Zavrieť

Porady

prenájom bytu - nedoplatky za energie

Pekný deň prajem,

vopred sa ospravedlňujem, ak som zle zaradila tému.

Veľmi pekne by som chcela poprosiť o radu v nasledujúcej záležitosti, nakoľko som v tejto oblasti neskúsená a prvýkrát som bývala v prenájme.

V období od 01.03.2007 do 30.09.2009 som prenajímala garzónku, pričom bola riadne uzavretá zmluva o prenájme, v ktorej som sa zaviazala "uhrádzať nájomné vo výške 10.000,-SKK + zálohové platby za elektrickú energiu a dodávku teplej a studenej vody vo výške 1000,-SK/mesačne".
V zmluve je taktiež uvedené, že "vzniknuté nedoplatky a preplatky zálohových platieb za elektrickú energiu a vodu si zmluvné strany vyrovnajú ihneď po predložení vyúčtovania od správcu bytu a od dodávateľa el.energie".
Taktiež som prenajímateľovi zaplatila vopred kauciu 8.000,-SKK, pričom v zmluve je napísané, že sa kaucia uhrádza: " na zabezpečenie úhrady nájomcom spôsobených škôd na predmete nájmu alebo na úhradu nezaplatených platieb...Prenajímateľ je oprávnený použiť tieto prostriedky len za účelom uvedeným v tomto bode...Prenajímateľ sa zaväzuje vrátiť nájomcovi zálohu v plnej výške v hotovosti do rúk nájomcu v deň ukončenia nájomného vzťahu, ak nájomca bude mať vyrovnané všetky platby a predmet nájmu nebude poškodený okrem bežného opotrebenia..."

Počas doby nájmu nikdy nebol problém, platila som načas a majiteľ sa vždy ku mne choval milo a pekne, v byte bol niekoľkokrát počas doby, keď som tam bývala a nikdy mi nič nevyčítal. Až keď som mu povedala, že odchádzam, začalo byť peklo...

V posledný deň nájmu, t.j.30.09.2009 ma majiteľ prekvapil, keď mi nevrátil kauciu 8.000,-Sk a oháňal sa nedoplatkami a že som nedala vyčistiť byt čistiacou službou (podotýkam, že byt má 16M2, čistili sme ho traja, len aby bol majiteľ spokojný a na záver sme spravili fotky vyčisteného bytu).
Žiadala som kópie vyúčtovaní, ktoré mi zaslal na mail 21.10.2009, druhú časť 26.11.2009 a ešte stále nie sú všetky.
Narátal mi nedoplatky vo výške 535,50EUR+ závady bytu 122EUR.
Nedoplatky boli za elektrinu, studenú vodu, teplú vodu, teplú vodu výhrev a ústredné kúrenie.
Rátal to asi správne ako: konečné stavy - počiatočné stavy * cena. (len sa mi nezdá, že pri vode bral do úvahy jednu najvyššiu cenu za všetky roky a neviem odkiaľ vzal jednotkové ceny)
Pri odovzdaní bytu bol spísaný rukou preberací protokol, v ktorom sa byt odovzdáva s čiastočným vyčistením v obývateľnom stave s bežným opotrebením tak ako bol prevzatý. Dočistenie - zabezpečí prenajímateľ (prach na lampe, prach na policiach). Výmena pokazených dverí (dvierka po drezom boli zospodu mierne nalomené a postupným používaním sa kúsok rohu odlomil) - výmenu zabezpečí prenajímateľ, náklady budú s depozitom kompenzované. Podpísané oboma stranami.

Nakoniec mi okrem nedoplatkov zaúčtoval aj závady bytu vo výške 122EUR:
- opravu dvierok - 46,66EUR (oprava dverí 30EUR, montáž 5EUR, materiál 3,66EUR, dovoz 8EUR)
- čistenie bytu firmou - 50EUR
- držiak na toaletný papier- (ktorý som mu kúpila, ale asi sa mu nepáčil) 17,45EUR

Moje otázky sú:
- Môže mi zadržiavať kauciu (už 3 mesiace), aj keď nie sú nedoplatky vyriešené? (podľa zmluvy sa kaucia nevzťahuje na nedoplatky - podľa mňa)
- Má právo žiadať všetky nedoplatky, aj napriek tomu, že mi ich podľa zmluvy neukázal vždy raz ročne?
- Má právo účtovať mi nedoplatky aj za kúrenie, keď UK nebolo v zmluve? (UK má najväčšie nedoplatky, nakoľko v byte sa kúrilo nepretržite, keďže nebol namontovaný regulátor - starý byt)
-Ako sa majú vypočítavať nedoplatky za rok 2009?
-Kde zistím jednotkové ceny za každý rok na elektrinu a vodu?
-Je preberací protokol riadny dokument aj keď bol napísaný rukou a riadne podpísaný (mám originál)?
-Môže mi naúčtovať čistenie bytu firmou, aj keď bol byt vyčistený a v protokole uvedené, že dočistenie (prach na lampe...) zabezpečí prenajímateľ?
- Môže mi účtovať také drahé dvierka, keď bol odlomený malý kúsok? (asi áno, keďže som to podpísala) Môže mi účtovať aj dopravu a montáž? Musí to zdokladovať?

Viem, že je to dlhšie čítanie a veľa otázok, ale bola by som naozaj veľmi rada, keby mi niekto poradil aspoň na niektoré otázky. Veľmi by mi to pomohlo.

Ďakujem veľmi pekne

Ninika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Chrapúň, inak sa k jeho postoju nejde vyjadriť.

    Podstatná je zmluva o prenájme, jej podmienky.

    Tebe ako nájomníkovi môže predložiť doklady o nákladoch bytu len on, vlastník bytu.

    Kaucia 8 000 Sk = 265,55 €. Nedoplatky narátal 535 € + závady 122 € = 657 €. Rozdiel -392 €. Ako ich chce od Teba vymáhať?

    Ako mohlo vedieť náklady za rok 2009, keď vyúčtovanie za rok 2009 býva doručené do 31. 5. 2010?

    prenájom bytu - nedoplatky za energie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.