Zavrieť

Porady

Zmena záložného práva v liste vlastníctva - SVB

Pri kúpe bytov nebolo založené SVB. V listoch vlastníctva je v časti C Ťarchy uvedené: "Zák. záložné právo podľa § 15 Zák. 182/33 Z.z. v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome č.000."

Vlastníci by to chceli zmeniť podľa § 15 zákona 182/1993:
"(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17) na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; návrh na zápis podáva predseda alebo správca."

Akým spôsobom sa vykoná zmena zápisu? Musí zmenu v liste vlastníctva nechať zapísať každý sám, alebo môžu tým poveriť predsedu SVB (teda, že by sa najskôr urobila schôdza, na ktorej by sa rozhodlo o zápise záložného práva v prospech spoločenstva a predseda by bol poverený na podanie návrhu na jeho zápis)? Aké doklady sú potrebné na zmenu zápisu (zápis zo schôdze, list so súhlasom k zmene a s podpismi všetkých vlastníkov,...)? Musia byť podpisy overené? Dávajú sa na návrh kolky a ak áno, v akej hodnote? Ako rýchlo zapíše kataster túto zmenu?

Vlastníci chcú zmenu spraviť kvôli jednému neplatičovi, aby v prípade, že by u neho došlo k exekúcii (aj kvôli iným dlžobám, nielen voči SVB), bolo SVB na prvom mieste v zozname veriteľov.

Ďakujem.
Naposledy upravil Dav : 22.03.10 at 21:50
Usporiadat
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ďakujem. Správne som to pochopila, že ak má SVB 7 členov, tak treba dať 7 návrhov - na každý list vlastníctva jeden? Platia sa nejaké poplatky (kolky)?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Llívia Pozri príspevok
Ďakujem. Správne som to pochopila, že ak má SVB 7 členov, tak treba dať 7 návrhov - na každý list vlastníctva jeden? Platia sa nejaké poplatky (kolky)?

Nie ,.... treba za celé SVB, v tom príklade návrhu je to predsa napísané...kolky už si nepamatám, ale najlepšie si zavolať na kataster, tam ti to povedia najlepšie...stále sa niečo mení...inak už je tu o tom písané v iných témach, treba trošku pohľadať, ale aj tak radím ten kataster.Ja už som to urobila dávno, tak nechcem poradiť zle. Bolo to oveľa jednoduchšie...
Naposledy upravil Halli : 30.12.09 at 12:27
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

slavica Pozri príspevok
Nie ,.... treba za celé SVB, v tom príklade návrhu je to predsa napísané...kolky už si nepamatám, ale najlepšie si zavolať na kataster, tam ti to povedia najlepšie...stále sa niečo není...inak už je tu o tom písané v iných témach, treba trošku pohľadať, ale aj tak radím ten kataster.Ja už som to urobila dávno, tak nechcem poradiť zle. Bolo to oveľa jednoduchšie...
Lenže celé SVB nemá jeden list vlastníctva, ale majú ho všetci členovia SVB, tj. 7 LV. Aj v tom príklade návrhu je spomínaný len jeden list vlastníctva.
Trošku som hľadala a nenašla som nič, ako napísať tú žiadosť o zmenu. Asi som zle hľadala.
Naposledy upravil Llívia : 29.12.09 at 20:55
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Príklad
Návrh na zápis záložného práva v prospech spoločenstva podľa zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov – LV č. ..............................

Spoločenstvo vlastníkov bytov „...........................“, ul. ............... č. d. ..., PSČ .............. ako správca bytového domu zaregistrované na .............. úrade v ......... dňa .............. pod reg. č. ......... na základe rozhodnutia vlastníkov bytov zo dňa ...... a predloženej Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov zastúpené predsedom spoločenstva ............ na základe Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov
žiada o zápis záložného práva zo zákona v prospech Spoločenstva vlastníkov bytov „ ..................................... “,
na nehnuteľnosť zapísanú v Katastri nehnuteľností ............... vedenom na Katastrálnom úrade v............. v Správe katastra ................, katastrálne územie ......... list vlastníctva č. ....... .
Vznik záložného práva v prospech spoločenstva vlastníkov bytov „ .......... “, podávame na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov prijatom na zhromaždení konanom zo dňa ...... 2009.

