Zavrieť

Porady

Koľko nás je-veľa či málo...?

som len človek
Ahojte všetci poraďáci, skúšam zaviesť novú tému, v ktorej chcem zistiť koľko je tu východniarov. Ja som tiež z vychodu-originál, tak pre zaujímavosť, koľko ľudí sa tu ozve. Budem rada, ak prispejete aj nejakým východniarskym nárečím-nejaké zaujímavé frázy,slová z vášho kraja. Pripájam zopár slov: garadiče-schody,šifoner-skriňa,biglajz-žehlička, špajza-komora, graty-riady, pomytok-handra na riad, renda-handra.....
Prosím nepovažujte to za porovnávanie, koho je viac-menej, berte to ako pohodičku na spestrenie a rozšírenie si nášho slovníka."koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom"-aj ked momentalne fičia zahraničné jazyky, spoznajte aj reč-nárečie vychodneho slovenska.
Naposledy upravil katarina.j : 09.12.09 at 21:47
Usporiadat
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

No tak ja som originál, momentálne ma nenapadnú originálne slová, ale čo ma fascinuje na našej šarištine je vyjadrovanie budúceho času časom minulým - napr. budzem pisala - napíšem, budzem robela - urobím, ale napr. pôjdem sa už nepovie budzem išla, ale pujdzem. Logika tu nie je, ale my sme asi komplet nelogickí. A ešte sa mi vždy páčilo, že v ozajstnom nárečí sa nepoužíva ypsilon, len i.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
katarina.j Pozri príspevok
Ahojte všetci poraďáci, skúšam zaviesť novú tému, v ktorej chcem zistiť koľko je tu východniarov. Ja som tiež z vychodu-originál, tak pre zaujímavosť, koľko ľudí sa tu ozve. Budem rada, ak prispejete aj nejakým východniarskym nárečím-nejaké zaujímavé frázy,slová z vášho kraja. Pripájam zopár slov: garadiče-schody,šifoner-skriňa,biglajz-žehlička, špajza-komora, graty-riady, pomytok-handra na riad, renda-handra.....
Prosím nepovažujte to za porovnávanie, koho je viac-menej, berte to ako pohodičku na spestrenie a rozšírenie si nášho slovníka."koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom"-aj ked momentalne fičia zahraničné jazyky, spoznajte aj reč-nárečie vychodneho slovenska.
nehnevaj sa, ale mohla by si upraviť názov témy "Východniari - koľko nás je - veľa či málo? Každý by hneď vedel o čo sa jedná. Takto je názov príspevku neurčitý.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
mysimis Pozri príspevok
nehnevaj sa, ale mohla by si upraviť názov témy "Východniari - koľko nás je - veľa či málo? Každý by hneď vedel o čo sa jedná. Takto je názov príspevku neurčitý.
Prave preto som nechcela dat do nazvu "vychodniari" aby som neurazila nikoho z inych krajov našej republiky.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ahojte, aj ja som z Východu, žijem v BA už 17 rokov, ale Východ mi stále veľmi chýba. Ostala mi tam celá rodina, všetky kamarátky... Ale aj tu som spoznala veľa skvelých ľudí a už mi nie je tak smutno, zvykla som si.

Svoju dcéru učím naše zemplínske, šarišské a rusínske piesne, lebo sú krásne a je to sranda, keď svojim kamarátkam zo škôlky vyspevuje po "našom". Hutoric alebo bisidovati ju asi nenaučím v tomto prostredí tu, ale aspoň nemá problém porozumieť, keď sme na Východe, je to pre ňu také prirodzené.
0 0
Tara1 Tara1

Tara1 je offline (nepripojený) Tara1

katarina.j Pozri príspevok
Prave preto som nechcela dat do nazvu "vychodniari" aby som neurazila nikoho z inych krajov našej republiky.
No v tom prípade si nadpisom ostatných neurazila, ale čo tak ďalej textom?
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Aj ja sa hrdo hlásim k východniarom...
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

JarkaL Pozri príspevok
Ahojte, aj ja som z Východu, žijem v BA už 17 rokov, ale Východ mi stále veľmi chýba. Ostala mi tam celá rodina, všetky kamarátky... Ale aj tu som spoznala veľa skvelých ľudí a už mi nie je tak smutno, zvykla som si.

