Zavrieť

Porady

Fakturacia do zahranicia s DPH

Dobry den,

snad som temu zalozil na spravnom mieste, ak nie tak poprosim presunut.

Mam zaujem odkupit jeden cesky projekt zamerany na predaj elektroniky v CR, ktoreho zakaznikom su predovsetkym firmy (platcovia DPH).

Idem si zalozit zivnost a vzhladom na to, ze buduci zakaznici budu v prevaznej miere firmy, tak sa chcem stat aj platcom DPH.

Mam trosku zmatok co sa tyka DPH vs. zahranicie.

1. Predavajuci projektu z CR mi posle fakturu s DPH a ja si budem moct DPH odpocitat?
2. Buducim zakaznikom v SR budem fakturovat zaklad + DPH, ale ako to bude so zakaznikmi v CR? Ja im budem fakturovat bez DPH a oni si nebudu moct DPH odpocitat a tym sa stanem pre nich nezaujimavy a radsej si produkt kupia priamo v CR alebo sa mylim?
3. Co spravit aby som mohol aj do CR fakturovat s DPH resp. aby si zakaznici v CR mohli uplatnit narok na odpocet DPH?

Dufam, ze to je napisane aspon trosku zrozumitelne a dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    to kúpiš len niečo ako myšlenku alebo aj konkrétny tovar?

    Lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.
    Tovar by si na slovensku fakturoval s dph a do čiech, ak by si objednala firma, ktorá je platiteľom dph v čechách a tovar by vyviezla do čiech, tak by si fakturoval bez dph (t.j. lacnejšie, ale dan si vysporiadaju u seba)
    Ak by si tovar dodával neplatiteľovi dph, tak faktúru by si vystavoval s daňou.

    Opakujem, to je v prípade, ak sa predáva tovar. Pri službách to môže byť trochu inak.

    MarkoM je offline (nepripojený) MarkoM

    MarkoM
    dik za odpoved

    chcem odkupit fungujuci eshop zamerany na predaj tovaru. Cize ja si uplatnim pri kupe eshopu narok na odpocet DPH a on vystavi fa bez DPH? Rovnako to bude asi fungovat ked budem nakupovat od ceskych dodavatelov.
    Kvoli comu to je tak, ze ked fakturujem platcovi DPH do zahranicia,tak dan nefakturujem a ked neplatcovi tak fakturujem aj DPH?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    MarkoM Pozri príspevok
    dik za odpoved

    chcem odkupit fungujuci eshop zamerany na predaj tovaru. Cize ja si uplatnim pri kupe eshopu narok na odpocet DPH a on vystavi fa bez DPH? Rovnako to bude asi fungovat ked budem nakupovat od ceskych dodavatelov.
    Kvoli comu to je tak, ze ked fakturujem platcovi DPH do zahranicia,tak dan nefakturujem a ked neplatcovi tak fakturujem aj DPH?
    ide o to, aby dph bola príjmom toho štátneho rozpočtu, kde sa tovar "spotrebuje" Výnimka sa uplatňuje u neplatcov dph - ale tu zase treba poznať zákon o DPH tej krajiny, kam tovar putuje. Po prekročení istej hranice sa musíš registrovať v danom štáte ako platca.

    pupavenka je offline (nepripojený) pupavenka

    pupavenka
    (lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.)

    rada by som vedela, ako sa dá dph vysporiadať v danovom priznaní.
    dakujem

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    pupavenka Pozri príspevok
    (lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.)

    rada by som vedela, ako sa dá dph vysporiadať v danovom priznaní.
    dakujem

    myslené je danové priznanie k DPH a samozdanenie - zjednodušene: na jednej strane v danovom priznaní sama vypočítaš dph z tovarov nakúpených v zahraničí ako dan na výstupe a hneď si ju na vstupe aj odpočítaš. Celkový dopad na dph je nulový

    zuzuc je offline (nepripojený) zuzuc

    mama 3 krásnych detí zuzuc
    Ahojte,

    velmi surne by som potrebovala radu

    Mali sme nejaky servisny zasah na vyrobnej linke, ktora je este v zaruke (zahranicny dodavatel). Zasah vykonala po dohode z praktickych, aj casovych dovodov slovenska firma, ktora nam ho aj vyfakturovala. Podla dohody budem naklady na zasah prefakturovavat talianskej firme, ktora dodala linku. Vsetci sme platitelmi DPH.
    Moja otazka: mam fakturovat s DPH alebo bez DPH?

    Najde sa dobra dusa, co mi poradi, lebo asi neviem citat v zakone, ale neviem to tam najst.

    Dakujem.

    zuzana

    zuzuc je offline (nepripojený) zuzuc

    mama 3 krásnych detí zuzuc
    pupavenka Pozri príspevok
    (lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.)

    rada by som vedela, ako sa dá dph vysporiadať v danovom priznaní.
    dakujem
    neviem, ci je to este aktualne, ale tovar nakupeny v zahranici od platitela DPH za predpokladu, ze aj Ty si platitelom DPH sa vpisuje do DP DPH na r. 05 a 07 - ZD a dan na r. 06 a 08. To je vystup. Dan je potom zahrnuta do suctu na r. 19. Zaroven tu istu dan mas v sucte na odpocet (DPH na vstupe) na r. 20 alebo 21. Sumu z r. 20, 21 mas potom rozpisanu na r.22-25.

    Fakturacia do zahranicia s DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.