Zavrieť

Porady

PROSIM O RADU-Zla pracovna doba!!!


Mili poradaci,
dufam, ze mi dokaze niekto poradit. Pracujem v hoteli ako recepcna uz treti rok. Na zaciatku sme boli 4 zeny. Pred asi polrokom zamestnavatel prepustil jednu zenu a teraz k prvemu januaru druhu. Cize sme zostali len dve. Aby sme mohli pracovat, upravil nam zamestnavatel prac.dobu. Od 6,00 do 11,00 hod., potom mam mat 4 hodiny volno a opat sa vratit o 15,00 a pracovat do 23,00 hod. Takto dva dni a potom dva dni volno. Ked sme boli tri, robili sme od 6,00 do 15,00 /to bola denna/, na dalsi den od 15,00 do 24,00 hod /poobedna/ a den volno. Ja by som sa len chcela spytat, ci si moze zamestnavatel urcit hocijaku prac.dobu. Jedna sa o to, ze nebyvam v mieste kde pracujem.Ci som koncila o polnoci, alebo po novom budem koncit o jedenastej v noci, nejde mi ziadny spoj. Je moznost /resp.nejaky zakon, ktory to urcuje/ ohradit sa, alebo to nema cenu a dat radsej vypoved. Aj teraz po novom tie 4 hodiny od 11,00 do 15,00??? Domov sa mi neoplati chodit-to by aj moc stalo 4 x denne tam a spat.... a neviem si predstavit chodit 4 hodiny po meste.....
Dakujem za pomoc....a prajem krasne sviatky...
Papa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    veve333 Pozri príspevok

    Mili poradaci,
    dufam, ze mi dokaze niekto poradit. Pracujem v hoteli ako recepcna uz treti rok. Na zaciatku sme boli 4 zeny. Pred asi polrokom zamestnavatel prepustil jednu zenu a teraz k prvemu januaru druhu. Cize sme zostali len dve. Aby sme mohli pracovat, upravil nam zamestnavatel prac.dobu. Od 6,00 do 11,00 hod., potom mam mat 4 hodiny volno a opat sa vratit o 15,00 a pracovat do 23,00 hod. Takto dva dni a potom dva dni volno. Ked sme boli tri, robili sme od 6,00 do 15,00 /to bola denna/, na dalsi den od 15,00 do 24,00 hod /poobedna/ a den volno. Ja by som sa len chcela spytat, ci si moze zamestnavatel urcit hocijaku prac.dobu. Jedna sa o to, ze nebyvam v mieste kde pracujem.Ci som koncila o polnoci, alebo po novom budem koncit o jedenastej v noci, nejde mi ziadny spoj. Je moznost /resp.nejaky zakon, ktory to urcuje/ ohradit sa, alebo to nema cenu a dat radsej vypoved. Aj teraz po novom tie 4 hodiny od 11,00 do 15,00??? Domov sa mi neoplati chodit-to by aj moc stalo 4 x denne tam a spat.... a neviem si predstavit chodit 4 hodiny po meste.....
    Dakujem za pomoc....a prajem krasne sviatky...
    Papa
    Dokonale poznám problematiku hotelov aj z hľadiska pracovného času. V zákonníku práce je to ošetrené nasledovne:
    § 90
    Začiatok a koniec pracovného času
    Na začiatok

    (1) Pracovná zmena je časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať v rámci 24 hodín po sebe nasledujúcich a prestávka v práci.

    (2) Prácou na zmeny je spôsob organizácie pracovného času, pri ktorom zamestnanci jeden druhého striedajú na rovnakom pracovisku podľa určitého rozvrhu a v priebehu určitého obdobia dní alebo týždňov pracujú v rôznom čase. To platí aj v prípade, ak pri striedaní zamestnancov v zmenách dôjde k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien, najviac po dobu jednej hodiny.

    (3) Zamestnanec pracujúci v pracovných zmenách je každý zamestnanec, ktorého pracovný režim je organizovaný formou práce na pracovné zmeny.

    (4) Začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov a oznámi to písomne na mieste u zamestnávateľa, ktoré je zamestnancovi prístupné.

    (5) Ranná zmena nesmie v zásade začínať pred 6. hodinou, odpoludňajšia zmena nesmie v zásade končiť po 22. hodine.

    (6) Zamestnávateľ môže pracovný čas tej istej zmeny po dohode so zástupcami zamestnancov rozdeliť na dve časti.

    (7) Ranná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 6. hodinou a 14. hodinou. Odpoludňajšia zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 14. hodinou a 22. hodinou. Nočná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

    (8) Ak je pracovný čas rozvrhnutý do dvoch pracovných zmien, ide o dvojzmenný pracovný režim. Ak zamestnávateľ rozvrhne pracovný čas do troch pracovných zmien, ide o trojzmenný pracovný režim. Pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni, je nepretržitý pracovný režim. Zamestnávateľ nemôže rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec pracoval v nočných zmenách dva týždne po sebe nasledujúcich, okrem prípadu, ak povaha práce alebo podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas inak.

    (9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.

    (10) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť čas potrebný na osobnú očistu po skončení práce, ktorý sa zamestnancovi započíta do pracovného času.

    (11) Ak to prevádzka zamestnávateľa dovoľuje, zamestnávateľ je povinný povoliť zamestnancovi na jeho žiadosť zo zdravotných dôvodov alebo z iných vážnych dôvodov na jeho strane vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo ju s ním za tých istých podmienok dohodnúť v pracovnej zmluve.

    Pokiaľ vedenie nemá súhlas zástupcu zamestnancov alebo tvoj súhlas dochádza k porušeniu ZP a to je dôvodom podať podnet na prešetrenie inšpektorátu práce. Osobne by som ale najprv zamestnávateľa upozornil, že svojim konaním porušuje zákon.
    Naposledy upravil doktor01 : 19.12.09 at 17:20 Dôvod: oprava textu

    veve333 je offline (nepripojený) veve333

    veve333
    No nam nas zamestnavatel asi dva tri dni predtym ako sme nabehli na takyto system dal automaticky podpisat papier so zmenenou prac.dobou. Pravdaze sme vsetky podpisali, pretoze keby sme nesuhlasili-mohli by sme ist. Chcela by som len vediet, ci aj napriek tomu ze sme to podpisali, ci to nie je v rozpore so zakonom.
    Dakujem.Pekny vecer prajem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    veve333 Pozri príspevok
    No nam nas zamestnavatel asi dva tri dni predtym ako sme nabehli na takyto system dal automaticky podpisat papier so zmenenou prac.dobou. Pravdaze sme vsetky podpisali, pretoze keby sme nesuhlasili-mohli by sme ist. Chcela by som len vediet, ci aj napriek tomu ze sme to podpisali, ci to nie je v rozpore so zakonom.
    Dakujem.Pekny vecer prajem
    Kolko hodín mesačne odpracujete ?

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    Pokiaľ má zamestnávateľ súhlas od zamestnanca (v prípade, že nemáte zástupcu zamestnancov) tak je postup zamestnávateľa právne úplné čistý.
    Zamestnávateľa môžete donútiť upraviť pracovnú dobu len ak sa spojite zamestnanci a začnete vyjednávať so zamestnávateľom a pohrozíte mu hromadným odchodom. V konečnom dôsledku nemáš čo stratiť pretože aj tak si už začala uvažovať o odchode.
    PS: Poznám ešte horšie rozdelenie pracovného času 4 hod. pracovať 4 hod. voľno a znovu 4 hod. pracovať (takto 5 dni v týždni).
    Takáto pracovná doba je napríklad bežná na lodiach, pričom si ale naši zamestnávatelia neuvedomujú, že x zamestnancov do práce dochádza väčšie vzdialenosti a takáto pracovná doba je pre nich značne nevýhodná.

    PROSIM O RADU-Zla pracovna doba!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.