Zavrieť

Porady

kontokorentný úver

Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť ako mám účtovať kontokorentný úver. Išli sme na našom účte do mínusu 100 000,-€, z kontokorentu uhrádzame faktúry. Ako to všetko zaúčtovať?
Ďakujem
Usporiadat
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Takže máš hlavný účet - tu budeš účtovať úhrady faktúr 321/221.01
čerpanie úveru 221.01/261

alebo prijatá úhrada faktúry 221.01/311
splátka úveru 261/221.01

Potom budeš dostávať výpisy o stave úveru
zúčtované čerpanie úveru 261/221.02
zúčtovaná splátka úveru 221.02/261
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Ak ideš na BÚ do mínusu tak je to stále BÚ a účtuješ na 221, na konci roka ak bude BÚ stále v mínuse tak ho cez ID preúčtuj na 231.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Ja by som to na konci roka nepreučtovávala na účet krátkodobého úveru 231, ale nechala by som ho na účte 221AE, ale s tým, že jeho mínusový zostatok by som započítala na príslušný riadok v súvahe, a to ako kladné číslo k krátkodobým úverom na riadok 118 súvahy, resp. ak máš možnosť navolenia príslušného riadku súvahy k určenému účtu, tak potom takto.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ak transakcie kontokorentného úveru budú prebiehať cez bežný účet (a teda je možný aj jeho mínusový zostatok do výšky úveru), účtovať o úverovom účte nie je potrebné, ale výpisy sa archivujú pre kontrolu čerpania úveru. Ak by sa faktúry uhrádzali zo samostatného úverového účtu, vtedy by bolo potrebné účtovať osobitne aj o tomto účte, ale už by nešlo o kontokorentný úver, ale o normálny prevádzkový úver. Mínusový zostatok bežného účtu však treba, ako už bolo spomenuté, správne vykázať v súvahe.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ahojte,
ja kontokorentný úver účtujem cez 231, ale povolené prečerpanie nechávam na 221 mínusom - je to správne?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Alenaa Pozri príspevok
Ahojte, ja kontokorentný úver účtujem cez 231, ale povolené prečerpanie nechávam na 221 mínusom - je to správne? Ďakujem za odpoveď.
No nie je to správne. Máme bankové účty bežné, kontokorenté účty ( s povoleným prekročením, teda s debetným zostatkom do schválenej výšky - kontokorentný úver), bankové úvery,....
Podľa toho sa odvíja i ich účtovanie. Na účte 221 účtujeme i povolené prekročenie (t.j. čerpanie do mínusu) účtu, teda účet 221 môže mať i mínusový stav. Účtovanie je jedna vec, vykáznictvo druhá. Mínusový stav účtu 221 neponechávame v súvahe v majetku, ale vykazujeme ako bankový úver v záväzkoch...
1 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Presnejšie povedané:
koncom roka mínusový zostatok na bankovom účte,kde mám povolené prečerpanie, preúčtujem ID na krátkodobé bankové úvery - 231 analytika?
Začiatkom r. 2010 sumu preúčtujem späť na bankový účet 221?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alenaa Pozri príspevok
Presnejšie povedané:
koncom roka mínusový zostatok na bankovom účte,kde mám povolené prečerpanie, preúčtujem ID na krátkodobé bankové úvery - 231 analytika?
Začiatkom r. 2010 sumu preúčtujem späť na bankový účet 221?
Nepreúčtovávaš nikam. Je to stav bežného účtu. Len to nebudeš v súvahe vykazovať medzi aktívami s mínusom, ale v pasívach plusom.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ďakujem!!!
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Alenaa Pozri príspevok
Presnejšie povedané:
koncom roka mínusový zostatok na bankovom účte,kde mám povolené prečerpanie, preúčtujem ID na krátkodobé bankové úvery - 231 analytika?
Začiatkom r. 2010 sumu preúčtujem späť na bankový účet 221?
Ja mám nastavenú analytiku na kontokorent 221/ A - a mám vyznačenie , že tento analytický účet ide v súvahe priamo na r. 118 , tým pádom nič nepreúčtovávam ani ku koncu , ani na začiatku nového roka .
3 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Už som si to nastavila, super! Čo by som robila bez PORADY!
0 0
Mini+Max Mini+Max

