Zavrieť

Porady

Predaj domu, ktorý bol prenajímaný

Ahojte,

mal by som jednu otázku:

Vlastním dom, ktorý ako fyzická osoba plánujem prenajímať živnostníkom. Manželka má v dome trvalý pobyt.

Po koľkých rokoch bude možné dom predať, tak aby príjem z tohto predaja bol daňovo oslobodený.

Po dvoch? Alebo až piatich rokoch? A odkedy sa tento čas počíta - od kúpy alebo od ukončenia prenajímania?

Ďakujem za vaše odpovede.

V.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Tvoj problem riesi § 9 zakona o dani z prijmov. Je tam oslobodenie od dane, ak uplynie 5 rokov po vyradeni z obchodneho majetku. Ale nic sa tam nepise o jeho prenajimani! To mi je novinka po minule roky to bolo aj o jeho prenajme, ale neviete mi poradit, ci sa tym vyradenim z obchodneho majetku mysli i jeho prenajom?

    Nezabudni vsak na § 4 odsek 5, ak tu nehnutelnost budes len ciastocne vyuzivat na podnikanie cize len cast bude zaradena do obchodneho majetku, len cast sumy za predaj domu budes musiet zdanit.

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Vsak? A ako je to teda s prenajimanym domom, ktory sa neprenajima v ramci zivnosti? Ved ten dom predsa nie je v ziadnom obchodnom majetku, ci ano? Teda ho mozno predat po 5 rokoch od jeho kupy bez zdanenia bez ohladu na to, ci bol prenajimany?

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    V starom znení zákona, ktorý bol platný do 31.12.2004 bol deň vyradenia majetku z obchodného majetku deň, v ktorom dňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo viedol o ňom evidenciu podľa § 6 ods. 11 ale od 01.01.2005 to vypadlo z § 9 ods. 1 písm. b , takže v zmysle tohto paragrafu by nemal príjem po piatich rokoch pri predaji zdaňovať. Je to zaujímavé !!! Ale ak sa pozriem na § 2 zákona o dani z príjmov ods. 1. písm m., tak tam je presne uvedená definícia obchodného majetku. Potom by mi to vychádzalo asi tak, že ak uvedený prenajímateľ Fo, ktorý viedol evidenciu podľa § 6 ods. 11, a uplatňoval si k príjmom z prenájmu aj výdavky, tak tento majetok, ku ktorému viedol spomínanú evidenciu je v zmysle § 2 ods. 1 písm. m , obchodným majetkom a dňom vyradenia je podľa mňa deň, kedy prestal uvedený majetok využívať na podnikateľské účely a nedosahuje žiadne príjmy z prenájmu uvedeného majetku.
    Naposledy upravil Monika1 : 08.09.05 at 12:08

    Viliam... je offline (nepripojený) Viliam...

    Viliam...
    Čiže, ak som to dobre pochopil.

    V prípade, ak budem majetok prenajímať ako fyzická osoba a súčasne si budem chcieť uplatňovať daňové výdavky, čím si budem znižovať moje príjmy a tým aj daňovú povinnosť - bude sa na mňa vzťahovať oslobodenie až po 5 rokov od dátumu, kedy ukončím prenájom nehnuteľnosti.

    Mám pravdu?

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Mas pravdu, ale ak si budes vydavky uplatnovat len percentom (25%), tak dom pri predaji nezdanujes, je o tom viac na:

    http://www.reality.sk/poradna.aspx?idporadna=2

    Predaj domu, ktorý bol prenajímaný

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.