Zavrieť

Porady

Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni

Anketa: Máte aj vy podobnú skúsenosť so zdrav. poisťovňou

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    2 33.33%
  • nie

    4 66.67%
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Dnes nezávisle od seba prišli 3 klienti, ktorí dostali od Dôvery BUBUBU, že nemajú zaplatené poistné. Za všetkých troch je to zhruba od r. 1995 do apríla 2000.

Jeden prifrčal aj so šanónmi, kde sme pekne našli všetky ústrižky (1996-2000).
Dôvera začala od zeleného stola, ako môžu mať takýto neporiadok?

Ak by už neboli doklady (mohli už byť skartované) - musel by uhradiť? nie je to už premlčané?
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Surfujúc po nete som našla:
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorčích predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1997.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:
§ 21
Premlčanie
(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
(2) Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
(3) Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.
Odpovedala: Jaroslava Lukacovicova
=========


Zdroj:http://moje.hnonline.sk/node/605

Keďže si pamätám, čo píšem /zatiaľ/ šokovalo ma pripojené stanovisko na nete . Pripájam sem príspevok č. 5 v tejto téme, ktorý vyšiel z mojej autorskej dielne a prisahám, že som ho písala sama na základe preštudovaných zákonov a nevolám sa Jaroslava Lukačovičová. Čo na to poviete? Že by niekto dokázal 100% myslieť ako ja - ešte aj odseky rovnako všetko ? Som v šoku. príspevok som písala 29.05.2005...a v linku autorka rovnako myslela 21.10.2009 /síce pre rok 1997/.....


evina Pozri príspevok
Do 31.12.2004 platil pre zdravotné poistenie zákon č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov, podľa, ktorého bola premlčacia doba na vymáhanie poistného 10. rokov odo dňa jeho splatnosti.
Pre úplnosť uvádzam, že v znení zákona k 13.12.1997 bola táto doba 5 rokov, ale k 1.6.1998 bola novela 124/1998, ktorá päť rokov mení na desať a v prechodných ustanoveniach je uvedené, že týchto 10 rokov platí i na dovtedy nepremlčané poistné. , t.j. i na rok 1996.
Od 1.1.2005 platí zákon č. 580/2004 Z.z. v znení nesk. prepisov, ktorý hovorí v:

§ 21
Premlčanie
1/ Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 12) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.
2/ Právo vymáhať poistné a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť.
3/ Právo na vrátenie preplatku (§ 19 ods. 13) sa premlčí uplynutím piatich rokov od kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie poistného.

V prechodných ustanoveniach sa nepíše nič k tejto téme,/t.j.od 1.1.2005 platí 5 rokov/a teda ak sa poistné za roky 1996-97 vymáhalo do 31.12.2004 nebolo premlčané, ak sa vymáhalo po 1.1.2005 bolo premlčané v rokoch 2001-2002.
nemám nič proti šíreniu zákonných vedomostí ďalej, ale pre úplnosť by asi bolo potrebné upozorniť na stránku Porada....
Naposledy upravil evina : 18.02.11 at 18:05
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina z uvedeného je vidieť , že na Poradu si chodia po rozum veru
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
evina z uvedeného je vidieť , že na Poradu si chodia po rozum veru
Áno, to ma teší, ale mali by nás potom propagovať
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Rozalka , klientovi som robila dodatočné RZZP na základe DDP za jeden z minulých rokov .Všetko sme podali , potvrdila Dôvera prevzatie dodatočného RZZP , uhradil sa nedoplatok.Všetko bolo v poriadku podľa nás.Teraz z Dôvery po pol roku prišla poštová poukážka , kde mu vrátili celý nedoplatok .
Po šetrení sa zistilo , že i keď síce platbu pol roka mali v zdravotnej poisťovni , túto platbu nemali s čím spárovať , lebo jednoducho nemali dodatočné RZZP.Proste niekde ho zapatrošili .Nakoniec sme im RZZP okopírovali včetne potvrdenia o prevzatí a dodatočne poslali poštou aj s listom, aj s poštovou poukážkou,a aj s odôvodnením, že prečo odmietame prevziať peniaze .

