Zavrieť

Porady

nárok na dávky po VŠ

Dobrý deň, prosím vás, poraďte mi niekto, ako je to po skončení vysokej školy v prípade nezamestnanosti s peniažkami. Podporu nedostanem, to viem, ale nejaký sociálny príspevok, alebo dávku v hmotnej núdzi... Trvalý pobyt mám stále u rodičov, nemám ešte 25 rokov. Počula som o tom, že aj napriek tomu, že nemám 25 rokov, by som bola posudzovaná samostatne za seba, bez ohľadu na to, že trvalý pobyt mám u rodičov. Mala by som nárok aspoň na nejakú tú finančnú výpomoc od štátu? Prípadne mi poraďte nejakú platnú legislatívu, kde by som čosi také našla.

A tiež, či je možné prihlásiť sa na úrade práce v mieste môjho trvalého bydliska a oznámiť im, že prácu si mienim hľadať v úplne inom regióne.

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Prosim, poradte mi. Chcela by som si najst pracu hned po skonceni skoly, ale keby ze sa mi to nepodari a budem musiet ist na urad prace, budem mat narok aspon na nejaku financnu vypomoc? Socialnu alebo akukolvek. Od nasich som uz tahala dost penazi. Uz druhy rok mam brigadu (aj predtym som mala) a mam aj svoje peniazky, ale ta mi padne dnom statnic..... poradte ci v pripade evidencie na urade prace budem mat narok aspon na nieco. Dakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Zanebudka Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím vás, poraďte mi niekto, ako je to po skončení vysokej školy v prípade nezamestnanosti s peniažkami. Podporu nedostanem, to viem, ale nejaký sociálny príspevok, alebo dávku v hmotnej núdzi... Ani ten nie, až po dovŕšení 25 rokov.
    Trvalý pobyt mám stále u rodičov, nemám ešte 25 rokov. Počula som o tom, že aj napriek tomu, že nemám 25 rokov, by som bola posudzovaná samostatne za seba, bez ohľadu na to, že trvalý pobyt mám u rodičov. Mala by som nárok aspoň na nejakú tú finančnú výpomoc od štátu? Nie
    Prípadne mi poraďte nejakú platnú legislatívu, kde by som čosi také našla. Skús čítať tu http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B...3?OpenDocument

    A tiež, či je možné prihlásiť sa na úrade práce v mieste môjho trvalého bydliska a oznámiť im, že prácu si mienim hľadať v úplne inom regióne.

    Ďakujem za odpoveď
    odpoved v texte

    No prihlásiš sa do evidencie v mieste trvalého bydliska, prácu si môžeš hladať kdekolvek, ale v deň kontaktu ( hlásenia sa na UP, sa musíš prihlásiť osobne ... ak sa tam nedostavíš v daný deň porušíš podmienky a z UP ťa vyradia )

    Zanebudka Pozri príspevok
    Prosim, poradte mi. Chcela by som si najst pracu hned po skonceni skoly, ale keby ze sa mi to nepodari a budem musiet ist na urad prace, budem mat narok aspon na nejaku financnu vypomoc? Nie .
    Socialnu alebo akukolvek. Od nasich som uz tahala dost penazi. Uz druhy rok mam brigadu (aj predtym som mala) a mam aj svoje peniazky, ale ta mi padne dnom statnic..... poradte ci v pripade evidencie na urade prace budem mat narok aspon na nieco. Dakujem
    odpoved v texte

    No bohužial nebudeš mať nárok na nič, až po dovršení 25 rokov. Do 25 sú povinný ťa živiť rodičia.
    Ale pozor, ak sa nezaeviduješ na UP po skončení školy tak budeš dobrovolne nezamestnaná a budeš si musieť sama platiť odvody do zdravotnej poisťovne.
    Odporúčam Ti ak by si si nenašla prácu zaujímať sa o absolventskú prax http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-61934602 alebo o dobrovolnícku prácu http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-73411738
    v podstate všetky možné a nemožné príspevky a informácie o nich nájdeš tu http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000AAE

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zanebudka Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím vás, poraďte mi niekto, ako je to po skončení vysokej školy v prípade nezamestnanosti s peniažkami. Podporu nedostanem, to viem, ale nejaký sociálny príspevok, alebo dávku v hmotnej núdzi... Trvalý pobyt mám stále u rodičov, nemám ešte 25 rokov. Počula som o tom, že aj napriek tomu, že nemám 25 rokov, by som bola posudzovaná samostatne za seba, bez ohľadu na to, že trvalý pobyt mám u rodičov. Mala by som nárok aspoň na nejakú tú finančnú výpomoc od štátu? Prípadne mi poraďte nejakú platnú legislatívu, kde by som čosi také našla.

    A tiež, či je možné prihlásiť sa na úrade práce v mieste môjho trvalého bydliska a oznámiť im, že prácu si mienim hľadať v úplne inom regióne.

    Ďakujem za odpoveď
    nárok na dávku v hmotnej núdzi si môžeš uplatniť aj pred dovršením veku 25 rokov, pokial soc. odboru UPSVaR preukážeš, napr. nájomnou zmluvou, že nebývaš s rodičmi. V tomto prípade ale musíš mať od rodičov súdom stanovené výživné ...

    nárok na dávky po VŠ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.