Zavrieť

Porady

Chov jatocnych kuriat - ako zacat

Chcel by som vyuzit dvor na pravidelny chov jatocnych kuriat vo vybehu. Moja predstava je nasledovna

1 - kupit kurata na chov, napr 20 ks raz rocne
2 - chovat ich vo vybehu s nejakym kurnikom na nocovanie
3 - po dosiahnuti jatocneho veku (12 tyzdnov) ich zabit, a ulozit do mraziaka

Chcem maso na rodinnu spotrebu, lebo tie rychlochovy z pultov predajni nestoja za nic. Neviem vsak ako zacat.

A - Ake plemeno je vhodne, je jedno ci su to kohutikovia ci sliepocky, ktore plemeno je minimalne agresivne
B - V akom veku ich kupovat, a co vsetko obnasa starostlivost
C - S akymi nakladmi pocitat pri krmeni.

obehal som vsetky clanky na internete co sa len dali, v okoli nemam nikoho kto by poradil, chcelo by to par spravnych rad od vas, co s tym mate skusenosti. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Plánujem to v lete znova skúsiť, mal som to pred nejakými 10-timi rokmi, veľa sa asi nezmenilo. Treba kúpiť tzv. brojlerové plemeno, sú to také biele mäsité kurence, pohlavie sa nerozlišuje. Sú oveľa odolnejšie ako napríklad morky či kačky, chov je jednoduchší . Žerú všetko, a rady, sú ťažké a nelietajú ponad ploty ako iná hydina. Plot by som dal aj tak aspoň 1,5 metra. Vo veľkochove ich bijú do 1 mesiaca! -doping majú poriadny. Doma tak tie 3 mesiace, aj viac, podľa zloženia stravy. A veľkosť - čím staršie kuriatka, tým menej starostí a úhynu, ale aj sú drahšie, záleží od ponuky a dopytu. Tak veľa chovateľských úspechov. A netreba myslieť a prepočítavať len na zisk, je to aj radosť, pohyb a ešte aj zdravé-bio potraviny...

    milan.g je offline (nepripojený) milan.g

    milan.g
    Kolko si im denne sypal jadroveho krmiva a co sa ti osvedcilo za dobru cenu najviac? Je mi jasne ze vyjdu o poznanie drahsie ako z obchodu, ale ta chut a pocit. Nie tie ruzove balicky zo supermarketu, co chutia ako mokra spongia.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Brojlery,tak sa ľudovo nazývajú ,tie kurence.Najväčší problém je prvý týždeň.Vtedy potrebujú dobrú stravu a stabilnú teplotu nad 25°C.Ak ich budete kŕmiť zemeskami( chémiou) tak vám na dvojkilovú váhu vyrastú za 5-6 týždňov.Ak im budete dávať zrno a všetko to čo obyčajným domácim sliepkam tak na dve kilá vyrastú za 10-12 týždňov.Ak budete mať nejakú konkrétnu otázku odpoviem choval som ich 15 rokov.
    Kupujú sa malé 2-3 dňové kuriatka.Nie sú agresívne.Kohúty vyrastú rýchlejšie za rovnakú dobu.Už ich dlhšie nechovám ale mal som prerátanú cenu na 1kg vykuchaného kuraťa .pred 7-8rokmi mi vychádzalo 1kg na cca 22 korún.Zo začiatku som ich choval granulovanou zmeskou.Druhú polovicu som postupne zmesku uberal a dával som im žrať žito jačmeň proso odpad z kuchyne ,záhrady skrátka všetko čo domácim sliepkam.Síce pomalšie priberali ale v konečnom dôsledku mali chutnejšie mäso.
    Naposledy upravil 220870 : 20.12.09 at 10:15

    dalid je offline (nepripojený) dalid

    dalid
    tak tak, ako napisal 220870. Alebo sa da aj tak, ako sem tam spravila moja stará mama, kúpila už kurence v jatocnej hmotnosti (vek uz si nepamatam, ale asi cca 3 tyždždňové) a potom ich ešte pochovala asi mesiac - dva. Samozrejme, že chúdence boli také osprostené, že okrem zmesky nič nepoznali, tak asi 1 týždeň boli na zmeske, do ktorej sa postupne zamiešavalo normálne krmivo, až normálne skončili na zrne a zelenej paši. A mäsko po tom "prekŕmení" chutilo ozaj ako domáce.

    Chov jatocnych kuriat - ako zacat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.