Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať úroky podľa splátkového kalendára

Poprosím Vás o radu. Predali sme zákazníkovi tovar na splátky, s tým že má vyčíslený splátkový kalendár v členení - splátka za tovar, a splátka úroku - mesačne. Pôvodne sme predpokladali, že nám bude platiť iba splátky za tovar a pri poslednej splátke uhradí aj úrok. Ale zákazník platí mesačne: splátku + úrok. Ide mi teraz o to zaúčtovanie úroku. Úroky zahrniem do základu dane, až po ich úhrade, to mi je jasné.
A teda ja si urobím predpis úrokov cez ID na celú sumu? Cez 315/664? A pri podávaní priznania upravím základ dane o neuhradenú čiastku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    ZuzanaA Pozri príspevok
    Poprosím Vás o radu. Predali sme zákazníkovi tovar na splátky, s tým že má vyčíslený splátkový kalendár v členení - splátka za tovar, a splátka úroku - mesačne. Pôvodne sme predpokladali, že nám bude platiť iba splátky za tovar a pri poslednej splátke uhradí aj úrok. Ale zákazník platí mesačne: splátku + úrok. Ide mi teraz o to zaúčtovanie úroku. Úroky zahrniem do základu dane, až po ich úhrade, to mi je jasné.
    A teda ja si urobím predpis úrokov cez ID na celú sumu? Cez 315/664? A pri podávaní priznania upravím základ dane o neuhradenú čiastku?
    Splátkový kalendár je záväznou súčasťou vašej zmluvy s odberateľom. Ak splátky majú mesačný úrok a termín splatnosti, tak predpis úrokov je účtovný prípad ku dňu splatnosti splátky, podľa mňa 378/662. Určite nie 315/664, tie účty sú určené na iné použitie. Do základu dane patria nie po úhrade, ale ku dohodnutému dňu splátky, bez ohľadu na úhradu, lebo sú to riadne výnosy, nie sankčné, podmienené meškaním platby. Nejde totiž o úroky z omeškania podľa § 17, ods. 21 ZDP, účtované na 644, ktoré idú do základu dane len po zaplatení. Predpis na celú sumu by bol aktuálny, keď by splatnosť úroku bola až po splatení celej istiny.

    Ako zaúčtovať úroky podľa splátkového kalendára

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.