Zavrieť

Porady

Neplatnosť kúpnej zmluvy bytu?

Dobrý deň, pred 2 rokmi môj priateľ kúpil 3-izb.byt,ktorý sám platil,kúpna zmluva znela na neho a na mňa,avšak úverom,ktorý mal ešte z predošlého 2-izb.bytu zaťažil moju garsonku.Chcel si ma tak získať po predošlom rozchode.Teraz po 2rokoch žiada odomňa polovicu uvedeného bytu späť,s tým,že si prehodí úver z mojej garsonky a ak nebudem súhlasiť celú vec dá na súd a spochybní resp.sa bude snažiť aby bola neplatná kúpna zmluva,nakoľko som ho po predchádzajúcom rozchode a vyhazove z jeho bytu zmanipulovala aby napísal tento byt aj na mňa.Vie mi niekto poradiť ako v uvedenej veci postupovať?...Predtým tvrdil,že to robil z lásky ku mne,že budeme spolu celý život a že sme si súdení. Teraz tvrdí,že je to nekorektné,že ja vlastním garsonku a polovicu jeho bytu... ďakujem za rady....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    simina Pozri príspevok
    Dobrý deň, pred 2 rokmi môj priateľ kúpil 3-izb.byt,ktorý sám platil,kúpna zmluva znela na neho a na mňa,avšak úverom,ktorý mal ešte z predošlého 2-izb.bytu zaťažil moju garsonku.Chcel si ma tak získať po predošlom rozchode.Teraz po 2rokoch žiada odomňa polovicu uvedeného bytu späť,s tým,že si prehodí úver z mojej garsonky a ak nebudem súhlasiť celú vec dá na súd a spochybní resp.sa bude snažiť aby bola neplatná kúpna zmluva,nakoľko som ho po predchádzajúcom rozchode a vyhazove z jeho bytu zmanipulovala aby napísal tento byt aj na mňa.Vie mi niekto poradiť ako v uvedenej veci postupovať?...Predtým tvrdil,že to robil z lásky ku mne,že budeme spolu celý život a že sme si súdení. Teraz tvrdí,že je to nekorektné,že ja vlastním garsonku a polovicu jeho bytu... ďakujem za rady....
    Kto je oficiálnym vlastníkom 3-izb. bytu? Predpokladám, že ste obaja v podiele 1/2 a 1/2.

    Uvádzaš fakty:

    - priateľ kúpil byt, ktorý sám platil.
    -
    mal nejaký úver, ktorým zaťažil tvoju garsónku - chápem to tak, že ty si ten úver neplatila, len ako zábezpeka za úver poslúžila tvoja garsónka = ty si s tým nemala nijaké náklady.

    Takže ty si bola vlastníčkou garzónky aj predtým. On kúpil za vlastné peniaze byt, ktorý z "lásky k tebe" napísal aj na teba (1/2). A tebe sa zdá nespravodlivé, že chce od teba vrátiť tvoj podiel z bytu, za ktorý si nič nezaplatila, len si k nemu prišla tým, že s chcel s tebou byť.

    Morálny aspekt má 2 stránky. Najprv ale právnu stránku:

    Z právneho hľadiska si vlastníkom 1/2 bytu. Aj keby dal niečo na súd, musel by dokazovať, prečo si sa stala vlastníčkou bytu v podiele 1/2 a dokazovať, že ho platil on. Naozaj neviem, prečo ti dával 1/2 bytu, bolo od neho neprezieravé a ako sa ukázalo - aj veľmi chybné, lebo zle odhadol tvoju chamtivosť - chceš 1/2 bytu zadarmo.

    Naopak, ty by si to mohla považovať ako dar, že ti prepísal 1/2 bytu.

    Takže je na tebe - či budeš taká ..... (neviem aké slovo použiť) a budeš ho chcieť obrať o polovicu bytu, alebo sa zachováš korektne a vrátiš mu tú polovicu.

    Ešte sa spýtam - Koľko si ty investovala do toho 3-izbového bytu? Napr. nákupnú cenu alebo rekonštrukciu? Alebo inak položím otázku: Prečo si myslíš, že ti morálne patrí polovica bytu?

    TO, že tvoju garsónku použil ako zábezpeku na úver, je nepodstatné, teba to nestálo nič. Úver splácal naďalej on. Navyše je ochotný zbaviť tvoju garsónku od ťarchy. Môže sa stať, že bude aj on neseriózny a prestane splácať úver. Potom príde banka a exekvuje ti tú tvoju garsónku. TO chceš dosiahnuť?
    Naposledy upravil Chobot : 15.12.09 at 15:25

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    simina Pozri príspevok
    Dobrý deň, pred 2 rokmi môj priateľ kúpil 3-izb.byt,ktorý sám platil,kúpna zmluva znela na neho a na mňa,avšak úverom,ktorý mal ešte z predošlého 2-izb.bytu zaťažil moju garsonku.Chcel si ma tak získať po predošlom rozchode.Teraz po 2rokoch žiada odomňa polovicu uvedeného bytu späť,s tým,že si prehodí úver z mojej garsonky a ak nebudem súhlasiť celú vec dá na súd a spochybní resp.sa bude snažiť aby bola neplatná kúpna zmluva,nakoľko som ho po predchádzajúcom rozchode a vyhazove z jeho bytu zmanipulovala aby napísal tento byt aj na mňa.Vie mi niekto poradiť ako v uvedenej veci postupovať?...Predtým tvrdil,že to robil z lásky ku mne,že budeme spolu celý život a že sme si súdení. Teraz tvrdí,že je to nekorektné,že ja vlastním garsonku a polovicu jeho bytu... ďakujem za rady....
    Kúpna zmluva z dôvodu , ktorý uvádzaš, nebude neplatná, aj keď sa nedá vylúčiť iný dôvod neplatnosti KZ.
    Môžeš však prísť o garzonku, ak priateľ prestane splácať úver, ktorým je zaťažená (záložným právom) tá garsonka. Môže byť predaná v rámci realizácie záložného práva. V takom prípade by si však mala reparačný nárok proti priateľovi.
    Takže v konečnom dôsledku by priateľ veľa nezískal. Iná vec je etika vysporiadanie Vášho bývalého vzťahu.

    simina je offline (nepripojený) simina

    simina
    Dakujem ti chobot za vystiznu odpoved.Keby si viac do toho videl,mozno by si zmenil nazor kto je moralny a kto nemoralny.Som s nim 4roky,uz pred 2rokmi mal skrat,vtedy ma bez priciny vyhodil z 2-izb.bytu,ktory vlastnil on a musela som sa odstahovat do tej "mojej"garsonky ako pises. Po mesiaci chodil po kolenach s placom aby som sa vratila,takze preto urobil ten tah,ze kupil rychlo 3-izb.byt a poistil si tu polovicu ktoru mi dal tym,ze jeho uverom zatazil moju garsonku.Ano,garsonku som mala este predtym,..vies nie som na spagatiku aby si niekto so mnou robil co chce a ked ma "zly den" ma vyhodi a ked dobry tak sa so mnou pohra....takze nie som chamtiva,lubila som ho a stale ho lubim,lenze on zasa chytil ten jeho "skrat" a zrazu mu zasa nejde o vztah len o peniaze, jednoducho so mnou zo dna na den skoncil a chce vsetko vratit spat,myslis ze je to take jednoduche?preco mam zasa ja trpiet a stahovat sa?nech si to skusi aj on?aky je to stres,..nukam mu ako protihodnotu garsonku plus 500tis.Sk,nakolko ten 3-izb.byt stal 2,6mil.Sk,lenze odmieta.Preco asi?lebo by utrpelo jeho "ego".Ja som sa vzorne o neho a o domacnost starala,celu vyplatu a najom z garsonky,ktoru prenajimame som vkladala do domacnosti,na dovolenky,dokonca som mu pomahala aj splacat uver,takze sa necitim vinna,chcela som s nim zit do konca zivota ako sluboval,neviem aky el.prud ho nakopol ze zrazu z nicoho nic zmenil svoje rozhodnutie a uz ma nelubi,lebo pravdu nepovie...podla teba to z jeho strany nebolo vypocitave?ze napisal na mna pol bytu a hned si to poistil uverom na môj byt?..jasne sme sa dohodli ze sa garsonka nepreda,ze sa z najmu bude zit,..ja som pravidla neporusila,tak ked ho teraz nieco osvietilo zhora ze urobil blbost preco mam zasa pykat ja?....ja som vztah ukoncit nemienila...