Mini+Max je offline (nepripojený) Mini+Max

Ester plus Pozri príspevok
Takže máš hlavný účet - tu budeš účtovať úhrady faktúr 321/221.01
čerpanie úveru 221.01/261

alebo prijatá úhrada faktúry 221.01/311
splátka úveru 261/221.01

Potom budeš dostávať výpisy o stave úveru
zúčtované čerpanie úveru 261/221.02
zúčtovaná splátka úveru 221.02/261
Ak sa jedná o ten istý bankový účet, ktorý sa po uzavretí zmluvy s bankou zmení z BÚ na kontokorentný použije sa len jeden účet - 221 bez analytického členenia a účet 261 nie je potrebné používať. Čerpanie a splácanie úveru sa deje automaticky, na výpise z účtu nie sú tieto pohyby zobrazené. Jediný viditeľný pohyb je len Riadny debetný úrok - 562/221.
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

Ako je to v jednoduchom účtovníctve?
úhrady faktúr budú klasicky bankový výdaj, výdavky v členení tovar?
úroky v členení réžia?
sú tam ešte nejaké ďalšie položky?
dnes som si zriadil kontokorent, tak ešte neviem, čo ma vo výpise "čaká"
ďakujem
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

millo5 Pozri príspevok
Ako je to v jednoduchom účtovníctve?
úhrady faktúr budú klasicky bankový výdaj, výdavky v členení tovar?
úroky v členení réžia?
sú tam ešte nejaké ďalšie položky?
dnes som si zriadil kontokorent, tak ešte neviem, čo ma vo výpise "čaká"
ďakujem
Je to tak isto ako v podvojnom - zostatok bude v mínuse to je všetko, účtuje sa normálne - úhrada
závazku, pribežné položky, bankové poplatky ......
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

Ako by to malo byť správne v jú?:

napr.
zostatok účtu 100eur
1.úhrada faktúry 500eur, potom zostatok -400eur - účtujem klasicky banka výdaj a výdaj nákup tovaru

2.čerpanie úveru -400eur, potom zostatok 0eur - účtujem banka príjem a priebež.položky výdaj ??

..
3. prijatá úhrada faktúry 1000 eur - účtujem banka príjem a príjem za tovar

4. splátka úveru 400eur- účtujem priebež.položky príjem a úverový účet výdaj??

Ako si vytvorím úver. účet v peň.denníku?akoby to malo byť správne?

ďakujem
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

prosím kto pomôže??
0 0
vanessa2 vanessa2

vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

normalne budeš v jednoduchom účtovať len zostatok bankového účtu bude v mínuse nič viac
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

Na výpise je to takto:
úhrada napr. 100, zostatok -100 - účtujem klasicky úhradu
potom čerpanie úveru 100 a zostatok 0 - tento riadok nijak neúčtujem?
prijatá platba 500, zostatok 500
splátka úveru 100, zostatok 400 - tiež nijak neúčtujem?
ide o ČSOB banku..
0 0
daniela83 daniela83

daniela83 je offline (nepripojený) daniela83

neviem ako postupovať s tým kontokorentom. totiž prebrala som účtovníctvo, firma má uzatvorenú zmluvu s csob o poskytnutí kontor. úveru. Chodia 2 výpisy, z bežného účtu 221 a príde k nemu aj výpis o kontokorentnom prečerpaní účtu 231 /úver tam nie je spomenutý/. Účtuje sa na dvoch analytických účtoch, na bežnom ú. keď je v pluse, na tom kontokor. účte keď je v mínuse. Cez 261 nejde nič. Je to dobrý postup? Ja by som to najradšej riešila všetko cez 221a išla do mínusu, aj keď na bu je vždy len do 0 /nuly/ a ostatné čerpanie ide cez 231. Neviem či je správne uvádzať 231 ked sa jedná o kontokorent a postupy účtovania hovoria, že na 221 sa môže účtovať aj ked účet ide do mínusu /len na konci roka správne vykázať v súvahe v pasívach r. 118/. Poradí mi niekto.... Nikde v odborných publikáciách som jasné účtovanie o kontororentnom čerpaní účtu nenašla a aj názory audítorov sa rozhádzajú....
0 0
daniela83 daniela83

daniela83 je offline (nepripojený) daniela83

ja mám bežný bankový účet, z toho sa platia aj došlé aj odoslané platby. Ale chodí aj výpis ku kontororentu, neviem či ten účtovať alebo nie. A potom mám máť otvorený iba jeden analytický účet?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať