Zavrieť

Porady

DPH zo služieb z EU

Dobrý deň.
Česká firma nám vybavuje ruské víza pre zamestnancov.
Faktúry nám vystavuje bez DPH. Mám urobiť samozdanenie?
Kde mám zadať dodanie služby bez DPH z EÚ, v ktorom riadku DP sa
mi to prejaví?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Pišťalka Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Česká firma nám vybavuje ruské víza pre zamestnancov.
    Faktúry nám vystavuje bez DPH. Mám urobiť samozdanenie?
    Kde mám zadať dodanie služby bez DPH z EÚ, v ktorom riadku DP sa
    mi to prejaví?
    Ďakujem
    Nie je zrejmé, ktorého roka sa otázka týka. Pre rok 2010 je miesto podľa § 16, ods.17, písm. c, alebo e. Pre všetky tri prípady je miestom dodania služby podľa ....§ 15, ods. 3, pričom § 16 hovorí to isté, čo § 15, ods. 1 a 2....postup podľa § 69, ods.3. Pre rok 2009 ide zrejme o § 15, ods. 8, písm. b, resp. e a náväzný § 69, ods. 3 vtedajšieho zákona. Teda pre obidva roky....ak má vaša firma IČ DPH SK, čo zrejme má, tak miestom dodania služby je SR, teda tuzemsko. Má teda povinnosť vykazovať a platiť daň podľa § 69, ods. 3. V priznaní za rok 2009 je to riadok 09+10, za rok 2010 je to ale riadok 11+12. No a odpočet tejto DPH je v riadkoch 19 za 2009, resp. 21 za 2010.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    A ako je to v roku 2011. Nám jednu faktúru za víza do Ruska slovenská firma, slovenskej firma vyfakturované bez DPH, odvolávka na § 46 a 47. A druhú faktúru na víza do Ruska česká firma, slovenskej firme bez DPH, odvolávka žiadna a neviem či mám spraviť samozdanenie alebo nie. Prosím poradte.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    47/(6) Oslobodené od dane sú služby vrátane prepravných a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, iné ako služby oslobodené od dane podľa § 28 až 41, ktoré sú priamo spojené s vývozom tovaru a s tovarom pod colným opatrením podľa § 18 ods. 2.


    (12) Oslobodené od dane je obstaranie dodania tovarov a služieb podľa odsekov 1 až 11, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby, a ďalej je oslobodené od dane obstaranie tovarov a služieb uskutočnené mimo územia Európskeho spoločenstva Európskej únie, ak sa obstaranie vykoná v mene a na účet inej osoby; oslobodenie od dane sa nevzťahuje na obstaranie služieb cestovného ruchu, ktoré sú dodané v inom členskom štáte.

    ---------------------------

    Daňová povinnosť: 19/2, 69/3

    Odpočítanie:

    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
    b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
    c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
    d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane


    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Super citacia zakona, dakujem, ale mozno zle citam ale neviem z toho vycitat odpoved na moju otazku:
    1. Slovenska firma - neplatitel DPH fakturuje poplatok za viza do statu mimo EU. Fakturuje slovenskym subjektom ale aj subjektom z IČŠ. Je tento poplatok za viza sluzba podla § 15 odst 1, cize pojde do SV? Fakturovany poplatok je na jednej fakture spolu so sluzbou kt. do SV ide.
    2. Tej slovenskej firme - neplatitelovi DPH bude fakturovat ten poplatok firma z mimo EU - bude sa tento poplatok samozdanovat?

    Prepacte ale naozaj z tej citacie to nechapem...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.