Zavrieť

Porady

Kúpa domu a predaj bytu

Prosím o radu: V decembri 2004 som kúpila na zákl. hypoúveru dom za 3 800 000,- Sk, vklad bol povolený v marci 2005 a teraz som predala byt v OV /nesúvisí s podnikaním/ za 750 000,- Sk. Môžem príjem z predaja bytu kompenzovať s výdavkom na kúpu domu? V byte nemám ešte 2 roky trvalý pobyt, čo je podmienka oslobodenia. Ak by som sa rozhodla predať dom /nebude to ľahké vzľadom na hypoúver, ale možno sa to podarí/ za cca 4 500 000,- Sk v tomto roku, čo budem zdaňovať? Srdečná vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Daša
    Prosím o radu: V decembri 2004 som kúpila na zákl. hypoúveru dom za 3 800 000,- Sk, vklad bol povolený v marci 2005 a teraz som predala byt v OV /nesúvisí s podnikaním/ za 750 000,- Sk. Môžem príjem z predaja bytu kompenzovať s výdavkom na kúpu domu? V byte nemám ešte 2 roky trvalý pobyt, čo je podmienka oslobodenia. Ak by som sa rozhodla predať dom /nebude to ľahké vzľadom na hypoúver, ale možno sa to podarí/ za cca 4 500 000,- Sk v tomto roku, čo budem zdaňovať? Srdečná vďaka.
    Kompenzácia určite nie. Pri príjme z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je v tvojom prípade výdavkom kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť. Vzhľadom na časové testy uvedené v §9 Zákona o dani príjmov nebude možné uplatniť oslobodenie .

    Daša je offline (nepripojený) Daša

    Daša
    Ak to dobre chápem, tak k príjmu z bytu môžem uplatniť len tie výdavky ako cena za prevod družstevného bytu do osob. vlastníctva asi 20 tis. a ostatné s tým súvisiace poplatky?A k výdavkom za dom zase priradím príjem z predaja domu?Ak sa mi podarí tento rok predať dom, tak zdaním rozdiel medzi príjmom z predaja bytu a domu a výdavkami za prevod bytu a kúpu domu? Alebo je to úplne zle? Ďakujem.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ideš na to dobre . Posúdiš každú nehnuteľnosť osobitne. Len si dovolím pripomenúť, že v prípade výdavkov musí ísť o preukázateľné výdavky.

    Daša je offline (nepripojený) Daša

    Daša
    Byt bol nadobudnutý prevodom z bytového družstva v roku 2004 a pozemok pod celým domom až v tomto roku, ale pre posúdenie dane z príjmov to myslím nemá žiadny význam. Tam sa berie do úvehy trvalý pobyt. V prípade kúpy domu na hypotéku môžem považovať za výdavok celú kúpnu cenu 3 800 000,- Sk, aj keď to prefinancovala banka a taktiež vydokladovné výdavky ako sú poplatky banke za hypozmluvu, poplatky notárovi za overenie a vyhotovenie kúpnej zmluvy , vyhotovenie znaleckého posudku? Ďakujem Johanke aj Sany.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a tiež úroky z úveru sa môžu odrátať

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    aj ja by som sa chcela niečo spýtať:
    kamarátka predala byt (vlastnila ho 4 roky, nemala tam trvalý pobyt). Mala by teda zaplatiť dan z príjmu.
    Čo ak by kúpila za to iný byt?? Mohlo by to byť brané ako výdavok a nemusela by platiť daň??
    Ide o FO, nepodnikateľa.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ajacik
    aj ja by som sa chcela niečo spýtať:
    kamarátka predala byt (vlastnila ho 4 roky, nemala tam trvalý pobyt). Mala by teda zaplatiť dan z príjmu.
    Čo ak by kúpila za to iný byt?? Mohlo by to byť brané ako výdavok a nemusela by platiť daň??
    Ide o FO, nepodnikateľa.
    urite nie, byt č. 1 vysporiada samostane, nadobudnutie bytu 2. nie je dovod na podanie DPFO

    bui je offline (nepripojený) bui

    Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac bui
    Ja mam otazocku...
    Kupila som si byt do OV pred 3 rokmi...no trvaly pobyt som si v nom dala iba pred rokom. Avsak, hned po kupe sa do mojho bytu na trvaly pobyt zapisala moj priatel, ktory je v sucasnosti moj manzel...v case kupy bytu este nebol.
    Ako by som mohla obist platenie dani z prijmu z predaja bytu, kebyze ho predam uz teraz a nemam v nom trvaly pobyt viac ako 2 roky..zato moj manzel ma. Mam mu ho darovat? Ked ho mam zaslobodna..asi nejde o nas spolocny majetok.....

    Kúpa domu a predaj bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.