Takýto poriadok je na zdravotných poisťovniach .
0 0
fefed fefed

fefed je offline (nepripojený) fefed

Pre upresnenie by som sa chcel spýtať: Ak dlh na poistnom SZČO vznikol v roku 2002, vzťahuje sa na premlčanie stav pred (10 rokov) alebo po (5 rokov) roku 2005?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Dnes som obdržala rozpis dlžných súm k výkazu nedoplatkov od dôvery:
Jedná sa o roky od 1996 až po rok 2007. je toto vôbec možné? Keď som sa stále informovala, vždy mi bolo povedané aj v Nitre, že je všetko v poriadku. Ja neviem - sú to síce malé sumy, ale celkom je to 150,- eur a nie je tam nedoplatok. čo mám teraz robiť?
0 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
Prosím Vás, nevie mi nikto povedať presne o čo sa môžem obrátiť s tou premlčacou lehotou, lebo neviem či nájdem rok 1996. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

fefed Pozri príspevok
Pre upresnenie by som sa chcel spýtať: Ak dlh na poistnom SZČO vznikol v roku 2002, vzťahuje sa na premlčanie stav pred (10 rokov) alebo po (5 rokov) roku 2005?
10 rokov. Pozri príspevky na strane 2 tejto témy....
0 0
Boglarka Boglarka

Boglarka je offline (nepripojený) Boglarka

18-02-2011 som obdrzala vykaz nedoplatkov od dvovery za obdobie 2001-2004 "na zaklade ustanovenia § 17a a § 36 ods. 11 zakona c 580/2004 Z.z."
V zbierke zakonov som nasla § 17 ale § 36 nie, nakolko posledna strana sa konci § 31...? kde najdem a co znamena § 36?

Chcela by som sa odvolat na zaklade zakona o premlcani c. 580/2004 § 21
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Boglarka Pozri príspevok
18-02-2011 som obdrzala vykaz nedoplatkov od dvovery za obdobie 2001-2004 "na zaklade ustanovenia § 17a a § 36 ods. 11 zakona c 580/2004 Z.z."
V zbierke zakonov som nasla § 17 ale § 36 nie, nakolko posledna strana sa konci § 31...? kde najdem a co znamena § 36?

Chcela by som sa odvolat na zaklade zakona o premlcani c. 580/2004 § 21
§36 odst. 11:


(11) Zdravotná poisťovňa môže dlžné poistné vyplývajúce z neodvedeného preddavku na poistné, nedoplatku alebo úrokov z omeškania a dlžné poistné a poplatky z omeškania, na ktoré má zdravotná poisťovňa nárok podľa predpisov účinných do 31. decembra 2004, 62) uplatniť voči platiteľovi poistného výkazom nedoplatkov.


Na poistné v rokoch 2001-2004 platí 10 ročná premlčacia doba - prečo , ako , odkedy je rozobraté na prvých stránkach tejto témy, ako ostatne všetko na čo sa v posledných príspevkoch pýtate. Vzhľadom k uvedenému sa obávam, že Tvoje poistné 2001 - 2004 nie je premlčané. U roku 2001 budú hrať úlohu mesiace, v ktorých bolo poistné splatné.


Posledné znenie zákona 580/2004 je zákonom 151/2010...
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Robina Pozri príspevok
Prosím Vás, nevie mi nikto povedať presne o čo sa môžem obrátiť s tou premlčacou lehotou, lebo neviem či nájdem rok 1996. Ďakujem veľmi pekne.
pozri prvé stránky témy-nájdeš presné čísla zákonov i paragrafov

Ináč nerozumien Tvojej vete - ide o 150 EUR a nie je tam nedoplatok. Čo je tých 150 EUR?.
0 0
Boglarka Boglarka

Boglarka je offline (nepripojený) Boglarka

Chcela by som sa informovat ci sa vztahuje zakon o premlcani c 580/2004 Zz ods.1 (5 rokov) na nedoplatky za obdobie 2001-2004?Vykaz nedoplatkov sme obdrzili 18-02-2011
0 0
Boglarka Boglarka

Boglarka je offline (nepripojený) Boglarka

dakujem za rychlu odpoved Evina. Som naozaj sklamana
0 0
schmidke schmidke

schmidke je offline (nepripojený) schmidke

Boglarka Pozri príspevok
18-02-2011 som obdrzala vykaz nedoplatkov od dvovery za obdobie 2001-2004 "na zaklade ustanovenia § 17a a § 36 ods. 11 zakona c 580/2004 Z.z."
V zbierke zakonov som nasla § 17 ale § 36 nie, nakolko posledna strana sa konci § 31...? kde najdem a co znamena § 36?
Chcela by som sa odvolat na zaklade zakona o premlcani c. 580/2004 § 21
Som na tom rovnako, len za obdobie 1997-1998. Nechápem, o čo im ide. Povinnosť archivovať je tuším 10 rokov, tak neviem, ako im mám teraz niečo dokazovať. Dnes som volal do BA a paňulka mi odrecitovala napísané "blá, blá", ale nepovedala mi nič k veci (ani k premlčacej lehote). Zajtra idem osobne na pobočku.
Posledné znenie 580/2004 je na účtovné.sk
Pozri si § 36 ods. 11 (podľa mňa retroaktivita par excellence).
Ja sa skúsim odvolať na § 21 ods. 1 a § 32 ods. 1, ale obávam sa nejakej kľučky s § 21 ods. 4. Tam som si nie celkom istý.
Držte sa všetci a dajte vedieť, ako ste dopadli.
0 0
Rybenka112 Rybenka112

Rybenka112 je offline (nepripojený) Rybenka112

dostal som dnes tiež výkaz nedoplatkov za obdobie 1996 až 2004,chcem poprosit či platí premlčacia doba ,dakujem za odpoved
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

schmidke Pozri príspevok
Som na tom rovnako, len za obdobie 1997-1998. Nechápem, o čo im ide. Povinnosť archivovať je tuším 10 rokov, tak neviem, ako im mám teraz niečo dokazovať. Dnes som volal do BA a paňulka mi odrecitovala napísané "blá, blá", ale nepovedala mi nič k veci (ani k premlčacej lehote). Zajtra idem osobne na pobočku.
Posledné znenie 580/2004 je na účtovné.sk
Pozri si § 36 ods. 11 (podľa mňa retroaktivita par excellence).
Ja sa skúsim odvolať na § 21 ods. 1 a § 32 ods. 1, ale obávam sa nejakej kľučky s § 21 ods. 4. Tam som si nie celkom istý.
Držte sa všetci a dajte vedieť, ako ste dopadli.
Tá kľučka spočíva v tom, že ak si si nesplnil oznamovaciu povinnosť tak nebeží premlčacia lehota ....

osobne si myslím, že paragraf 36 odst. 11 dáva ZP právo predpísať formou výkazu nedoplatkov dané obdobie, ale neruší sa tým existencia § 21 ....t.j, premlčacia lehota na príslušné obdobia. Pri §21 pozor na prechodné ustanovenia /pozri začiatok témy/, ktorými je táto lehota daná na 10 rokov
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rybenka112 Pozri príspevok
dostal som dnes tiež výkaz nedoplatkov za obdobie 1996 až 2004,chcem poprosit či platí premlčacia doba ,dakujem za odpoved
Podľa mojej mienky obdobie 1996-február 2001 premlčané , ostatné nie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dovolím si upozorniť na jednu dôležitú vec. Nebudem písať celý paragraf, ale dotknutým vrelo doporučujem §§ 17-17b prečítať celé.
17a

4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do ôsmich dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.

(5) Výkaz nedoplatkov je právoplatný a vykonateľný márnym uplynutím lehoty na podanie námietok podľa odseku 4.



(9) Na konanie o vydanie výkazu nedoplatkov sa nevzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní.

(10) Právoplatný a vykonateľný výkaz nedoplatkov je exekučným titulom.51c)


17b


(5) Výkaz nedoplatkov sa považuje za doručený dňom prevzatia písomnosti adresátom. Za deň doručenia výkazu nedoplatkov sa považuje aj deň, keď bolo prijatie písomnosti adresátom bezdôvodne odopreté. Ak zásielka doručovaná poštou ako doporučená zásielka s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk" nebola prevzatá adresátom, považuje sa za doručenú dňom, keď bola zásielka vrátená zdravotnej poisťovni, i keď sa adresát o tom nedozvedel.
1 0
Robina Robina

Robina je offline (nepripojený) Robina

niekedy ani sama neviem
evina Pozri príspevok
pozri prvé stránky témy-nájdeš presné čísla zákonov i paragrafov

Ináč nerozumien Tvojej vete - ide o 150 EUR a nie je tam nedoplatok. Čo je tých 150 EUR?.
No po nasčítaní nejakých súm, čo oni vyčíslili máme výkaz nedoplatkov na 150 eur za tie roky /Od r. 1996/. už som niečo našla - úhrady z rokov 1996,1997, ale oni môžu povedať že tie platby boli priradené ináč - lebo tam bola aj PN aj ošetrovné. Lepšie obdobie si ani nemohli nájsť, keď neviem kde mám hlavu. A ten paradox, že každý rok ako sa robí RZZP mal manžel preplatok a ten mu vrátili.
0 0
Boglarka Boglarka

Boglarka je offline (nepripojený) Boglarka

drzim kazdemu palce. vyzera to tak, ze to budem musiet zaplatit este raz vam dakujem za rady. asi som nadobro stratila doveru v Dvovery!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať