Zavrieť

Porady

sud ma okradol?

viedla som sudny spor o vrateni penazi.uzavreli sme pred sudcom mimosudny zmier s tym,ze sud plne vyhovuje mojej ziadosti.teraz mi prislo domov rozhodnutie (po 3 mesiacoch),.pise sa tam,ze sud som vyhrala a mam narok na vratenie skody aj s prislusenstvom,ale!ziadala som o urok z dlznej sumy a o tom v rozsudku nic nieje,dokonca som sa bola opytat na sude ako je mozne,ze mi plne vyhovuju a uroky nikde.mila pani mi ukazala zapisnicu a tam o urokoch nic nebolo!da sa s tym este nieco robit?ved takto mi peniaze mozno vrati po 10 rokoch a ja budem mat z toho figu,mozno nebudu mat ani hodnotu!okradol ma sudca?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    jana987 Pozri príspevok
    viedla som sudny spor o vrateni penazi.uzavreli sme pred sudcom mimosudny zmier s tym,ze sud plne vyhovuje mojej ziadosti.teraz mi prislo domov rozhodnutie (po 3 mesiacoch),.pise sa tam,ze sud som vyhrala a mam narok na vratenie skody aj s prislusenstvom,ale!ziadala som o urok z dlznej sumy a o tom v rozsudku nic nieje,dokonca som sa bola opytat na sude ako je mozne,ze mi plne vyhovuju a uroky nikde.mila pani mi ukazala zapisnicu a tam o urokoch nic nebolo!da sa s tym este nieco robit?ved takto mi peniaze mozno vrati po 10 rokoch a ja budem mat z toho figu,mozno nebudu mat ani hodnotu!okradol ma sudca?
    Toto poznáš? Šikovnosť, neopúšťaj ma! Podpísala si, čo si nečítala...Sudcovia nikdy, nikdy nekradnú....

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Nie ,sudcovia a notári nikdy nekradnu,len ľudia nečítaju čo podpisuju.Moja známa po smrti manžela podpísala dedičské vyrovnanie a až ked chcela vyjednávať o odkupení jej časti domu,zistila,že sa vzdala tejto časti dedičstva v prospech detí z prvého manželstva.Nie,že by som jej to nepriala.....

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    jana987 Pozri príspevok
    sud som vyhrala a mam narok na vratenie skody aj s prislusenstvom,ale!ziadala som o urok z dlznej sumy
    A čo je to príslušenstvo, Nie je to náhodou úrok z dlžnej sumy?

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    praveze v prislusenstve som mala uroky a sudne poplatky.podpisovali sme prazdny papier o mimosudnom vyrovnani,ze to tam dopisu podla zapisnice.a v zapisnici uz nic nebolo a prislo mi to az teraz po troch mesiacoch!

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nerozumiem niektorým veciam. Ked ste podpísali mimosúdny zmier, súd mal konanie zastaviť, nikto nevyhral. Vydal súd rozhodnutie alebo uznesenie?
    Ak ti píšu, že si súd vyhrala a mam narok na náhradu skody aj s prislusenstvom, tak máš nárok na úroky z omeškania. Ak tam nie sú uvedené, tak ich vypočítaj a žiadaj sumu uhradiť. Dokedy to má podľa rozhodnutia súdu uhradiť?

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    jana987 Pozri príspevok
    viedla som sudny spor o vrateni penazi.uzavreli sme pred sudcom mimosudny zmier s tym,ze sud plne vyhovuje mojej ziadosti.teraz mi prislo domov rozhodnutie (po 3 mesiacoch),.pise sa tam,ze sud som vyhrala a mam narok na vratenie skody aj s prislusenstvom,ale!ziadala som o urok z dlznej sumy a o tom v rozsudku nic nieje,dokonca som sa bola opytat na sude ako je mozne,ze mi plne vyhovuju a uroky nikde.mila pani mi ukazala zapisnicu a tam o urokoch nic nebolo!da sa s tym este nieco robit?ved takto mi peniaze mozno vrati po 10 rokoch a ja budem mat z toho figu,mozno nebudu mat ani hodnotu!okradol ma sudca?
    jana987 Pozri príspevok
    praveze v prislusenstve som mala uroky a sudne poplatky.podpisovali sme prazdny papier o mimosudnom vyrovnani,ze to tam dopisu podla zapisnice.a v zapisnici !!!!!! uz nic nebolo a prislo mi to az teraz po troch mesiacoch!
    Nechcem spochybňovať, že v súdnom konaní si bola poškodená, ale v tých informáciách, ktoré si poskytla mi dve veci nesedia. Po prvé, súd schvaľuje uzavretý súdny zmier u z n e s e n í m, Ty píšeš o rozsudku. Po druhé, aj keď sa na súdoch odohrávajú rôzne horory, žiadny sudca by si nedovolil dať podpísať účastníkom konania prázdny papier. Takže, buď poskytuješ v príspevkoch veľmi voľne interpretované skutočnosti, alebo ja už úplne prestanem veriť v spravodlivosť, aj keď sa o nej rozhoduje v mene republiky.

    Ale, ak vážne potrebuješ radu, skús odcitovať celý výrok schváleného zmieru, čísla môžeš zmeniť, a potom Ti skúsim poradiť, či sa s tým dá niečo robiť.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    sud vydal uznesenie(ospravedlnujem sa ,ze som pouzila slovo rozsudok).rozhodol: sud schvaluje sudny zmier medzi ucastnikmi v tomto zneni:zalovany je povinny zaplatit zalobkyni...eur,a nahradit trovy konania v troch mesacnych spaltkach pocnuc 1.10.2009.odovodnenie:zalobkyna sa zalobou domahala zaplatenia ..eur s prislusenstvom.zalobu odovodnila...atd.
    sud vydal platobny rozkaz,zalovany sa odvolal.na pojednavani zalovany uznal pohladavku zalobkyne.ucastnici navrhli schvalit sudny zmier.podla §657,ustanovenia §99 odsek 1 o.s.ps ,podla odseku 2 sud zmier schvalil....atd
    o nahrade trov sud rozhodol v zmysle ustanovenia §142 ods 1 o.s.p. a to tak,ze ich nahradu priznal zalobkyni,nakolko mala v konani plny uspech.

    v skratke som to napisala,nic podstatne som nevynechala(len citaty zakonov a dovod zaloby)
    mam narok na uroky,alebo nie?lebo podla mna by to malo byt automaticky ako som mala v konani plny uspech! dakujem za radu vopred.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    jana987 Pozri príspevok
    sud vydal uznesenie(ospravedlnujem sa ,ze som pouzila slovo rozsudok).rozhodol: sud schvaluje sudny zmier medzi ucastnikmi v tomto zneni:zalovany je povinny zaplatit zalobkyni...eur,a nahradit trovy konania v troch mesacnych spaltkach pocnuc 1.10.2009.

    v skratke som to napisala,nic podstatne som nevynechala(len citaty zakonov a dovod zaloby)
    mam narok na uroky,alebo nie?lebo podla mna by to malo byt automaticky ako som mala v konani plny uspech! dakujem za radu vopred.
    Neviem do akej miery si presne napísala obsah uzavretého zmieru. Z toho čo čítam, ten zmier je dosť neurčitý, pretože z neho vôbec nie je jasné, či istinu má žalovaný uhrádzať v mesačných splátkach, alebo len trovy konania, alebo oboje dohromady. V uznesení je uvedené, že žalovaný má dlh splatiť v troch mesačných splátkach, počnúc 1.10.. Ale vôbec nie je z toho jasné, či tá splátka je splatná v tento deň, alebo až do koncom mesiaca, a to isté platí aj o ďalších splátkach. Nie je tam ani uvedená výška splátok, to znamená, že prvá a druhá splátka môžu byť 1 € a posledná zvyšok! Je to súdny zmier za všetky prachy.

