Zavrieť

Porady

vyplata odchodného

Prosím o radu :
Zamestnanec požiadal o starobný dôchodok, zamestnanie neprerušil. Odchodné podľa ust. § 76 ods. 6 ZP sa môže vyplatiť pri priznaní starobného dôchodku alebo pri odchode - fyzickom do starobného dôchodku, čiže skončení pracovného pomeru.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    myslím, že jeho pracovný pomer by mal skončiť a tak má nárok na odchodné. Či to bude hneď ako si dá žiadosť o starobný dôchodok, alebo 10 rokov po vzniknu nároku na starobný dôchodok. Čiže ak ostal pracovať u Vás, tak bude mať nárok na odchodné až skončením pracovného pomeru-fyzickým odchodom z firmy.

    slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

    slavkaD
    No, podla mojho nazoru tu mame dalsiu ukazku kvality prace bud nasich poslancov alebo (aby som im nekrivdila) pisariek v redakcii Zbierky zakonov. Mne to totiz vychadza tak, ze do ustanovenia § 76 ods. 6 sa omylom dostala ciarka, ktora tam nema co hladat a podstatnym sposobom ovplyvnuje veci. Veta, ktora znie: "Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok ..." ma podla mna spravne zniet: "Pri prvom skonceni pracovneho pomeru po nadobudnuti naroku na starobny dochodok ...".
    Lenze, kedze plati, ze zavazny je text uverejneny v Zbierke zakonov, musime text respektovat aj s ciarkou, aj ked je v tomto pripade nelogicky. Totiz, uz zo samotneho pojmu "odchodne" vyplyva, ze je spojene s odchodom zamestnanca, teda nie len so samotnym faktom priznania starobneho dochodku.
    Ak teda vychadzame z toho, ze pri respektovani znenia uvedeneho ustanovenia vznika narok na odchodne aj pri samotnom priznani naroku na starobny dochodok (bez sucasneho odchodu zo zamestnania), dalej by som postupovala podla § 76 ods. 5 a to, ze "Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak." A teda sucasne uzname, ze zamestnancovi vznikol narok na odstupne pri priznani dochodku, ale vyplatime mu ho az pri skonceni pracovneho pomeru a aj vlk (zamestnanec) sa nazerie a aj koza (zamestnavatel) ostane cela.
    Neviem ako inak by sa dalo vybrdnut z tejto situacie, aby nam nikto nemohol vycitat porusenie zakona.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Slávka, presne tá čiarka ma chcela zmiasť, ale nakoniec som si to vysvetlila tak ako ty. Len som trošku nepochopila použitie § 76 ods. 5, ktoré si odporučila.

    elenka je offline (nepripojený) elenka

    elenka
    Slávka, myslím si - potvrdila si mi to, že odchodné by sa malo vyplatiť pri skončení pracovného pomeru zamestnanca - uz starobného dôchodcu. Hovorí to aj názov "odchodné" z pracovného pomeru.
    Ďakujem, prajem pekný víkend.

    slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

    slavkaD
    Vladan, chcela som tym povedat len tolko, ze hoci nas ods. 6 tou nestastnou ciarkou navadza, ze narok na odchodne vznika nielen pri prvom skonceni prac. pomeru ale aj pri vzniku naroku na dochodok, ods. 5 nastastie upravuje moment vyplaty odchodneho a teda nas zase len posunie k tomu, ze odchodne vyplatime az pri skonceni pracovneho pomeru bez ohladu na moment, kedy narok vznikol. Asi sa nevyjadrujem velmi zrozumitelne, ale vzdy si na poradu odskocim len velmi narychlo a narychlo aj pisem odpovede, lebo mam dost vela prace a kazda minutka je draha. Potom tie formulacie vyzeraju ako vyzeraju. Prajem vam vsetkym pekny vikend a aj nasledujuce dva tyzdne, kedy mam (konecne) dovolenku, takze sa tu nebudem objavovat.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ok, fajn, dík za vysvetlenie - nakoniec som ťa predsa pochopila.
    A ešte prajem peknú dovolenku, dobre že si spomenula, lebo keď sa objaví nejaká téma, kde je potrebné prečítať si tvoj a Ervinov názor, budeme vedieť, že dva týždne nám, dúfam, bude pomáhať Ervin - sám.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    V minulom roku sme zamestnali 4.4.2004 človeka, kt. po odpracovaní 2 dní vážne ochorel. Mali sme s ním uzavretý pracovný pomer na dobu určitu od 4.4.2004 do 31.12.2004. On bol PN až do 31.3.2005 a teraz viem, že ho od 1.4.2005 uznali za invalidného. Ak mi on nedonesie žiadne potvrdenie o tom, že sa stal invalidným, ja mu nemám na základe čoho vyplatiť odchodné, či nie? Ak ho aj donesie, nebude problém, že mu ho vyplatím napr. až v máji, júni, ap.?

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    A on je u Vás stále v pracovnom pomere? Neskončil k 31.12.2004 podľa § 71/1 Zákonníka práce?

    jarkra je offline (nepripojený) jarkra

    jarkra
    Podľa mňa mu skončil pracovný pomer 31.12.2004 (keďže bo uzatvorený na dobu určitú do 31. 12. 2004). Nevadi, že bol pri tom na PN. Takže prečo by ste mu mali vyplacat odchodne, keď sa mi invalidny dôchodok priznali až od 1. 4. 2005?

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    No podľa mňa tiež platí nado mnou uvedené (skončenie pp uzavretého na dobu určitú) končí dohodnutou dobou , na to sa ochranná doba nevzťahuje.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Mne je samozrejmé jasné že prac. pomer skončil dohodnutým dňom 31.12.2004, ale ide mi o to, že to bol jeho posledný pracovný pomer pred nástupom na invalidný dôchodok. Niekde som počula, že na základe potvrdenia zo sociál. poisťovne, kt. by mi mal bývalý zamestnanec priniesť, by som mu mala vyplatiť odchodné, aj keď prac. pomer skončil už 31.12.2004? Nestretli ste sa niekto s takýmto prípadom?

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    § 76, ods. 6 ZP hovorí "Pri prvom skončení prac. pomeru, po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok patrí odchodné...." Čiže riešila by som to tak, že najprv odišiel, potom mu vznikol nárok na inv. dôchodok a teda nárok nemá. Aby nárok mal, muselo by to byť naopak - teda najprv vzniknúť nárok na inv. dôch. a potom /alebo práve vtedy/ ukončiť prac. pomer.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    To znamená, že ak zamestnanec 30.6.2005 skončí pracovný pomer a nárok na dôchodok mu vznikne dňa 1.7.2005, nemôže sa mu vyplatiť odchodné?

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Áno, súhlasím. Tak isto je to aj s odchodom do starobného dôchodku. Ak dôchodkový vek dosiahne 30.06. (dátum nar.), tak RPP musí mať 30.6., aby mal nárok na odchodné.
    T.j. v deň vzniku nároku na SD, alebo neskôr.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.