Prílohy: Zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov „ ........................ “
Aktuálny výpis z registra SVB na OÚ v ........................
Rozhodnutie vlastníkov prijaté uznesením na zhromaždení vlastníkov
zo dňa .................... 2009

Citácia z http://www.asb.sk/sprava-budov/ekono...stva-3376.html v oranžovom čo priložila Slávka.
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Vzor na www stránke, na ktorý dala odkaz Slavica, som našla, ale stále mi nie je jasné, či treba dať týchto návrhov 7, alebo len jeden a do toho jedného napísať všetky čísla listov vlastníctva.

V hore uvedenom zákone sa píše:
"Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností ..."
Treba dať aj návrh na zánik záložného práva v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (pôvodný zápis na LV)?

Príloha k návrhu na zmenu -"Rozhodnutie vlastníkov prijaté uznesením na zhromaždení vlastníkov" - môže vyzerať tak, ako je táto príloha?
Naposledy upravil Llívia : 29.12.09 at 21:54
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Llívia Pozri príspevok
Lenže celé SVB nemá jeden list vlastníctva, ale majú ho všetci členovia SVB, tj. 7 LV. Aj v tom príklade návrhu je spomínaný len jeden list vlastníctva.
Trošku som hľadala a nenašla som nič, ako napísať tú žiadosť o zmenu. Asi som zle hľadala.
List vlastníctva je jeden na celý dom (jedno číslo LV), aj keď ho obdržal každý vlastník. Na tom liste je zapísané vlastníctvo každého bytu a zároveň spoluvlastnictvo spoločných častí a zariadení ako podiel vlastníka každého bytu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ďakujem, už mi je to jasné.
1. Dá sa zmena záložného práva vykonať, aj keď ten spomínaný neplatič má na byt exekúciu (podľa dnešného výpisu z katasterportal.sk: upovedomenie o začatí exekúcie ... zo dňa... predajom nehnuteľnosti a zriadením exekučného záložného práva...)?
2. Jedna z vlastníčok bytu sa vydala, ale podľa dnešného výpisu z katasterportal.sk má v katastri uvedené pôvodné priezvisko a pôvodné trvalé bydlisko. Má si najskôr dať do poriadku osobné údaje, alebo môžeme aj tak dať návrh na zmenu záložného práva?
V "papierovom" LV je napísané: celkom bytov 6, celkom nebytových priestorov 0, celkom vlastníkov 7. V dome je však 7 bytov. Je tá šestka preklep, ktorý by mal kataster opraviť? (Zaujímavé, že pred sebou mám ten "papierový" LV od bytu č. 7).
Naposledy upravil Llívia : 29.12.09 at 23:38
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Záložné právo vzniklo zo zákona, aj keby nebolo v katastri zapísané. Kataster je informácia pre tretie osoby, majú sa tam podľa zákona evidovať všetky záložné práva. Vo vašom prípade je to v prospech vlastníkov, ktorí tvoria spoločenstvo. Spoločenstvo je právnická osoba, ľahšie sa s ňou pracuje, ale vás nie je veľa.
Tie zmeny / opravy môžete žiadať, aj keď sa dá fungovať aj bez nich. Záložné právo na byt zostane novému majiteľovi - po predaji bytu exekútorom. Vaše pohľadávky voči neplatičovi si tiež prihláste.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mária27, v článku, na ktorý dala odkaz Slavica (ten článok bol zverejnený aj v časopise Ako to robia inde 2/2009, na základe ktorého sa zistilo, že v LV treba zmeniť záložné právo) je v príklade napísané poradie veriteľov. Ak je záložné právo v prospech spoločenstva, je spoločenstvo na prvom mieste (záložné právo zo zákona). Ak je však záložné právo v prospech ostatných vlastníkov, na prvom mieste by už neboli a v prípade, že by došlo až k predaju dlžníkovho bytu, by jeho pohľadávky nemuseli byť vyrovnané. Takže nie je celkom pravda, že sa dá fungovať aj bez týchto zmien - práve preto, že je vlastníkov tak málo (neuhrádzanie mesačných platieb od jedného pri siedmych bytoch a od jedného napr. pri 50 bytoch je obrovský rozdiel).
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Záložné právo k bytu alebo k nebytovému priestoru v prospech spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome je záložným právom zákonným.Zákonné záložné právo je vždy prvého poradia.

