Zavrieť

Porady

Oznámenie o začatí správneho konania

Pri zmene sídla spoločnosti a zmene konateľa (júl 2009) sme pri všetkých možných úradoch ktorým sme to boli povinný oznámiť, pozabudli na živnostenský úrad. Túto chybu sme si sami všimli cca po 1 mesiaci a túto zmenu sme oznámili aj na ŽU.
Teraz v decembri nám prišlo oznámenie o začatí správneho konania z dôvodu porušenia povinností §49 ods.1 zák. 455/1991 Zb. Na ŽU teda vykonali kontrolu a zistili, že sme konali protiprávne cca 1 mesiac a budú vo veci konať podľa §18 zák č71/1967 Zb o správnom konaní.
Na vyjadrenie k podkladom rozhodnutia mám 3 dni .
Zaujíma ma, čo môžem v tomto prípade očakávať, resp. ako mám apelovať na skutočnosť, že sa len v tej papierovej vojne pozabudlo za ŽU, čo sme však odstránili aj bez ich upozornenia. Veta o uložení pokuty ma vyslovene rozčuľuje nakoľko každá suma nad 1€ sa mi bude zdať neoprávnená a neprimerane vysoká....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    bohuzial ta pokuta bude opravnena. porusili ste zivnostenky zakon v tom, ze ste zmeny neohlasili odboru zivnostenskeho podnikania na prislusnom obvodnom urade v lehote, ktoru zakon na tuto zmenu urcuje.

    a nakolko statny rozpocet teraz potrebuje hadam kazde euro, velmi promptne ta vybavia sankciou - pokutou...

    pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

    pavol30
    No tak už poslali rozhodnutie (fakt si pohli)... takže to máme za 66€ z možných 663€, čo nezabudli pripomenúť aby som mal pocit že som dobre obišiel....
    napriek tomu sa chcem odvolať na výšku pokuty, ktorá sa mi aj tak zdá privysoká, nakoľko sme nikdy takýto problém s termínmi na úradoch nemali...
    Máte niekto skúsenosti s odvolaním sa na výšku pokuty?
    Už niekomu aj zľavili, alebo sa mám pripraviť na papierovanie bez výsledku...

    svetlik je offline (nepripojený) svetlik

    svetlik
    pavol30 Pozri príspevok
    No tak už poslali rozhodnutie (fakt si pohli)... takže to máme za 66€ z možných 663€, čo nezabudli pripomenúť aby som mal pocit že som dobre obišiel....
    napriek tomu sa chcem odvolať na výšku pokuty, ktorá sa mi aj tak zdá privysoká, nakoľko sme nikdy takýto problém s termínmi na úradoch nemali...
    Máte niekto skúsenosti s odvolaním sa na výšku pokuty?
    Už niekomu aj zľavili, alebo sa mám pripraviť na papierovanie bez výsledku...
    ja by som sa odvolal nie len proti vyske pokuty, ale aj proti zakladu, t.j. opravneniu ju ulozit. To ustanovenie, podla ktoreho ju vyrubili dava moznost pre dvojaky vyklad.

    pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

    pavol30
    neviem či je možné sa odvolať proti základu, termíny jednoducho nepustia , skôr mi ide o to, že sme na chybu prišli sami (bez nejakej výzvy z ich strany) a aj sme ju odstránili, preto nevidím dôvod im niečo platiť... v podstate si nezaslúžia (mali si to všimnúť keď to nebolo správne)

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    pavol30 Pozri príspevok
    neviem či je možné sa odvolať proti základu, termíny jednoducho nepustia , skôr mi ide o to, že sme na chybu prišli sami (bez nejakej výzvy z ich strany) a aj sme ju odstránili, preto nevidím dôvod im niečo platiť... v podstate si nezaslúžia (mali si to všimnúť keď to nebolo správne)
    , ale ked nepodas danove priznanie v lehotach na to urcenych, ale podas ho neskor, hoci ta este na splnenie tejto povinnosti du nestihne vyzvat, tiez je to sankcionovane....
    neviem si totiz predstavit, ako flexibilne by si to mali vsimat, ked to islo mimo nich (cez obchodny register)

    pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

    pavol30
    riccado Pozri príspevok
    , ale ked nepodas danove priznanie v lehotach na to urcenych, ale podas ho neskor, hoci ta este na splnenie tejto povinnosti du nestihne vyzvat, tiez je to sankcionovane....
    neviem si totiz predstavit, ako flexibilne by si to mali vsimat, ked to islo mimo nich (cez obchodny register)
    , no mňa by skôr zaujímalo ako vybrali práve našu firmu, keďže poznám firmy (aj z okolia), ktorým adresa na ZRSR (a ani ORSR) nesedí už roky a veselo si žijú ďalej...

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    pavol30 Pozri príspevok
    , no mňa by skôr zaujímalo ako vybrali práve našu firmu, keďže poznám firmy (aj z okolia), ktorým adresa na ZRSR (a ani ORSR) nesedí už roky a veselo si žijú ďalej...
    nie som si isty, ale asi im tieto zmeny oznamuje obchodny register, lebo co sa tyka konatelov, to je zalezitost odboru zivnostenskeho podnikania (ci vlastne osoba moze byt konatelom)...

    pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

    pavol30
    No niekto im to oznámiť musel, veď sme to oznámili všetkým (teda až na ŽR ). Už by konečne tie prepojenia úradov mali spraviť poriadne aby stačilo zmenu urobiť ozaj iba na jednom mieste. Veď sme vypísali snáď 30 strán formulárov a tabuliek, ktoré sa opakovali s tými istými údajmi a posielali sa asi na 5 adries...