    Na úroky z omeškania Ti vznikol nárok podľa zákona, ale ak chceš, aby Ti boli v súdnom konaní priznané, tak musíš ich v žalobe uplatniť a požadovať ich úhradu. Nedeje sa to automaticky. Znamená to, že ak úroky z omeškania nie sú zahrnuté v obsahu súdneho zmieru, de facto si sa tohoto nároku vzdala. Ale nový nárok na úroky z omeškania, by vznikol, ak by žalovaný bol v omeškaní s platením istiny podľa uzavretého súdneho zmieru. Ako som však skôr uviedla, problém je so stanovením splatnosti dlhu na základe súdneho zmieru. Toto by sa možno dalo využiť na to, aby si dosiahla zrušenie uznesenia o schválení súdneho zmieru podľa § 99 ods.3 O.s.p.. Potom by sa vo veci konalo znovu a tam by sa dalo požadovať aj “staré” úroky z omeškania.

    Toto zrušenie uznesenia o schválení zmieru, je možné len vtedy, ak je zmier podľa hmotného práva neplatný. Návrh možno podať do troch rokov od právoplatnosti uznesenia o schválení zmieru. Možno by sa dal ten hmotnoprávny dôvod neplatnosti zmieru oprieť o neplatnosť uzavretej dohody o právach a povinnostiach účastníkov konania podľa § 37 ods.1 Obč.zák. pre jej neurčitosť. Ale to je dosť pritiahnuté za vlasy.
    Takže asi bude jednoduchšie oželieť tie staré úroky z omeškania, ak sa nejedná o veľkú sumu.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    v zalobe som ziadala o vratenie dlu a prislusenstva(urokov z omeskania a sudnych trov).dokonca pred prvym pojednavanim som mala este na sud dorucit presne urokovanie(co som urobila).vyska splatok bola presne stanovena.kazda mi mala byt dorucena do prveho dna v mesiaci 1.10. pocnuc.na pojednavani sudca vyrataval vratenie dlhu povedal sumy pre prve dva mesiace a potom,ze ten zbytok,myslela som,ze to pocita vyplatit k splatke aj uroky.ale metie ma to,ze sa nikde nespominaju.pritom by malo byt jasne,ze som ich ziadala aj presne percentualne vycislila.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    jana987 Pozri príspevok
    v zalobe som ziadala o vratenie dlu a prislusenstva(urokov z omeskania a sudnych trov).dokonca pred prvym pojednavanim som mala este na sud dorucit presne urokovanie(co som urobila).vyska splatok bola presne stanovena.kazda mi mala byt dorucena do prveho dna v mesiaci 1.10. pocnuc.na pojednavani sudca vyrataval vratenie dlhu povedal sumy pre prve dva mesiace a potom,ze ten zbytok,myslela som,ze to pocita vyplatit k splatke aj uroky.ale metie ma to,ze sa nikde nespominaju.pritom by malo byt jasne,ze som ich ziadala aj presne percentualne vycislila.
    Ak by si bola skôr presne odcitovala obsah uzavretého zmieru, tak ako som Ťa žiadala, tak ten môj predchádzajúci príspevok by bol znel takto: " Neokradol Ťa sudca, okradla si sa sama. Uzavretý súdny zmier sa nedá zrušiť a nárok na úroky z omeškania za obdobie, ktoré je uvedené v žalobe, pláva vo hviezdách. Treba sa s tým zmieriť.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    dakujem za vysvetlenie.a este sa mozem opytat?ak mi podla vsetkeho dlh vrateny nebude ako to bolo dohodnute,da sa nieco s tym urobit?teda,ci sa da poziadat o uroky z omeskania,alebo nic okrem posunutia exekutorovi?

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    jana987 Pozri príspevok
    dakujem za vysvetlenie.a este sa mozem opytat?ak mi podla vsetkeho dlh vrateny nebude ako to bolo dohodnute,da sa nieco s tym urobit?teda,ci sa da poziadat o uroky z omeskania,alebo nic okrem posunutia exekutorovi?
    Ak istina a trovy konania, ktoré boli predmetom súdneho zmieru, nebudú uhradené v dohodnutých lehotách, možno vymáhať prostredníctvom exekúcie.
    Úroky z omeškania za obdobie po splatnosti dlhu( len z istiny) na základe súdneho zmieru (po 1.12.2009), treba znovu uplatniť žalobou na súde samostatne - ako príslušenstvo pohľadávky.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    tak to ste ma potesili,ze aspon takto sa to bude dat vyriesit,ak by to dotycny natahoval.co urcite bude,kedze sa vsade chvasce,ze aj tak nic od neho neuvidim tak skoro.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.