    simina je offline (nepripojený) simina

    simina
    Petra Nová Pozri príspevok
    Kúpna zmluva z dôvodu , ktorý uvádzaš, nebude neplatná, aj keď sa nedá vylúčiť iný dôvod neplatnosti KZ.
    Môžeš však prísť o garzonku, ak priateľ prestane splácať úver, ktorým je zaťažená (záložným právom) tá garsonka. Môže byť predaná v rámci realizácie záložného práva. V takom prípade by si však mala reparačný nárok proti priateľovi.
    Takže v konečnom dôsledku by priateľ veľa nezískal. Iná vec je etika vysporiadanie Vášho bývalého vzťahu.
    Dik za odpoved Petra,myslela som si,ze ked niekto prestane platit uver,najskôr pôjde banka po jeho hnutelnych veciach a uctoch a az potom po jeho nehnutelnom majetku,..neviem,to som este ozaj nezistovala,ale ked mi zoberu garsonku,budem s nim navzdy v tomto byte...kazdy vo svojej izbe,ako teraz... prepac,to uz taram zo zufalstva....pekny den

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    simina Pozri príspevok
    Dik za odpoved Petra,myslela som si,ze ked niekto prestane platit uver,najskôr pôjde banka po jeho hnutelnych veciach a uctoch a az potom po jeho nehnutelnom majetku,..neviem,to som este ozaj nezistovala,ale ked mi zoberu garsonku,budem s nim navzdy v tomto byte...kazdy vo svojej izbe,ako teraz... prepac,to uz taram zo zufalstva....pekny den
    Môžeš si byť istá, že banka v prípade úveru, ktorého návratnosť je zabezpečená záložným právom, nemá najmenší dôvod uvažovať o speňažení iných hodnôt dlžníka( hnuteľných vecí alebo peňazí na účtoch, a pod. Pretože k tomu by potrebovala právoplatné súdne rozhodnutie, ktorého by sa asi tak skoro nedočkala. A až potom by mohla podať návrh na exekúciu. Potom by exekútor mohol predať hnuteľné veci a zinkasovať účty, ak by na nich niečo bolo. Banka, ak sa úver nespláca pár mesiacov, odstupuje od úverovej zmluvy, čím sa stane celý zvyšok úveru splatným. Takže celý nesplatený zvyšok úveru si banka potrebuje vyrovnať naraz, čo najskôr a čo najjednoduchšie. Predajom garzonky.

    Ale zaujímavé by bolo vedieť, ten trojizbový byt ste kupovali spoločne, alebo priateľ až dodatočne previedol na Teba polovicu? Ten trojizbový byt asi nie je zaťažený záložným právom? Za akú sumu pohľadávky si ručila svojou garzonkou? A vieš, v akej výške ešte treba splatiť úver, ktorý si zobral Tvoj priateľ?

    Ak by ste sa ako podieloví spoluvlastníci nevedeli dohodnúť na tom, čo s trojizbovým bytom, môže jeden z Vás podať na súd návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva, a aby tento byt prikázal len jednému z Vás, s povinnosťou vyplatiť toho druhého.

    simina je offline (nepripojený) simina

    simina
    Ano ten 3-izbovy sme kupovali spolocne za 2,6mil.Sk,jeho uverom 1,4mil.Sk je zatazena garsonka.Kto potom viac kalkuloval a spekuloval? Ale o to uz teraz nejde. Ja mu chcem dat garsonku a 500tisic,nesuhlasi.Ja zasa nesuhlasim s tym ze mu mam vratit polku bytu a potom si prehodi uver. Jedno je ale iste,ze predtym mal 2-izbovy byt a tento 3-izbovy sme vtedy spolocne dohodli so susedom za tu istu cenu,za aku predal 2-izbovy,takze v podstate by tou vymenou o nic neprisiel a nemusel prehadzovat uver.Ale chlap je chlap,tvrdohlavy baran navyse. Myslis ze sud skuma,kto kolko vlozil pri kupe bytu prostriedkov? a ze nebude brat do uvahy to,ze on sice odomna peniaze nechcel ale ako protihodnotu zatazil svojim uverom môj byt?...

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Ak ste kupovali spoločne trojizbový byt za 2,6 mil. a priateľ predal dvojizbový za tú istú hodnotu, pričom si vzal úver 1,4 mil., je jasné, že z predcházajúceho predaja použil na financovanie bytu len časť prostriedkov. A úver začal splácať až keď ste vytvorili spoločnú domácnosť a začali hospodáriť spoločne. Teda, deliť sa aj o všetky výdavky. Ja by som sa osobne nebála, žeby tá kúpna zmluva nebola platná. Lenže okrem tej Tvojej garzonky( za 500 tis.), musel byť úver 1,400 mil. zabezpečený aj inak.

    simina je offline (nepripojený) simina

    simina
    Petra Nová Pozri príspevok
    Ak ste kupovali spoločne trojizbový byt za 2,6 mil. a priateľ predal dvojizbový za tú istú hodnotu, pričom si vzal úver 1,4 mil., je jasné, že z predcházajúceho predaja použil na financovanie bytu len časť prostriedkov. A úver začal splácať až keď ste vytvorili spoločnú domácnosť a začali hospodáriť spoločne. Teda, deliť sa aj o všetky výdavky. Ja by som sa osobne nebála, žeby tá kúpna zmluva nebola platná. Lenže okrem tej Tvojej garzonky( za 500 tis.), musel byť úver 1,400 mil. zabezpečený aj inak.
    Bolo to v marci 2008,moju garsonku,ktora je zrekonstruovana ohodnotil vtedy znalec na 2,6mil.Sk,teraz ma nizsiu hodnotu nakolko nehnutelnosti klesli,takze jeho uver 1,4mil.Sk je cely na garsonke,a ten 3-izb.byt bol zrekonstruovany,len kuchyna sa robila nova,to spolocne,ved sme sa spolocne podielali na vydavkoch,zili sme spolu.Takze ten uver ma od 3/08. Tych 500tis.Sk som mu chcela teraz dat plus prepisat nanho tu garsonku,keby on prepisal na mna tento 3-izbovy,lenze nesuhlasi.Ja tu mam 2deti,preto nechcem do garsonky.Predtym som mala len jedneho,druheho mal jeho otec,teraz mam dvoch,a to je asi ten problem,ze mu vadia.Hlavne ze tvrdil ze deti nie su prekazkou,a pritom sa ledva vidia. On je sam,garsonka je prerobena na 1-izb.byt,mal by mensie najomne,klud,a este by som si vzala uver 500tis.Sk a dala mu ich,ale "baran" tvrdohlavy nechce,radsej sa tu budeme obchadzat a zazerat po sebe.Nechapem co tym sleduje...