    Myslím si že to už aj nejako funguje, keď si vedeli zistiť že na inom úrade je to inak... len to dostať do praxe...a uľahčiť nám robotu

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    pavol30 Pozri príspevok
    No tak už poslali rozhodnutie (fakt si pohli)... takže to máme za 66€ z možných 663€, čo nezabudli pripomenúť aby som mal pocit že som dobre obišiel....
    napriek tomu sa chcem odvolať na výšku pokuty, ktorá sa mi aj tak zdá privysoká, nakoľko sme nikdy takýto problém s termínmi na úradoch nemali...
    Máte niekto skúsenosti s odvolaním sa na výšku pokuty?
    Už niekomu aj zľavili, alebo sa mám pripraviť na papierovanie bez výsledku...
    Ja by som to ani neriešil. Urobil si chybu? Urobil. Páni pozreli do tabuliek a dali pokutu? Dali. Tak zaplať! A je po probléme! Alebo nezaplať a odvolaj sa,a roztočíš si kolotoč starostí a nezmyselnej korešpondencie. Keď raz páni povedali,že majú pravdu,tak majú pravdu a hotovo! Zatial sme ešte stále na Slovensku.

    pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

    pavol30
    ludex Pozri príspevok
    Ja by som to ani neriešil. Urobil si chybu? Urobil. Páni pozreli do tabuliek a dali pokutu? Dali. Tak zaplať! A je po probléme! Alebo nezaplať a odvolaj sa,a roztočíš si kolotoč starostí a nezmyselnej korešpondencie. Keď raz páni povedali,že majú pravdu,tak majú pravdu a hotovo! Zatial sme ešte stále na Slovensku.

    Tak ja budem chvíľu naivný a skúsim to poriešiť. Predpokladám síce rovnaký výsledok ako ty, ale inak sa to nezmení. Úradníci totiž pracujú tak, že s týmto problémy nie sú, tak mu nejakú pokutu dajme "však on sa stým babrať nebude a zaplatí" a my máme v štatistike plusový bod, pričom ak narazia na problémového "hulváta", tak tomu všetko prejde, lebo si povedia, že mi "ten plat" za to nestojí.... a jeho spis posunú ďalej a ďalej... až ho niekto zahodí...
    Tak ich treba trocha potrápiť, aby sa venovali radšej tým z ktorých budú mať viac bodov, lebo sa narobia rovnako...

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    pavol30 Pozri príspevok
    Tak ja budem chvíľu naivný a skúsim to poriešiť. Predpokladám síce rovnaký výsledok ako ty, ale inak sa to nezmení. Úradníci totiž pracujú tak, že s týmto problémy nie sú, tak mu nejakú pokutu dajme "však on sa stým babrať nebude a zaplatí" a my máme v štatistike plusový bod, pričom ak narazia na problémového "hulváta", tak tomu všetko prejde, lebo si povedia, že mi "ten plat" za to nestojí.... a jeho spis posunú ďalej a ďalej... až ho niekto zahodí...
    Tak ich treba trocha potrápiť, aby sa venovali radšej tým z ktorých budú mať viac bodov, lebo sa narobia rovnako...
    Ja si skôr myslím,že oni na toho "hulváta" čakajú,aby ukázali,kto je tu pánom a vynaložia nenormálne úsilie ukázať a dokázať kto tým pánom naozaj je! Bude im potešením,keď si páni úradníci zvíšia svoje ego. Bohužial,u nás ešte neplatí a asi ani dlho platiť nebude,že úradníci sú tu pre nás,nakolko žijú z našich daní!

    pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

    pavol30
    prišla odpoveď na odvolanie sa na výšku pokuty...

    výsledok: pôvodné rozhodnutie je zrušené a vrátené napäť na prešetrenie, nakoľko boli nedostatočne preskúmané termíny (čas trvania) kedy mala začať plynúť lehota na nahlásenie zmeny (nezistili si vraj kedy mi doručili výpis z OR) a spojili dve rôzne pochybenia (aj keď toho istého paragrafu) do jednej pokuty (zmena sídla a doplnenie konateľa)

    ... takže teraz môžem zasa čakať čím ma potešia... možno mi to zo 66€ znížia na 2x 33€, alebo mi pridajú aby som toľko nevyskakoval...

    pavol30 je offline (nepripojený) pavol30

    pavol30
    ...takže pokračovanie...

    na základe odvolania sa k nám nahlásila kontrola so živnostenského úradu... to aby som si to odvolanie nabudúce rozmyslel...
    kontrolovali poriadne a zistili to čo aj predtým... "neskoro som nahlásil zmeny...", ostatné sme mali našťastie v poriadku. Oboznámili ma že dostanem pokutu 66€ lebo je to najnižšia pokuta x2 (1x za adresu a 1x za konateľa) a dať mi ju vraj musia
    Slušne sa ma spýtali či sa neodvolám a či ju aj zaplatím. Nakoľko boli milé a slušné, tak som im prisľúbil že už budem dobrý .

    Záver je teda ten, že som nič nedosiahol, okrem toho že som si na seba zavolal kontrolu so ŽU . (aspoň viem že ostatné veci máme v poriadku)



    ak ste sro a na faktúre neuvádzate okrem reg. vložky z OR aj číslo živnostenského oprávnenia, tak si ho doplňte, vraj je to povinné (ale ako som písal, tety boli milé ) ... ja som to nevedel...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.