kde som polovicu sumy 6377,50EUR zaplatila 10.6.2011 a druhú polovicu zaplatim na budúci rok. Okrem toho platím hav.poistné mesačne a uhradila som spracovateľský poplatok za uver.zmluvu.
1.Ako platca DPH si v 2. Q 2011 uplatním celú sumu DPH?
2.A vozidlo zaradím do 1.odpis. skupiny a budem ho odpisovať 4 roky, odpisy zahrniem do dan.výdavkov. Odpisujem rovnomerne.
3.havarijné poistné si tiež budem uplatňovať do výdavkov - prev.réžia?
4.spracovateľský poplatok - výdavok - prev.réžia?
5.na Du oznámim zaradenie vozidla do majetku a na budúci rok do 31.1.2012 podam DP k dani z mot.voz.
Prosím opravte ma ak sa mýlim - DAKUJEM
GONG
... a možem zvoliť nasledovné odpisovanie: - zrýchlené
1rok- 1x 12755/4 = 3188,75 Eur odpis - ZC 9566,25 Eur
2rok- 2x 9566,25/5-1 = 4783,13 Eur odpis - ZC 4783,12 Eur
3rok- 2x 4783,12/5-2 = 3188,75 Eur odpis - ZC 1594,37 Eur
4rok- 2x 1594,37/5-3 = 1594,37 Eur odpis - ZC 0 Eur
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
môžeš, ale každý ročný odpis zaokruhliš nahor, teda sa ti ZC zníži a tým pádom bude odpis v nasl.roku iný -tiež ho zaokrúhliš nahor.
zaokrúhlenie nahor na EUR je podľa ZDP.
0 0
Gong Gong

Gong Pozri príspevok
... a možem zvoliť nasledovné odpisovanie: - zrýchlené
1rok- 1x 12755/4 = 3188,75 Eur odpis - ZC 9566,25 Eur
2rok- 2x 9566,25/5-1 = 4783,13 Eur odpis - ZC 4783,12 Eur
3rok- 2x 4783,12/5-2 = 3188,75 Eur odpis - ZC 1594,37 Eur
4rok- 2x 1594,37/5-3 = 1594,37 Eur odpis - ZC 0 Eur
Ďakujem
Prosím vás na výpočet odpisov vezmem celkovú sumu za mot.vozidlo - sumu aj s DPH?
DAkujem
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

bez DPH, mala si predsa odpočet ak som správne pozrela predchádzajúce príspevky
1 0
KEJKA KEJKA

Gong Pozri príspevok
Prosím vás na výpočet odpisov vezmem celkovú sumu za mot.vozidlo - sumu aj s DPH?
DAkujem
v príklade si podľa všetkého uviedla celkovú sumu aj s DPH. Ja som to brala ako OC - východiskovú cenu pre odpisy, nekontrolovala som jej správnosť.
Takže upresňujem, OC je pre Teba cena bez DPH, kedže DPH si si odpočítala /predpokladám, že podmienky splňaš/.
A potom postupuješ pri výpočte odpisov, tak ako si sama naznačila, len každý rok odpis zaokrúhliš nahor na EUR.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Mohla by si, prosím, KEJKA zhrnúť podmienky, ktoré je potrebné spĺňať, aby bolo možné DPH odpočítať ?
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Jana1303 Pozri príspevok
Dobrý večer, ak som dobre pochopila, firma, platca DPH ak kúpi auto M1 na leasing v roku 2011, môže si uplatniť DPH na vstupe?
A ak firma nie je platcom, ale stane sa , a potom si kúpi auto, má nárok na odpočet DPH predpokladám... Ak sa dajme tomu po roku , dvoch rozhodne , že chce zrušiť registráciu k DPH, musí potom niečo vrátiť DÚ?
0 0
Adiks Adiks

xeva Pozri príspevok
Mohla by si, prosím, KEJKA zhrnúť podmienky, ktoré je potrebné spĺňať, aby bolo možné DPH odpočítať ?
Pozri si § 49-51 zákona o DPH.
1 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

Rozalka Pozri príspevok
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odevzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31.decembra 2009.
ak kúpim auto v zmysle tohto čl. 85i 2. ods.- teda ojazdené bez DPH , ako platca DPH obratom predám, ako je to s DPH prosím? fakturujem DPH? a mám ako príjem? ďakujem, pekný deň
0 0
Tweety Tweety

pandorasbox Pozri príspevok
ak kúpim auto v zmysle tohto čl. 85i 2. ods.- teda ojazdené bez DPH , ako platca DPH obratom predám, ako je to s DPH prosím? fakturujem DPH? a mám ako príjem? ďakujem, pekný deň
AK obstará platiteľ MV bez dph, pri jeho predaji musí fakturovať s dph. Fa za jeho predaj bude príjmom( samozrejme po odpočítaní dph, ktorú odvedieš štátu)
2 0
pandorasbox pandorasbox

pandorasbox je offline (nepripojený) pandorasbox

ďakujem Tweety - prajem príjemný deň
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

ahojte, viete mi poradiť?
sro, platiteľ DPH chce kúpiť ojazdené auto N1 od platiteľa DPH za 5000 eur. toto auto zaradí do majetku firmy.
po roku sa rozhodne predať auto za 2000 eur, musí vrátiť rozdiel DPH?

podľa mňa áno, resp. tento platiteľ by mal predať auto za zostatkovú cenu. určite nie nižšiu.
čo vy na to? (pýtal sa ma to jeden výmyselník).

ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

*agatha* Pozri príspevok
ahojte, viete mi poradiť?
sro, platiteľ DPH chce kúpiť ojazdené auto N1 od platiteľa DPH za 5000 eur. toto auto zaradí do majetku firmy.
po roku sa rozhodne predať auto za 2000 eur, musí vrátiť rozdiel DPH?

podľa mňa áno, resp. tento platiteľ by mal predať auto za zostatkovú cenu. určite nie nižšiu.
čo vy na to? (pýtal sa ma to jeden výmyselník).

ďakujem.
Pri predaj MV odvedie dph z predajnej ceny MV.
0 0
*agatha* *agatha*

*agatha* je offline (nepripojený) *agatha*

Tweety Pozri príspevok
Pri predaj MV odvedie dph z predajnej ceny MV.
Dakujem Tweety. ale nemal by asi predat za nizsiu cenu ako je zostatkova, nie? dakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

*agatha* Pozri príspevok
.................... ale nemal by asi predat za nizsiu cenu ako je zostatkova, nie? dakujem.
legislatíva to nezakazuje, ale je to špekulácia. Predsa ak predá a stratí na tom 3000 EUR, tak o čom to je? cudziemu by takto výhodne nepredal, či?
0 0
Načítať ďalšie