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    simina Pozri príspevok
    Bolo to v marci 2008,moju garsonku,ktora je zrekonstruovana ohodnotil vtedy znalec na 2,6mil.Sk,teraz ma nizsiu hodnotu nakolko nehnutelnosti klesli,takze jeho uver 1,4mil.Sk je cely na garsonke,a ten 3-izb.byt bol zrekonstruovany,len kuchyna sa robila nova,to spolocne,ved sme sa spolocne podielali na vydavkoch,zili sme spolu.Takze ten uver ma od 3/08. Tych 500tis.Sk som mu chcela teraz dat plus prepisat nanho tu garsonku,keby on prepisal na mna tento 3-izbovy,lenze nesuhlasi.Ja tu mam 2deti,preto nechcem do garsonky.Predtym som mala len jedneho,druheho mal jeho otec,teraz mam dvoch,a to je asi ten problem,ze mu vadia.Hlavne ze tvrdil ze deti nie su prekazkou,a pritom sa ledva vidia. On je sam,garsonka je prerobena na 1-izb.byt,mal by mensie najomne,klud,a este by som si vzala uver 500tis.Sk a dala mu ich,ale "baran" tvrdohlavy nechce,radsej sa tu budeme obchadzat a zazerat po sebe.Nechapem co tym sleduje...
    Ťažká téma, ešte ťažšia pred Vianocami. Ale tá rada ako vec riešiť sa veľmi nemení od toho, čo tu bolo napísané.
    Určite svoj podiel na trojizbovom byte na neho neprepisuj. Nemáš dôvod. Najjednoduchšie by bolo vec riešiť výmenou garsonky za podiel priateľa na byte. Zároveň v tej zmluve dohodnuť aj vysporiadanie všetkých iných záväzkov z Vášho spolužitia, aby ste si v budúcnosti nič nedlhovali. Bola by to tzv. zmiešaná zmluva. Ak by priateľ nechcel pristúpiť na takéto riešenie, potom jedine cestou súdu žiadať vysporiadanie podielového vlastníctva bytu. Ja osobne iné poradiť neviem. Možno niekto ďalší. Ale môžeme si o tom ešte porozprávať.
    Inak je zaujímavé to porovnanie ceny garzonky a trojizbového bytu.

    simina je offline (nepripojený) simina

    simina
    Petra Nová Pozri príspevok
    Ťažká téma, ešte ťažšia pred Vianocami. Ale tá rada ako vec riešiť sa veľmi nemení od toho, čo tu bolo napísané.
    Určite svoj podiel na trojizbovom byte na neho neprepisuj. Nemáš dôvod. Najjednoduchšie by bolo vec riešiť výmenou garsonky za podiel priateľa na byte. Zároveň v tej zmluve dohodnuť aj vysporiadanie všetkých iných záväzkov z Vášho spolužitia, aby ste si v budúcnosti nič nedlhovali. Bola by to tzv. zmiešaná zmluva. Ak by priateľ nechcel pristúpiť na takéto riešenie, potom jedine cestou súdu žiadať vysporiadanie podielového vlastníctva bytu. Ja osobne iné poradiť neviem. Možno niekto ďalší. Ale môžeme si o tom ešte porozprávať.
    Inak je zaujímavé to porovnanie ceny garzonky a trojizbového bytu.
    Dakujem ti Petra za rady,vies,ja sama nechcem nic podavat na sud,pockam ako sa on rozhodne.Zatial je proti kazdemu môjmu navrhu,je neoblomny,nekomunikuje,ignoruje ma,zamyka sa do izby,..proste je nainfikovany.Pritom sa vyjadril ze ked mu vratim polovicu bytu,ze ho preda.On je asi chory,a ja tiez.Lenze ja som aspon vyhladala lek.pomoc a beriem antidepresiva a lieky na ukludnenie...bohuzial. Mozno mu nakoniec tu polku bytu vratim,ked si prepise ten uver,...nech sa zadrhne,...a v zivote ho uz potom nechcem vidiet,...ale vsetko ma svoj cas,a preto sa nechcem unahlit. Ja som si rozchod kvoli bytu nevymyslela...
    Ten reparacny narok co si spominala keby neplatil uver a vzali by mi garsonku,tomu som nerozumela...ale to uz asi dost predbiehame...:-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.