Zavrieť

Porady

Sídlo podnikania - rodičovský dom, nájomné

Dobrý deň

Začínam podnikať a našla som na internete túto skvelú stránku. O sídle podnikania v rodičovskom dome sa tu popísalo veľa, no nenašla som to, čo by zaujímalo mňa a tak Vás prosím o radu.
Jedná sa o to, že som si založila živnosť a sídlo mám v rodičovskom dome. Vzhľadom nato, že si nechcem uplatňovať 40 % paušálne výdavky, ale chcem si viesť jednoduché účtovníctvo a uplatňovať reálne výdavky, aby som neplatila veľké dane, napadlo ma, že budem platiť rodičom nájomné, čím znížim svoje príjmy. Ide však o to, že otec je živnostník, mama je u neho zamestnaná a keď im budem platiť nájomné, budú musieť odvádzať z toho daň z prenájmu. Je pravdou, že existuje hranica, do ktorej sa neplatí daň z prenájmu? Ak áno, v akej výške? Musí byť urobený výňatok z bytového fondu, ak sa jedná o rodinný dom (kvôli prechodu bytových priestorov na nebytové)? Musí tento príjem uvádzať otec v daňovom priznaní? Vopred ďakujem za cenné rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mis1ak je offline (nepripojený) mis1ak

    mis1ak
    Satin Pozri príspevok
    posúvam
    dobrý deň prajem

    ...odpoveď na túto otázku by aj mňa dosť zaujímala, akurát s malou obmenou.

    rodičia sú už dôchodcovia.

    musia sa kvôli príjmu z nájomného niekde registrovať, prípadne podávať daňové priznanie a platiť daň ?

    už vopred ďakujem

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Rodicia (vlastnici) sa musia registrovat na DU, ak budu prenajimat nehnutelnost.

    Ak maju dom v BSM, vysku najomneho, ktoru od teba za rok zinkasuju, si mozu rozdelit na polovicu medzi seba. Do 5nasobku zivotneho minima u kzadeho z nich sa prijem z prenajmu nebude zdanovat, ani uvadzat v danovom priznani.

    Ak bude prijem z prenajmu u kazdeho z nich vyssi ako 5x ZM, musia tento prijem v danovom priznani zdanit. Od prijmu si mozu odpocitat 40% pausalne vydavky. Zdanuje sa rozdiel medzi prijmami a vydavkami (40%) a zohladnuje sa aj 5x ZM.

    Aj rodicia - dochodcovia sa musia registrovat. Zakon nerozlisuje medzi dochodcami a "nedochodcami".

    Sídlo podnikania - rodičovský dom, nájomné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.