Svoju dcéru učím naše zemplínske, šarišské a rusínske piesne, lebo sú krásne a je to sranda, keď svojim kamarátkam zo škôlky vyspevuje po "našom". Hutoric alebo bisidovati ju asi nenaučím v tomto prostredí tu, ale aspoň nemá problém porozumieť, keď sme na Východe, je to pre ňu také prirodzené.
Ja som na tom presne opačne, som z BA a bývam v KE, čo je pre mnohých nepochopiteľné, ale láska je láska...

Domáci ma naučili akurát, že neprší ale diždžuje, nesneží ale snehuje, nešmýka sa ale čuš(s)ká sa (každý inak vyslovuje), a nesmiem zabudnúť na "taký ši jak pňak"...
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
No ako vidím tak pekne sa nám to pomaly rozbieha. Som rada, že sa nehanbite za to ze ste východniar/-ka, ani ja sa za to nehanbím ale prave naopak som tomu velmi rada. PS:ta možeme tu pohutorec po našim, toti co nerozumeju naj še trapia o čim točíme.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ja som štyri roky v KE, pôvodom z Tatier. Zvykám si, učím sa, oni si tu na mňa tiež zvykajú .
Jedno čo mi kole uši je dva a dve, majú v tom dobrý hokej.
Apropós, hovorí sa, že za Spišskou Novou Vsou začína Ázia.
Ta ja teraz ňe znam, či to pravda...
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
danushka Pozri príspevok
Ja som štyri roky v KE, pôvodom z Tatier. Zvykám si, učím sa, oni si tu na mňa tiež zvykajú .
Jedno čo mi kole uši je dva a dve, majú v tom dobrý hokej.
Apropós, hovorí sa, že za Spišskou Novou Vsou začína Ázia.
Ta ja teraz ňe znam, či to pravda...
čudné že ja o tom neviem? nepochopila som kvoli čomu prave Azia-či tým ze su vychodniari pracovití a viac ovladaju ručne prace-teda ze sa rucna praca stale velmi ceni/vyšivky,pletenie,malovanie.../ či to ma byt kvoli farbe niektorych obcanov? neviem, rozmyšľam, no nejako si sa malo naučila po vychodniarsky, za 4roky sa da toho naučit az až. neboj po čase do toho prides
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Katarínka, bolo to myslené prenesene, že iný svet...
A môj príspevok nebol myslený ironicky, naopak. Východ má jednoducho inú šťavu a koniec koncov, kto robí kultúru v BA ?...no Východ, že...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
calawen Pozri príspevok
Ja som na tom presne opačne, som z BA a bývam v KE, čo je pre mnohých nepochopiteľné, ale láska je láska...

Domáci ma naučili akurát, že neprší ale diždžuje, nesneží ale snehuje, nešmýka sa ale čuš(s)ká sa (každý inak vyslovuje), a nesmiem zabudnúť na "taký ši jak pňak"...
....nie diždžuje , ale dižďuje....dážď = dižď...

danushka Pozri príspevok
Ja som štyri roky v KE, pôvodom z Tatier. Zvykám si, učím sa, oni si tu na mňa tiež zvykajú .
Jedno čo mi kole uši je dva a dve, majú v tom dobrý hokej.
Apropós, hovorí sa, že za Spišskou Novou Vsou začína Ázia.
Ta ja teraz ňe znam, či to pravda...
Ani jedno a ani druhéééééééééé....

Od Blavy po Žilinu prší
Od Žiliny po Iglov pada ...
A od Iglova smerom na východ ....kresnu macer j..e
Naposledy upravil buchač : 08.12.09 at 20:10
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
katarina.j Pozri príspevok
čudné že ja o tom neviem? nepochopila som kvoli čomu prave Azia-či tým ze su vychodniari pracovití a viac ovladaju ručne prace-teda ze sa rucna praca stale velmi ceni/vyšivky,pletenie,malovanie.../ či to ma byt kvoli farbe niektorych obcanov? neviem, rozmyšľam, no nejako si sa malo naučila po vychodniarsky, za 4roky sa da toho naučit az až. neboj po čase do toho prides
....hm , ale v Košiciach sa po východniarsky až tak nehutori ...a ani nepoveda ...
Teda , aspoň rodení ...

Košice , to iný kraj ...samostatná jednotka ...
Naposledy upravil buchač : 08.12.09 at 20:16
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
... hlásim sa k východu ...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

katarina.j Pozri príspevok
čudné že ja o tom neviem? nepochopila som kvoli čomu prave Azia-či tým ze su vychodniari pracovití a viac ovladaju ručne prace-teda ze sa rucna praca stale velmi ceni/vyšivky,pletenie,malovanie.../ či to ma byt kvoli farbe niektorych obcanov? neviem, rozmyšľam, no nejako si sa malo naučila po vychodniarsky, za 4roky sa da toho naučit az až. neboj po čase do toho prides
nuž poznám mnoho nárečí, ale východniarske nie
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kukučka Pozri príspevok
nuž poznám mnoho nárečí, ale východniarske nie
...ani ich tak veľa nie je ....len / alebo / zo tridsať ...

Západoslovenská skupina
- Bratislavské nárečie
- Nitrianske nárečie (s výnimkou hornonitrianskeho)
- Trnavské nárečie
- Tekovské nárečie (na západ od Vrábľov)

Stredoslovenská skupina
- Liptovské nárečie
- Oravské nárečie
- Turčianske nárečie
- Hornonitrianske nárečie
- Zvolenské nárečie
- Tekovské nárečie (na sever od Vrábľov)
- Hontianske nárečie
- Novohradské nárečie
- Gemerské nárečie

Východoslovenská skupina
- Spišské nárečie
- Abovské nárečie
- Šarišské nárečie
- Zemplínske nárečie
- Nárečie slovenskej časti bývalej Užhorodskej stolice
(uvedené delenie je len základné, tieto nárečia sa ešte detailnejšie delia napr. podľa okresov.)
Dátum pridania: 27.05.2008
Autor referátu: kerka
Referát vhodný pre: Gymnázium
Priemerná známka: 2.99
http://referaty.atlas.sk/slovencina-...ove-rozsirenie
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

no veru, diefča má medzery a riadne
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
no kukučka nemam medzery neboj, ja som myslela komplet celkovu vychodniarcinu, nie podla toho ako sa hovori na spiši,šariši a inde.proste vychodniari sa dohovoria všade na vychode /a nielen tam/.tak je načase sa zacat učit nejake tie slovička z vychodniarčiny.a nie diefča ale dzivče-to len pre spravnost.
buchač a ze v KE še nehutori? no aj Ander hutori, a poznam vela Košičanov co gadžuju,mozno ty si vynimka/čomu neverim ked sem-tam použijes vychodniarsky slang/.tak nahod nejake tie slova,nech sa ostatni učia.
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

No teda dajte nejaké, ale aj so zvukovým doprovodom, alebo mám vyslovovať ako je napísané napr.gadžuju /ju alebu jú????/, po východniarsky neviem ani ceknúť.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

kukučka Pozri príspevok
no veru, diefča má medzery a riadne
myslená bola kerka z gymnázia, katarina.j, ty si myslíš, že vymenovala dosť nárečí z východu? a nebuď vzťahovačná
a vôbec ...
Džifce nedavoj kazdego do laty! Coš ty general?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať