Zavrieť

Porady

Živnostník - požičanie auta od súkromnej osoby - je možné dať do účtovníctva?

Manžel začína od januára podnikať na živnosť. Chce k tejto činnosti využívať naše rodinné auto, ktoré je však písané na mňa ako súkromnú osobu. Ako postupovať? Môžem mu akože na nejakú zmluvu prenajať auto a tým pádom si bude môcť dávať náklady do účtovníctva? Alebo len urobiť prepis? Čo je schodnejšie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    arieska Pozri príspevok
    Manžel začína od januára podnikať na živnosť. Chce k tejto činnosti využívať naše rodinné auto, ktoré je však písané na mňa ako súkromnú osobu. Ako postupovať? Môžem mu akože na nejakú zmluvu prenajať auto a tým pádom si bude môcť dávať náklady do účtovníctva? Alebo len urobiť prepis? Čo je schodnejšie?
    Ak nemáte rozdelené BSM, tak je to aj jeho auto, napriek tomu, že v TP si uvedená ty. V tom prípade nie je potrebná zmluva (vlastne je nemožná).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    arieska Pozri príspevok
    Manžel začína od januára podnikať na živnosť. Chce k tejto činnosti využívať naše rodinné auto, ktoré je však písané na mňa ako súkromnú osobu. Ako postupovať? Môžem mu akože na nejakú zmluvu prenajať auto a tým pádom si bude môcť dávať náklady do účtovníctva? Alebo len urobiť prepis? Čo je schodnejšie?
    Môže využívať manželkino auto a uplatňovať si sadzbu základnej náhrady a spotrebu PHM. Nezabudnite na splnenie oznamovacej povinnosti k dani z motor. vozidiel na DU.

    arieska je offline (nepripojený) arieska

    arieska
    Ďakujem pekne. Takže zmluva nie je potrebné, ale bločky za tankovanie a napríklad diaľničnú nálepku...to môžeme dať do účtovníctva, áno? Sme v tomto úplní nováčikovia, preto možno hlúpe otázky :-(

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    arieska Pozri príspevok
    Ďakujem pekne. Takže zmluva nie je potrebné, ale bločky za tankovanie a napríklad diaľničnú nálepku...to môžeme dať do účtovníctva, áno? Sme v tomto úplní nováčikovia, preto možno hlúpe otázky :-(
    ak si budeš uplatňovať paušálne náhrady, okrem dane z motorových vozidiel si do daňových výdavkov v peň. denníku nedávaš nič.
    PHM je súčasťou paušálnej náhrady za používanie súkr. mot. vozidla.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    arieska Pozri príspevok
    Ďakujem pekne. Takže zmluva nie je potrebné, ale bločky za tankovanie a napríklad diaľničnú nálepku...to môžeme dať do účtovníctva, áno? Sme v tomto úplní nováčikovia, preto možno hlúpe otázky :-(
    AK auto nie je zahrnuté do obchodného majetku, v tom prípade je možné si uplatniť paušálnu náhradu za najazdené km. Nič iné. Totiž tento paušál už zohladňuje všetky výdaje týkajúce sa používania auta.

    arieska je offline (nepripojený) arieska

    arieska
    Ešte mám otázočku: auto je v technickom preukaze vedené ako nákladné. Máme tam aj mrežu. Je tam nejaké obmedzenie, že si do účtovníctva môžeme dať iba osobné auto? Lebo nejakú takú poznámku som na nete našla

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    AK auto nie je zahrnuté do obchodného majetku, v tom prípade je možné si uplatniť paušálnu náhradu za najazdené km. Nič iné. Totiž tento paušál už zohladňuje všetky výdaje týkajúce sa používania auta.
    je možné uplatniť aj niečo iné napr. benzín - pozri § 19 ods. písm e) zákona o dani z príjmov - posledná veta: ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87);
    dokonca odborná literatúra uvádza, že aj pomernú časť napr. diaľničnej známky je možné zahrnúť do daňových výdavkov; napr. v DUO 6/2008 Ing. Jana Acsová uvádza (v téme súkromný automobil v podnikaní), že výdavky na prevádzku automobilu nie je možné zamieňať s výdavkami iného druhu ako: parkovné, diaľničné poplatky, poistenie a DzMV.

    arieska Pozri príspevok
    Ešte mám otázočku: auto je v technickom preukaze vedené ako nákladné. Máme tam aj mrežu. Je tam nejaké obmedzenie, že si do účtovníctva môžeme dať iba osobné auto? Lebo nejakú takú poznámku som na nete našla
    ak auto nie je osobné, nemáte nárok na základnú náhradu za prejdené km; pozri § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmu;
    Naposledy upravil skaspa : 09.12.09 at 11:24

    Živnostník - požičanie auta od súkromnej osoby - je možné dať do účtovníctva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.