Zavrieť

Porady

Predcasny starobny dochodok - dolezite

Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu ohladom predcasneho dochodku.
Moja mamka by mala nastupit 23.12.2011 do starobneho dochodku, teda uz 23.12.tohto roku by mala narok na odchod do predcasneho dochodku.

Ide o to, ci by vedel niekto poradit, ci sa viac oplati ist do dochodku este v tomto roku, i ked by v podstate prisla o 13 % dochodku , alebo by mala radsej pockat?

Este stale pracuje, jej hruby prijem je nieco cez 300 eur/mes.
Je pravda, ze pokial by sla teraz do dochodku, tak sa jej ten zvysi o 3,05 % od noveho roku? V novinach citala, ze pre tych, ktori nastupia na dochodok az po novom roku, sa ten bude inac vypocitavat a ze bude o 4 % nizsi, ako tym, ktori nastupia do dochodku este v tomto roku. Je to mozne?

Takze teraz sa potrebuje rychlo rozhodnut, ci je lepsie, ak pojde do predcasneho dochodku este teraz v decembri, alebo to odlozi a bude pracovat, kym to bude mozne. Prosim poradte, velmi by sme s tym potrebovali pomoct, kedze ma na to iba par dni.

Este by som sa chcela opytat:
Ohladom toho predcasneho dochodku sa bola mamka informovat aj na socialke. V podstate sa nic nedozvedela. Akurat jej dali nejake papiere, kde ma zoznam svojich prijmov za vsetky odpracovane roky. U posledneho zamestnavatela pracuje od 1.9.2004, ale od toho roku, teda poslednych 5 rokov jej v tom zozname chyba, ma tam prijmy len do predchadzajuceho zamestnania, ako keby poslednych 5 rokov ani nepracovala. Neviete mi povedat, preco to tak je? Od posledneho zamestnavatela sa prijem v takychto dokladoch neuvadza? alebo z akeho dovodu to tam nema napisane?
Kolko rokov sa pocita do dochodku? Alebo z akeho poctu rokov sa vypocitava vyska dochodku?

Este jedna drobnost:
Ak by sa teda rozhodla ist do predcasneho dochodku, mohla by poziadat o prispevok za opatrovanie, nakolko ma manzela na invalidnom vozicku a ten vyzaduje opateru? Ak ano, potom aky vplyv by mala vyska dochodku na vysku toho prispevku, ktory by mohla dostavat?

Vopred velmi pekne dakujem za vsetky Vase rady a prispevky. Je to pre nas velmi dolezite, preto by som bola rada, keby ste nam poradili v tychto otazkach.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Zodpoviem, len niečo: od sociálky dostala tzv.výpis dôb zamestnania. Keďže od 2004 pracuje stále u toho istého zamestnávateľa, tieto údaje sú tam ešte neni, lebo tento ZĽ tieto údaje zašle sociálke až keď ukončí PP (zmena zákona od 1.1.2004 ZĽ neposiela evid.list sociálke každý rok ale až keď skončí prac.pomer).
    To znamená, že ak sa rozhodne ísť do predčasného dôch.tak jej tento ZĽ bude musieť urobiť evid.list od 1.9.2004 do 23.12.2009.
    Mám práve prípad, že ZC požiadal o predčasný starobný k 22.12.2009 a na sociálke skoro nevzali - nechceli ho vybaviť, vraj majú veľa práce že nech príde až v januári.Ale nakoniec sa dohodli že ho vybavia ešte v 12/09, on mi vravel vraj sa to finančne oplatí ešte teraz v decembri - neviem prečo ale asi kôli tým percentám. Takže ak chce nech skúsi, len aby ju neodbili že už tento rok ju nepríjmu k vybaveniu.
    Dôchodok sa počíta myslím od r.1984 a počet odpracovaných rokov musí byť 25.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    garcia1 Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcela by som Vas poprosit o radu ohladom predcasneho dochodku.
    Moja mamka by mala nastupit 23.12.2011 do starobneho dochodku, teda uz 23.12.tohto roku by mala narok na odchod do predcasneho dochodku.

    Ide o to, ci by vedel niekto poradit, ci sa viac oplati ist do dochodku este v tomto roku, i ked by v podstate prisla o 13 % dochodku , alebo by mala radsej pockat?

    Este stale pracuje, jej hruby prijem je nieco cez 300 eur/mes.
    Je pravda, ze pokial by sla teraz do dochodku, tak sa jej ten zvysi o 3,05 % od noveho roku? V novinach citala, ze pre tych, ktori nastupia na dochodok az po novom roku, sa ten bude inac vypocitavat a ze bude o 4 % nizsi, ako tym, ktori nastupia do dochodku este v tomto roku. Je to mozne?

    Takze teraz sa potrebuje rychlo rozhodnut, ci je lepsie, ak pojde do predcasneho dochodku este teraz v decembri, alebo to odlozi a bude pracovat, kym to bude mozne. Prosim poradte, velmi by sme s tym potrebovali pomoct, kedze ma na to iba par dni.

    Este by som sa chcela opytat:
    Ohladom toho predcasneho dochodku sa bola mamka informovat aj na socialke. V podstate sa nic nedozvedela. Akurat jej dali nejake papiere, kde ma zoznam svojich prijmov za vsetky odpracovane roky. U posledneho zamestnavatela pracuje od 1.9.2004, ale od toho roku, teda poslednych 5 rokov jej v tom zozname chyba, ma tam prijmy len do predchadzajuceho zamestnania, ako keby poslednych 5 rokov ani nepracovala. Neviete mi povedat, preco to tak je? Od posledneho zamestnavatela sa prijem v takychto dokladoch neuvadza? alebo z akeho dovodu to tam nema napisane?
    Kolko rokov sa pocita do dochodku? Alebo z akeho poctu rokov sa vypocitava vyska dochodku?

    Este jedna drobnost:
    Ak by sa teda rozhodla ist do predcasneho dochodku, mohla by poziadat o prispevok za opatrovanie, nakolko ma manzela na invalidnom vozicku a ten vyzaduje opateru? Ak ano, potom aky vplyv by mala vyska dochodku na vysku toho prispevku, ktory by mohla dostavat?

    Vopred velmi pekne dakujem za vsetky Vase rady a prispevky. Je to pre nas velmi dolezite, preto by som bola rada, keby ste nam poradili v tychto otazkach.
    Dovolím si priložiť článok od p. Mihála, z ktorého jasne vyplýva, že je výhodnejšie požiadať o dôchodok v roku 2009.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    katka50 Pozri príspevok
    Dovolím si priložiť článok od p. Mihála, z ktorého jasne vyplýva, že je výhodnejšie požiadať o dôchodok v roku 2009.
    Výška dôchodku možno ano, ale pokial pracuje, ak o dôchodok požiada pred koncom roku 2009, v roku 2010 nebude mať nárok na nezd.časť základu dane, resp. len na rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    katka50 Pozri príspevok
    Dovolím si priložiť článok od p. Mihála, z ktorého jasne vyplýva, že je výhodnejšie požiadať o dôchodok v roku 2009.

    Ale tu ide o predčasný dôchodok. Ak požiadá o predčasný dôchodok, tak vypoč. dôchodok bude o cca 13% nižší ako riadný. A oproti tým 3% čo by bol rozdiel medzi výškou riadneho dochodku priznaného v tomto roku, alebo v budúcom roku, to je trošku rozdiel.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ale tu ide o predčasný dôchodok. Ak požiadá o predčasný dôchodok, tak vypoč. dôchodok bude o cca 13% nižší ako riadný. A oproti tým 3% čo by bol rozdiel medzi výškou riadneho dochodku priznaného v tomto roku, alebo v budúcom roku, to je trošku rozdiel.
    krátenie tam určite bude rovnaké, ale pre tých čo nepracujú a uvažujú s predčasným dôchodkom, je podľa výpočtov p. Mihála jednoznačne výhodnejšie o dôchodok požiadať do konca roku 2009 (aj kvoli valorizácii v roku 2010)

    garcia1 je offline (nepripojený) garcia1

    garcia1
    dobry den,
    velmi pekne Vam vsetkym dakujem za informacie, mamka sa rozhodla , ze do toho dochodku pojde. este raz Vam dakujem za info.

    Predcasny starobny dochodok - dolezite

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.