Zavrieť

Porady

Ako pomoct detom?????

Chcela by som vas poprosit o radu.Mam sestru,ktora je podla vsetkeho alkoholicka a nestara sa riadne o deti.Ma dve deti,9 a 5 rocne a tie su casto hladne a chodia spinave a teraz v zime aj mokre a velmi lahko oblecene.A to som sa vsetko dozvedela od nasej maminy lebo my sa nestretavame.Mamina je z toho na nervy,velmi sa koli tomu trapi a ona sa jej uz pokusala dohovarat aj po dobrom aj po zlom.Starsie dieta sa samozrejme zle uci a pritom ked bola mala ,tak to bolo velmi sikovne dievcatko.Teraz sa flakaju vonku po tme,hladne a musia sa pozerat na rodicov ktori sa ozieraju a su psychycki labilni.Sestra sa vraj tento rok uz pokusila otravit liekmi a bola na psychiatrii.Ale ja by som vlastne chcela vediet,ako by sa dalo pomoct detom.Ja si myslim,ze keby boli v domove tak by im bolo urcite lepsie,lebo by im bola poskytnuta zakladna starostlivost.A chcela by som vediet,ci nemoze nahodov podat navrh na socialku aj triedna ucitelka.ked vidi ze dieta je zanedbane.Tento tyzden prisla mala k mojej mamine s tym ze bola strasne hladna a vravela ze pani ucitelka jej dala mikinu,lebo jej bolo zima.Este dodam,ze sestra sa pohadala s maminou a povedala ze ju nechce viac vidiet a tak k nej deti chodia potajomky.Mamina to tazko preziva a tak sa zaroven bojim aj o nu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Pozhováraj sa s mamou a tvojim manželom, ako a či by sa dal riešiť problém v rodine, finančne, bez scén ich biologických rodičov. Kontaktujte sociálku, ako deti žijú, a aké riešenie má rodina.
    Keď pôjdu deti do domova, nemusia ísť spolu do jedného zariadenia, a skús si predstaviť, ako sa môže cítiť 5 a 9 ročné dieťa bez rodičov, bez súrodenca, a v cudzom prostredí.
    Ako prvý krok by som doporučila,aby si starí rodičia a teta vybudovali s deťmi vzťah , bez scén s rodičmi nahrádzali rodičovskú starostlivosť, pozývali deti čo najčastejšie k sebe, dali im jedlo, vhodné oblečenie, pripravili sa s nimi do školy. Žiadne ohováranie rodičov, žiadne dohováranie rodičom. Len sa starať o deti pár hodín denne. Jedlo myslím hoci obyčajný krajec chleba, jednoduchú polievku, odev myslím veci z rodinného "archívu" alebo lacné šatstvo z bazára. Deťom venovať viac času, ako investovať financií. Ak sa takýto model ujme, a rodičia nebudú mať pocit, že im ktosi stále káže, že nemajú piť, čo by mali robiť, a štve deti proti nim, postupne si na to všetci zvyknú a aj rozhodovanie, čo s deťmi, bude menej emotívne.
    Naposledy upravil Dav : 06.12.09 at 17:23 Dôvod: gramatika

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Ktokoľvek môže osloviť sociálny úrad, nečakajte na to, že to urobí triedna učiteľka, môže to urobiť aj najbližšia rodina.
    Prečo však deťom neposkytne prvú pomocnú ruku teta a stará mama - nerozumiem.
    Prepáč tapetka, je to len môj názor, ale myslieť si, že deťom by bolo lepšie v detskom domove mi príde dosť alibistické. Pokiaľ starí rodičia nie sú na tom zle zdravotne, dalo by sa súdnou cestou dosiahnuť to, aby ich vnúčence žili s nimi a ich vlastní rodičia by mali vyživovaciu povinnosť voči svojim deťom.
    Neviem, to je len môj pocit..., ale píšeš tu o svojej krvi...

    tapetka je offline (nepripojený) tapetka

    tapetka
    no moja mamina je sama,zije z dochodku...oni ako rodicia nerobia nikde,su nezamestnani...z coho budu platit????su alkoholici a este aj mam aj taky pocit,ze by robili problemy....ja mam svoju rodinu a nerada by som ju do toho zatiahla...mozno sa ti to zda hrozne,ale ked si predstavim ze by mi sem moja sestra mala prist vystrajat sceny a mali by tim trpiet napriklad moje deti,tak to fakt nechcem pripustit...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ja si myslím, že treba , aby ste v prvom rade pomohli sestre, aby sa dala do poriadku a začala sa riadne starať o deti.
    Ten jej alkoholizmus a pokusy o samovraždu sa dajú vysvetliť aj ako zúfalé výkriky o pomoc...Aj keď teraz spolu nekomunikujete,skús jej ponúknuť pomoc a porozprávať sa s ňou. Možno niečo vymyslíte spolu...

    Podávať návrh na sociálku, aby deti vzali do domova, je asi posledné , čo nielen oni, ale aj tvoja sestra potrebujú...
    Určite im v Domove dajú teplé oblečenie a najesť.Ale pokrvnú rodinu im to nikdy nenhradí. Veď predsa nie sú siroty bez rodiny, majú rodičov, tetu, babku atď.

    Skúste deťom radšej pomôcť tak, že sa nejako o ne na čas postaráte, pokým sa im matka vylieči . (ak vlatne bude mať záujem a snahu )
    Možno to ešte nie je také zlé. Neviem, ako dlho to trvá...
    Ak by starí rodičia chceli pomôcť, len si netrúfajú finančne, možno by pomohla sociálka s nejakými príspevkami, či vyplácanie rod. prídavkov starým rodičom. Treba sa informovať osobne na všetky možnosti.

    Držím Vám palce!
    Naposledy upravil arizona : 06.12.09 at 10:10

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    inak suhlasim s danushkou, nebolo by fakt lepsie detom v rodine /napr.u teba alebo pri starych rodicoch/ ako v nejakom domove. vies tam im bude len o to lepsie ze nebudu hladne a budu v teple. ale co to teplo domova a kde bude "rodicovska" teda asi najskôr rodinna laska a objatia a vecne rozhovory? vies to su uz deti,ktore vsetko vnimaju, tak budu sa pochopitelne vypytovat vselico. od rodicov by som vzala deti k sebe alebo k babke a cez sud si vydobila opatrovnictvo ci poručnictvo.lebo takto trpia len deti a biologicky rodicia to maju "na haku".

    tapetka je offline (nepripojený) tapetka

    tapetka
    pred dvoma rokmi som jej ponukla pomoc,vtedy sa to zacalo uz tak dost rozmahat....dost dlho som sa snou rozpravala,myslela som si ze chape o com to je...tvarila sa tak...ponukla som sa ,ze s nou pojdem ku psychologovi,ze jej pomozem financne,ze sa nemusi bat ze by v tom bola sama...aj mamina jej to vravela...aj s detmi ze jej pomozem...naslubovala mi vsetko a na druhy den ked sme sa mali stretnut,tak neprisla...ze nech tam idem sama so sebou...ze ona je v poriadku...tak ved ja ju tam nemozem donutit ist nasilu????

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Samozrejme , by bolo lepšie,keby vyrastali u príbuzných, ALE-nie každý ma v dnešnej dobe možnosť si hneď zobrať k sebe dve už vačšie deti(nie bábatka),ktoré už určite potrebujú svoj priestor a pod.-takže ja zadávateľku témy chválim za to,že sa stará a nezatvára oči( nie všetci by tak konali) a žiadna kritika nieje namieste-ona vie, prečo asi si nemože dovoliť zobrať dve deti zrazu k sebe...
    Nie každý máme veľké domy, niektorí bývame aj v 3-izbových bytoch a ja neviem,napr.kam by som teraz ešte k mojím 2 deťom dal ďalšie dve...
    Takže ju nekritizujme...

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Samozrejme , by bolo lepšie,keby vyrastali u príbuzných, ALE-nie každý ma v dnešnej dobe možnosť si hneď zobrať k sebe dve už vačšie deti(nie bábatka),ktoré už určite potrebujú svoj priestor a pod.-takže ja zadávateľku témy chválim za to,že sa stará a nezatvára oči( nie všetci by tak konali) a žiadna kritika nieje namieste-ona vie, prečo asi si nemože dovoliť zobrať dve deti zrazu k sebe...
    Nie každý máme veľké domy, niektorí bývame aj v 3-izbových bytoch a ja neviem,napr.kam by som teraz ešte k mojím 2 deťom dal ďalšie dve...
    Takže ju nekritizujme...
    Stanislav, ja som nemyslela zobrať deti k sebe nastálo. Len im robiť doplnkový "denný servis" , nahradiť chýbajúcu starostlivosť rodičov a vybudovať si s deťmi vzťah. Zadávateľka nepíše, aký majú deti vzťah k rodičom, ani k iným príbuzným. Pri svojej odpovedi som mala na mysli štyri konkrétne prípady z okolia. V jednom prípade sa matka o deti starala veľmi povrchne, otec pracoval mimo domu - a deti nedali na rodičov dopustiť zlé slovo. V druhom prípade išli deti od matky do domova a po čase si ich otec zobral ku sebe, to už mal druhú manželku (skúsenosti na román), v treťom prípade šiel chlapec do domova, odtiaľ do reedukačného ústavu, odtiaľ ku starej mame, a (druhý román) teraz je stále jednou nohou v base, posledný prípad - alkoholici, temer bezdomovci, deti im zobrali do domova, rozdelili ich, jedno dieťa bolo adoptované, dve si chcela zobrať ich krstná mama do náhradnej starostlivosti, a jedno ostalo v domove.
    Preto som za to, aby deti ostali u rodičov, ak majú k nim dobrý citový vzťah, a ak aj rodičia majú v podstate deti radi. 9 ročné dievča môže už teta a stará mama učiť starostlivosti o domácnosť, aby niektoré veci okolo seba a súrodenca vedelo zvládnuť - napr. oprať si veci, pripraviť jednoduchý obed.
    Ak sa to nedá, tak sa to nedá. Ale keď zadávateľku trápi osud detí u rodičov, bude ju trápiť aj ich osud v domove. A ako sa môže prejaviť pobyt v domove na psychike detí ?

    tapetka je offline (nepripojený) tapetka

    tapetka
    No asi tak sa citim a tak si to predstavujem ako to opisuje Stanislav.Neviem kde by som v nasom byte a pri nasom zamestnani,lebo obaja s manzelom pracujeme na smeny dali este dve deti.Ked sme my v praci,tak o nase deti sa stara svokra.Ved ja nemozem chciet aby sa starala este aj o dalsie dve.Ked boli deti male,tak sme mali vztah myslim pekny,sice ta starsia bola taka zivsia,ale dalo sa snou dohodnut.Ale dvy roky sa uz nestretavame,ja mam informacie uz len z pocutia od znamych alebo maminy.Pisete mi,ze ju mame,tu starsiu naucit starat sa o rodinu,okolo domacnosti.Lenze mne ide o to,aby deti nemuseli zit v prostredi opitych ludi,ja som to nikdy nezazila,my s manzelom nepijeme a tak ja mam k tomu velky odpor.Ja sa len bojim aby to nepreslo do nejakej agresivity a niekto im neublizil.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Tapetka - nie si povinná sa tu obhajovať pred nikým. Je tvojou vecou čo urobíš a ako urobíš. Moralizovanie v tejto chvíli si myslím nie je na mieste, treba akútne riešiť situáciu detí a to tak, že nahlásite túto situáciu na sociálku a nech to riešia. Chabo oblečeným a hladným deťom viac na ulici ako doma a navyše s opitými rodičmi reči nepomôžu.

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Na Nadáciu a OZ Pomoc deťom v ohrození sa môžu obrátiť žiadatelia o pomoc pre dieťa:

    * týrané, zanedbávané a zneužívané,
    * telesne, duševne alebo zmyslovo postihnuté alebo choré,
    * trpiace rôznymi formami závislostí,
    * žijúce mimo vlastnej rodiny,
    * ako aj pre dieťa, ktoré sa bez vlastného pričinenia ocitlo v ohrození zdravia v rodine alebo v širšom spoločenstve.

    nadacia@pomocdetom.sk

    To je len tak narychlo, co som pochopila z tvojho prispevku, ze potrebujes poradit. Je mi velmi luto tych deticiek, urcite, prosim ta pekne, nieco pre ne urob. Ale som presvedcena, ze v neposlednom rade potrebuje pomoc aj tvoja sestra. Drzim palce, hodne sil a trpezlivosti.

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    Môj názor sa Vám možno bude zdať trvdý,ale viem o čom hovorím. Môj názor je ten,že tvojej sestre pomôžete tak,že jej budete robiť zle! Ano dobre čítate ,treba na ňu tvrdo a bez milosti. Zavolať sociálku,vyhrážať sa jej že príde o deti,o najbližšiu rodinu. Zatlačiť ju do kúta. A stále deň čo deň,nie len raz za rok a ticho! Alkoholik pochopí že má problém,až vtedy keď je na dne. Vtedy sa začne báť a má snahu problémy riešiť. Tvoja sestra musí ísť na liečenie,ale pokial nepocíti že môže o všetko prísť,tak ju tam nedostanete. Ani jeden alkoholik nejde na liečenie dobrovolne,vždy ho niečo alebo niekto do toho dotlačí. Držím palce!

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    ludex Pozri príspevok
    Môj názor sa Vám možno bude zdať trvdý,ale viem o čom hovorím. Môj názor je ten,že tvojej sestre pomôžete tak,že jej budete robiť zle! Ano dobre čítate ,treba na ňu tvrdo a bez milosti. Zavolať sociálku,vyhrážať sa jej že príde o deti,o najbližšiu rodinu. Zatlačiť ju do kúta. A stále deň čo deň,nie len raz za rok a ticho! Alkoholik pochopí že má problém,až vtedy keď je na dne. Vtedy sa začne báť a má snahu problémy riešiť. Tvoja sestra musí ísť na liečenie,ale pokial nepocíti že môže o všetko prísť,tak ju tam nedostanete. Ani jeden alkoholik nejde na liečenie dobrovolne,vždy ho niečo alebo niekto do toho dotlačí. Držím palce!
    ...tak je ludex. A dotlačí ju tam možno sociálka, ktorá sa začne starať, ak sestra pritúli detičky, pokiaľ si pre ne nepríde opitá mamička a pokiaľ jej nezavolá policajný doprovod.......

    tapetka je offline (nepripojený) tapetka

    tapetka
    Dakujem vam vsetkym velmi pekne za vase rady.Viem ze sa idem pustit do tazkeho boja a tak nam prosim drzte palce.Dakujem.

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    Danila Pozri príspevok
    ...tak je ludex. A dotlačí ju tam možno sociálka, ktorá sa začne starať, ak sestra pritúli detičky, pokiaľ si pre ne nepríde opitá mamička a pokiaľ jej nezavolá policajný doprovod.......
    Bez podpory najbližšej rodiny by to nešlo. Musia si uvedomiť,že v prípade že sa to podarí a matka deti na to liečenie pôjde,musia nastúpiť oni a naopak začať jej pomáhať,postarať sa o deti a ukazať jej,že žiť krásny život sa dá aj bez alkoholu. Je to velmi ťažká a dlhá cesta a nie je zaručený úspech,ale je to určite lepšie ako sa nečinne prizerať a mať potom výčitky svedomia že som nič nespravil.
    Rodina nerodina, deti su prvorade. myslim ze viac iniciativy by ti neuskodilo,,,,aj ked si myslis ze by si ohrozila svoju rodinu, vzdy sa tomu da zabranit ale treba pomahat kde sa da a najma pokial sa jedna o deti. Ja len nechapem ako je mozne ze to este ucitelka neriesila, ved je to jej povinnost a okamzite to treba dat na socialku....a ospravedlnujem sa ze som to napisale tak tvrdsie ale tak to je.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.