Zavrieť

Porady

Vyska odkupnej hodnoty zivotneho poistenia

Chcela by som poprosit o radu pri vypocitani vysky odkupnej hodnoty zivotneho poistenia.
V roku 2002 som sa dala nahovorit na poistku Hypo plus od R+V poistovne, ktora mi mala pomoct pri ziskani hypotekarneho uveru. Bohuzial, v nicom mi nepomohla, akurat ma velmi financne zatazuje.
Poistka bola uzatvorena na dobu 25 rokov (do roku 2027) na cielovu sumu 600tis.,s tym, ze mi po 10 rokoch moze byt vyplatenych 30% (180tis.). Platila som rocne cca 25tis. Sk do polovice roku 2007, ked som si mimoriadnym vkladom 120tis. "doplatila" 5 rokov a vyplatili mi sumu 180tis. Poistovna si zadrzala cca 60tis.
Tym mi znizili rocnu sumu poistneho na cca 18tis, ktore sum platila este 2 roky. Predpokladala som teda, ze uz mam za sebou 12 rokov platenia poistky. Kedze som sa rozhodla ju zrusit, vedela som, ze budem musiet obetovat nejake peniaze. Poziadala som o vycislenie odkupnej hodnoty a na moje nemile prekvapenie som zistila, ze mi vyplatia len 1/3 vlozenej hodnoty, co je cca 31tis. z celkovej sumy cca 90tis.
V Uniqa poistovni, ktora prebrala tieto poistky sa so mnou odmietaju bavit na tuto temu, odvolavaju sa na poistnu matematiku a na to, ze zmluvu som uzatvarala s OVB, tak sa mam spytat svojho maklera. Kedze clovek, co ma dostal do tejto slamastiky je tzv. "poradca" a uz mi ohladom tejto sumy parkrat "dobre poradil", nemam sa s nim o com bavit a v poistovni mi este poradili, ze tieto poistky uz aj tak dozivaju a pochybuju, ze este niekto okrem "mojho" maklera mi bude vediet poradit.
Potrebovala by som zistit, ci sa naozaj neberiedo uvahy tych 5 rokov, co som doplatila a ake dlhe je priblizne obdobie, pocas ktoreho by som este tu prekliatu poistku musela platit, aby sa mi vratilo aspon 70% hodnoty.

Poradi mi niekto, prosim?
Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    marikatu Pozri príspevok
    Chcela by som poprosit o radu pri vypocitani vysky odkupnej hodnoty zivotneho poistenia.
    V roku 2002 som sa dala nahovorit na poistku Hypo plus od R+V poistovne, ktora mi mala pomoct pri ziskani hypotekarneho uveru. Bohuzial, v nicom mi nepomohla, akurat ma velmi financne zatazuje.
    Poistka bola uzatvorena na dobu 25 rokov (do roku 2027) na cielovu sumu 600tis.,s tym, ze mi po 10 rokoch moze byt vyplatenych 30% (180tis.). Platila som rocne cca 25tis. Sk do polovice roku 2007, ked som si mimoriadnym vkladom 120tis. "doplatila" 5 rokov a vyplatili mi sumu 180tis. Poistovna si zadrzala cca 60tis.
    Tym mi znizili rocnu sumu poistneho na cca 18tis, ktore sum platila este 2 roky. Predpokladala som teda, ze uz mam za sebou 12 rokov platenia poistky. Kedze som sa rozhodla ju zrusit, vedela som, ze budem musiet obetovat nejake peniaze. Poziadala som o vycislenie odkupnej hodnoty a na moje nemile prekvapenie som zistila, ze mi vyplatia len 1/3 vlozenej hodnoty, co je cca 31tis. z celkovej sumy cca 90tis.
    V Uniqa poistovni, ktora prebrala tieto poistky sa so mnou odmietaju bavit na tuto temu, odvolavaju sa na poistnu matematiku a na to, ze zmluvu som uzatvarala s OVB, tak sa mam spytat svojho maklera. Kedze clovek, co ma dostal do tejto slamastiky je tzv. "poradca" a uz mi ohladom tejto sumy parkrat "dobre poradil", nemam sa s nim o com bavit a v poistovni mi este poradili, ze tieto poistky uz aj tak dozivaju a pochybuju, ze este niekto okrem "mojho" maklera mi bude vediet poradit.
    Potrebovala by som zistit, ci sa naozaj neberiedo uvahy tych 5 rokov, co som doplatila a ake dlhe je priblizne obdobie, pocas ktoreho by som este tu prekliatu poistku musela platit, aby sa mi vratilo aspon 70% hodnoty.

    Poradi mi niekto, prosim?
    Vopred dakujem
    Priamo ti nikto neporadí, lebo majú pravdu, že odkupná hodnota sa vypočítava na základe zložitých poistno-matematických metód a vzorcov.

    Treba si uvedomiť, že poistka nie je termínovaný účet, kde zostatok je vždy súčet vkladov plus úroky. V poistke sú započítané počiatočné náklady poisťovne, provízie, rizikové poistné, preto suma vložených prostriedkov sa nebude rovnať odkupnej hodnote. Poistka je postavená tak, že do konca poistenia sa prostriedky aj po odpočítaní tých úvodných nákladov, zhodnotia natoľko, aby mal poistený určitý výnos.

    Je veľkou chybou v začiatkoch rušiť poistenie, strácaš tým veľa, lebo odkupná hodnota je veľmi nízka. Druhou chybou bolo ten predčasný výber. Áno, poisťovňa to ponúka, ale pre klienta je paradoxne nevýhodné. To je ako keby si z poisťovne zobrala pôžičku.

    Takže kľudne môže byť, že odkupná hodnota tvojej poistky je tých 31 tisíc. Nechce sa mi to prepočítavať a presne by som to ani nevedel, lebo nepoznám kalkulačné vzorce tej poisťovne, ale len pre príklad si zober, že provízia za uzatvorenie poistenia je pre sprostredkovateľa bežne vo výške jednoročného poistného. Takže hneď prvé poistné si zaplatila pre OVB. Nemaj im to za zlé, takéto provízie sú bežné u sprostredkovateľov, nielen u OVB.

    Ak nestíhaš platiť poistné, lebo si si nevedomky nastavila tak vysoké parametre (ročné poistné), tak ju zruš a ožel tie stratené peniaze ako cenu za skúsenosť, že pri investovaní financií si máš svoje možnosti zvážiť.

    Nepoznám síce presne ten poistný produkt, ale významnú úlohu v tej zníženej čiastke hraje aj ten tvoj výber už v 5. roku, hoci na to si mala právo až v 10. roku. Takto si si vlastne vyrobila "dlh" na 5 rokov dopredu, čo si poisťovňa kompenzuje práve z toho nasledujúceho zaplateného poistného.

    Dúfam, že si príspevok prečítaš, pretože od zadania otázky si tu nebola....

    marikatu je offline (nepripojený) marikatu

    marikatu
    dakujem za odpoved
    Ja si plne uvedomujem rozdiel medzi bankou a poistovnou, len ten moj vyber, mi bol mojou "financnou poradkynou" prezentovany ako predplatne poistenia, ktore si zaroven aj vyberiem. No co uz.
    Prajem pekny vecer

    Vyska odkupnej hodnoty zivotneho poistenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.