V uvedenom príklade sa domáhalo uspokojenia pohľadávky spoločenstvo, hoci záložné právo na byty nebolo zapísané v prospech spoločenstva ale v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Keby boli žiadali súd vlastníci (nie ako spoločenstvo), bolo by ich zákonné právo prvé v poradí, pretože žiaden zákon nehovorí, že vzniknuté zákonné právo sa musí po vzniku spoločenstva zmeniť. Opak by neplatil, po zániku spoločenstva je treba zmeniť zápis v katastri, lebo záložné právo by bolo zapísané v prospech neexistujúcej právnickej osoby.

Chápem však tvoje obavy, najmä keď sa objaví takýto článok.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Mária27 Pozri príspevok
Záložné právo k bytu alebo k nebytovému priestoru v prospech spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome je záložným právom zákonným.Zákonné záložné právo je vždy prvého poradia.

V uvedenom príklade sa domáhalo uspokojenia pohľadávky spoločenstvo, hoci záložné právo na byty nebolo zapísané v prospech spoločenstva ale v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Keby boli žiadali súd vlastníci (nie ako spoločenstvo), bolo by ich zákonné právo prvé v poradí, pretože žiaden zákon nehovorí, že vzniknuté zákonné právo sa musí po vzniku spoločenstva zmeniť. Opak by neplatil, po zániku spoločenstva je treba zmeniť zápis v katastri, lebo záložné právo by bolo zapísané v prospech neexistujúcej právnickej osoby.

Chápem však tvoje obavy, najmä keď sa objaví takýto článok.
Ďakujem za vysvetlenie. Takže zmenu robiť netreba.
Trochu 1. Keby tá exekúcia došla tak ďaleko, že by exekútor predal dlžníkov byt, tak ako sa SVB/vlastníci bytov o tom dozvedia, aby vedeli, že si niekde (asi na súde) majú nárokovať uhradenie dlhov od neplatiča? Musí SVB/vlastníkov o tom informovať exekútor?
2. V tom článku v 1. prípade nastala situácia, kedy SVB vydalo potvrdenie o tom, že vlastník bytu nemá nevyrovnané záväzky ku dňu podania žiadosti o zápis do katastra pri darovaní bytu rodičmi ich deťom. Kataster zápis nevykonal, lebo záložné právo nebolo v prospech SVB, ale v prospech jednotlivých vlastníkov. V minulom roku bol v dome predaný jeden byt. Potvrdenie pre kataster vydalo SVB, hoci záložné právo je v liste vlastníctva zapísané voči jednotlivým vlastníkom. Kataster s tým žiaden problém nemal.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nemôže (teoreticky a podľa legislatívy) dôjsť k vykonaniu dražby bez vedomosti SVB. SVB vydáva potvrdenie pre kataster. Sama to píšeš. Ako inak by mohlo dôjsť k dražbe? Dražba je závislá na potvrdení z SVB. Ale dnes je možné všetko.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Boli sme sa pýtať na katastri. Podľa ich pracovníčky sme tam mali SVB registrovať do 30 dní po vzniknutí a k zmene záložného práva nepotrebujeme nič (teda ani zápisnicu zo schôdze, súhlas ostatných vlastníkov). Potrebujú k tomu len výpis z registra SVB-čiek (z hociakého dátumu) a nejaký doklad o vzniku funkcie predsedu SVB (zápisnicu zo zhromaždenia vlastníkov, na ktorej bol predseda SVB zvolený).
Tak teraz neviem, zlé informácie boli vo vyššie uvedenom článku alebo nám zlé informácie dala pracovníčka katastra?
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Tak ako na každom úrade, tak aj na katastri, môžu byť požiadavky rôzne podľa sídla úradu. Alebo aj na jednom, keď je viac referentov. Ja sam vlani podával na DÚ daňové priznania na vrátenie zrážkovej dane z úrokov na vkladoch pre niekolkých dôchodcov a deti. Referentky to majú rozdelené podla začiatočných písmen priezvísk. Pri "S" povedali, že keď je priložený doklad z banky lepšie to vyzerá, ale nepožadovali, pri "T" prevzali bez požioadaviek a pri "V" to striktne požadovali.
A to bolo na jednej chodbe.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Svojar, mala som taký mylný dojem, že sú dané jasné, jednoznačné pravidlá, ako sa tá zmena robí. Aj tak na schôdzi sa dá vlastníkom podpísať návrh na zmenu záložného práva + poverenie pre predsedu (pre istotu, lebo už sa mi párkrát stalo, že niekto niečo povedala a potom to bolo inak, tak nech sa neženieme na kataster 2x). Inak, väčšia "sranda" bola, keď sme pracovníčka vysvetľovali, čo chceme za zmenu urobiť a ony nám odporučili, že si máme na to nájsť právnika.
(A s tým DÚ a úrokmi máme podobné skúsenosti - tiež od niektorých známych pýtali doklady z banky. Ak má niekto mesačný výpis, je to pre neho "radosť". Navyše, hneď tam tie baby vidia, aké ma príjmy, kde nakupuje, inkaso a pod. Podľa mňa by tieto doklady mali žiadať až pri kontrole, veď ani živnostníci nenosia so sebou k daňovému celé účtovníctvo.)
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Tak to zasa nie tak treba chápať, že sa predkladajú mesačné výpisy. Banka dá jeden doklad na účet alebo VK za celý rok. Ale pravda je taka, že v DP nie je napísané, že je to treba priložiť.
Jediné čo tam je, že sa predkladajú doklady o závislej činnosti, pokiaľ si niekto podáva sám DPa nepožiada o zúčtovanie zamestnávateľa. Keď chcú mať väčie archívy, nech sa páči. Vlani som dal DP s 1 prílohou, teraz ich budú mať 7.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ups, chybička se vloudila. Od tých mojich známych nepýtali doklady z banky, ale zo stavebného sporenia (výpisy zo stavebného sporenia).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Llívia Pozri príspevok
Boli sme sa pýtať na katastri. Podľa ich pracovníčky sme tam mali SVB registrovať do 30 dní po vzniknutí a k zmene záložného práva nepotrebujeme nič (teda ani zápisnicu zo schôdze, súhlas ostatných vlastníkov). Potrebujú k tomu len výpis z registra SVB-čiek (z hociakého dátumu) a nejaký doklad o vzniku funkcie predsedu SVB (zápisnicu zo zhromaždenia vlastníkov, na ktorej bol predseda SVB zvolený).
Tak teraz neviem, zlé informácie boli vo vyššie uvedenom článku alebo nám zlé informácie dala pracovníčka katastra?
Niečo cez mesiac trvalo príslušnému katastru, aby na SVB zaslali list s tým, že k našej žiadosti predsa len potrebujú OVERENÚ registráciu spoločenstva na krajskom úrade, overenú zápisnicu z prvej schôdze SVB a zmluvu o založení SVB. Na katastri sme boli 2x: prvýkrát nám chýbal doklad o založení SVB, druhýkrát zobrali to, čo im mama priniesla, ale asi by im spôsobilo vážnu ujmu na zdraví, keby sa už vtedy pozreli, že tie dokumenty nie sú overené notárom. Chudáci úradníčkovia (či skôr tety úradníčky) si asi myslia, že okrem nich nikto nepracuje a všetci ostatní nemajú žiadnu inú zábavu okrem behania a čakania na úradoch.

Podľa príspevku č. 6 od Eleny Navrátilovej sme napísali aj žiadosť, ktorá sa vrátila späť s ceruzkou napísaným otáznikom bez akéhokoľvek ďalšieho vysvetlenia. Aj ten list sme pracovníčkam katastra ukazovali už pri prvej návšteve a vtedy nikto nič nehovoril, že by to nebolo správne. Mama ide s tými papiermi zase v pondelok, to som zvedavá, čo si zase vymyslia. Ale skôr asi zase po 1,5 mesiaci dostaneme doporučený list s tým, čo zase nie je správne/chýba/nie je overené.
Naposledy upravil Llívia : 20.03.10 at 02:25
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Príklad
Návrh na zápis záložného práva v prospech spoločenstva podľa zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. v znení neskorších predpisov – LV č. ..............................

Spoločenstvo vlastníkov bytov „...........................“, ul. ............... č. d. ..., PSČ .............. ako správca bytového domu zaregistrované na .............. úrade v ......... dňa .............. pod reg. č. ......... na základe rozhodnutia vlastníkov bytov zo dňa ...... a predloženej Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov a nebytových priestorov zastúpené predsedom spoločenstva ............ na základe Zmluvy o spoločenstve vlastníkov bytov
žiada o zápis záložného práva zo zákona v prospech Spoločenstva vlastníkov bytov „ ..................................... “,
na nehnuteľnosť zapísanú v Katastri nehnuteľností ............... vedenom na Katastrálnom úrade v............. v Správe katastra ................, katastrálne územie ......... list vlastníctva č. ....... .
Vznik záložného práva v prospech spoločenstva vlastníkov bytov „ .......... “, podávame na základe rozhodnutia vlastníkov bytov a nebytových priestorov prijatom na zhromaždení konanom zo dňa ...... 2009.

Prílohy: Zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov „ ........................ “
Aktuálny výpis z registra SVB na OÚ v ........................
Rozhodnutie vlastníkov prijaté uznesením na zhromaždení vlastníkov
zo dňa .................... 2009

Citácia z http://www.asb.sk/sprava-budov/ekono...stva-3376.html v oranžovom čo priložila Slávka.
Dnes pracovníčka katastra mame opindala návrh, ktorý som písala podľa vyššie uvedeného (tým nehovorím, že je niečo na ňom zle, osobne si myslím, že pracovníčka katastra sa hrala na dôležitú presne tak, ako aj tie ostatné, s ktorými sme sa stretli predtým). Že to malo byť napísané ako žiadosť, nie ako návrh, a že sme sme to mohli napísať trochu inak. Keď jej mama povedala, že teda nech povie, ako to má byť, tak jej pracovníčka odpovedala, že oni (či skôr ony) tam nie sú od toho, aby radili (zaujímavé je, že na iných úradoch s radením problémy nemajú). A to sme tam boli raz s mamou a raz tam bola mama sama a nikto na ten návrh, ktorý sme im ukazovali, nič nepovedal. Len zrazu sa to vrátilo späť s ceruzkou napísaným otáznikom (fakt úžasný prístup, kataster asi šetrí na papieri a atramente, keď ani nenapíšu, čo tam je chybne) (Pracovníčka katastra sa nakoniec zahrala na dobrú, že teda ten návrh vezme a už ho nebude vracať - neviem, neviem, asi by sme jej mali byť za to do smrti vďačne, za túto jej obetu ).
0 0
Načítať ďalšie