Zavrieť

Porady

vlastnik casti nehnutelnosti

Dobry den,

chcem sa spytat, ci mi vie niekto skusit poradit ako dalej. Som vlastnickou 1/4 nehnutelnosti - RD a mam tam stale trvale bydlisko. Tuto cast som nadobudla dedicskym konanim v r. 1990 po smrti otca. Zvysok vlastni mama -2/4 a sestra -1/4. Sestra je postihnuta, avsak zatial nie je zbavena svojpravnosti. Vdaka nezhodam s rodinou tam momentalne nebyvam. Chcela som sa s nimi dohodnut na financnom vyrovnani. Ale odmietli. Vymenili zamky, takze momentalne tam nemam ani pristup. Chcem vediet ako mozem dalej postupovat, kedze by som chcela peniaze za tu 1/4 RD, ktorej som vlastnikom.
Momentalne som tehotna a zijeme s partnerom v prenajatom byte. Toto je jeden z hlavnych dovodov, preco by som chcela tie peniaze, aby som si mohla kupit svoj byt a neplatit donekonecna niekomu najom.
Prosim poradte mi

Dakujem
Naposledy upravil lenkaki : 15.12.09 at 13:35
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lenkaki Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcem sa spytat, ci mi vie niekto skusit poradit ako dalej. Som vlastnickou 1/4 nehnutelnosti - RD a mam tam stale trvale bydlisko. Tuto cast som nadobudla dedicskym konanim v r. 1990 po smrti otca. Zvysok vlastni mama -2/4 a sestra -1/4. Sestra je postihnuta, avsak zatial nie je zbavena svojpravnosti. Vdaka nezhodam s rodinou tam momentalne nebyvam. Chcela som sa s nimi dohodnut na financnom vyrovnani. Ale odmietli. Vymenili zamky, takze momentalne tam nemam ani pristup. Chcem vediet ako mozem dalej postupovat, kedze by som chcela peniaze za tu 1/4 RD, ktorej som vlastnikom.
    Momentalne som tehotna a zijeme s partnerom v prenajatom byte. Toto je jeden z hlavnych dovodov, preco by som chcela tie peniaze, aby som si mohla kupit svoj byt a neplatit donekonecna niekomu najom.
    Prosim poradte mi

    Dakujem
    Máš to ťažké...

    Pokiaľ nie je ochota zo strany ostatných spoluvlastníkov finančne sa vyrovnať dobrovoľne, tak ti zostáva len súdna cesta. Ale aj to je neisté, lebo súd môže rozhodnúť všelijak - ak im napr. určí vyplácanie tvojho podielu po 20 € mesačne, tak ti budú splácať cenu niekoľko desaťročí.

    lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

    lenkaki
    Chobot Pozri príspevok
    Máš to ťažké...

    Pokiaľ nie je ochota zo strany ostatných spoluvlastníkov finančne sa vyrovnať dobrovoľne, tak ti zostáva len súdna cesta. Ale aj to je neisté, lebo súd môže rozhodnúť všelijak - ak im napr. určí vyplácanie tvojho podielu po 20 € mesačne, tak ti budú splácať cenu niekoľko desaťročí.
    Pokial nepride k obojstrannej dohode o vyrovnani sa, resp. o vyplateni mojho podielu, tak potom jedine sudna cesta? Neexistuje ziadny sposob ako sud obist a dostat sa k peniazom v plnej vyske?

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    Chobot Pozri príspevok
    Máš to ťažké...

    Pokiaľ nie je ochota zo strany ostatných spoluvlastníkov finančne sa vyrovnať dobrovoľne, tak ti zostáva len súdna cesta. Ale aj to je neisté, lebo súd môže rozhodnúť všelijak - ak im napr. určí vyplácanie tvojho podielu po 20 € mesačne, tak ti budú splácať cenu niekoľko desaťročí.
    no 20 EUR mesacne to podla mna pri vyporiadani spoluvlastnictva nebude aj ked na SVK je mozne cokolvek.
    Pokial chces spoluvlastnictvo zrusit, pisomne sa obrat na ostatnych spoluvlastnikov s navrhom na zrusenie a vyporiadanie spoluvlastnictva . Ak to nepojde dohodou, ostava ti fakt len sud.

    lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

    lenkaki
    svetlik Pozri príspevok
    no 20 EUR mesacne to podla mna pri vyporiadani spoluvlastnictva nebude aj ked na SVK je mozne cokolvek.
    Pokial chces spoluvlastnictvo zrusit, pisomne sa obrat na ostatnych spoluvlastnikov s navrhom na zrusenie a vyporiadanie spoluvlastnictva . Ak to nepojde dohodou, ostava ti fakt len sud.
    Navrh na zrusenie a vysporiadanie spoluvlastnictva je akoze "dohoda"? Keby som chcela odpredat svoju cast, tak potrebujem ich suhlas na predaj, vsak? Jednoducho s tym asi nijako nepohnem a mozem sa tahat desatrocia po sudoch... a potom si mozno niekedy moje deti kupia nejaky byt za tie peniaze... :-(

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    lenkaki Pozri príspevok
    Navrh na zrusenie a vysporiadanie spoluvlastnictva je akoze "dohoda"? Keby som chcela odpredat svoju cast, tak potrebujem ich suhlas na predaj, vsak? Jednoducho s tym asi nijako nepohnem a mozem sa tahat desatrocia po sudoch... a potom si mozno niekedy moje deti kupia nejaky byt za tie peniaze... :-(
    z navrhu by bola dohoda, keby s tym ostatni spoluvlastnici suhlasili. Ja som skor uvazoval nad tym, ze by si to pouzila (pokial by nedoslo k dohode) pred sudom ako dokaz na to, ze bola snaha vec riesit mimosudne (samozrejme, pred sudom mozu ostatni spoluvlastnici tvrdit ze sa chcu dohodnut ale tam sa to podla mna da elegantne riesit aj cez sudny zmier).

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lenkaki Pozri príspevok
    Pokial nepride k obojstrannej dohode o vyrovnani sa, resp. o vyplateni mojho podielu, tak potom jedine sudna cesta? Neexistuje ziadny sposob ako sud obist a dostat sa k peniazom v plnej vyske?
    Ak ti ich dobrovoľne za odkup tvojho podielu nedajú, tak ich nemáš ako legálne získať. Navyše spomínaš, že sestra je postihnutá, takže bude uznaná za invalida a nemá asi vlastný príjem, teda nebudú mať peniaze na vyplatenie celej sumy naraz.

    Takých ako si ty, sú stovky a tisíce. Tiež sú spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, ale nemajú ako si vymôcť tento podiel. Už som to písal na porade viackrát.

    http://www.porada.sk/1216817-post3.html

    lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

    lenkaki
    Ďakujem za rady a konštatovania.
    Ešte mám jednu otázku - mám na seba úver. Smiešna čiastka cca 1.000,-€. V prípade, že by som to prestala splácať a dostala sa do exekúcie, môže exekútor pristúpiť k vymoženiu pohľadávky predajom nehnuteľnosti, aby uspokojil dlžníka, aj keď sa jedná o takú nízku sumu a hodnota celej nehnuteľnosti je niekoľko mil.Sk?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lenkaki Pozri príspevok
    Ďakujem za rady a konštatovania.
    Ešte mám jednu otázku - mám na seba úver. Smiešna čiastka cca 1.000,-€. V prípade, že by som to prestala splácať a dostala sa do exekúcie, môže exekútor pristúpiť k vymoženiu pohľadávky predajom nehnuteľnosti, aby uspokojil dlžníka, aj keď sa jedná o takú nízku sumu a hodnota celej nehnuteľnosti je niekoľko mil.Sk?
    No neviem, ..... kvôli 1000 € exekvovať byt.... to by musel byť veľmi iniciatívny exekútor. Ale teoreticky možné to je.

    lenkaki je offline (nepripojený) lenkaki

    lenkaki
    Chobot Pozri príspevok
    No neviem, ..... kvôli 1000 € exekvovať byt.... to by musel byť veľmi iniciatívny exekútor. Ale teoreticky možné to je.
    a môžem predať tú 1/4 domu s pozemkom bez súhlasu mamy a sestry? za predpokladu, že nebudú súhlasiť s predkupným právom.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lenkaki Pozri príspevok
    a môžem predať tú 1/4 domu s pozemkom bez súhlasu mamy a sestry? za predpokladu, že nebudú súhlasiť s predkupným právom.
    Ak o to nebudú mať záujem ony, tak to môžeš predať komukoľvek. Ale dosť pochybujem, že nájdeš takého blázna, čo kúpi 1/4 podiel v rodinnom dome, kde bývajú cudzí ľudia.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Chobot Pozri príspevok
    No neviem, ..... kvôli 1000 € exekvovať byt.... to by musel byť veľmi iniciatívny exekútor. Ale teoreticky možné to je.
    A prečo by mal byť iniciatívny exekútor ???

    Iniciatívny je predsa veriteľ ....a keď sa dĺžnik nemá k činu , napríklad vidˇ

    http://www.porada.sk/t126184-vymahanie-dlhu.html

    tak prečo nie ?

    A exekútor na tom predsa ešte aj zarobí , síce smiešnu čiastku , ale zarobí ....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    buchač Pozri príspevok
    A prečo by mal byť iniciatívny exekútor ???

    Iniciatívny je predsa veriteľ ....a keď sa dĺžnik nemá k činu , napríklad vidˇ

    http://www.porada.sk/t126184-vymahanie-dlhu.html

    tak prečo nie ?

    A exekútor na tom predsa ešte aj zarobí , síce smiešnu čiastku , ale zarobí ....
    Ale predsa len je to nepomer - hodnota domu (bytu) a suma 1000 EUR. To hádam radšej dá exekúciu na účet dlžníka, alebo mu to dá strhávať z platu. Nemusí hneď siahať na nehnuteľnosť.

    elpka je offline (nepripojený) elpka

    žena vo svete mužov elpka
    Chobot Pozri príspevok
    Ale predsa len je to nepomer - hodnota domu (bytu) a suma 1000 EUR. To hádam radšej dá exekúciu na účet dlžníka, alebo mu to dá strhávať z platu. Nemusí hneď siahať na nehnuteľnosť.
    Musím dať Jurajovi za pravdu......som vlastníčka 1/4 bytu a spoluvlastníčka ďalšej 1/4 bytu mala dlh 1330 eur. Veriteľ to dal vymáhať cez exekútora, ten už 2 roky vyčkáva a necháva nabiehať úroky, momentálne je suma oveľa vyššia......

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    elpka Pozri príspevok
    Musím dať Jurajovi za pravdu......som vlastníčka 1/4 bytu a spoluvlastníčka ďalšej 1/4 bytu mala dlh 1330 eur. Veriteľ to dal vymáhať cez exekútora, ten už 2 roky vyčkáva a necháva nabiehať úroky, momentálne je suma oveľa vyššia......
    predaj nehnuteľnosti je pre exekutora asi posledná možnosť... keď neuspeje s inými (účet, plat a pod)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.