Zavrieť

Porady

Mama má dlhy, čo bude s nami.....

V rodnom byte v BA-Petržálka bývam, resp. mám trvalé bydlisko od mojich 2 rokov. Byt bol pridelený štátom rodičom, neskôr sa rozviedli a po rozvode si mama odkúpila byt do osobného vlastníctva. Podotýkam, že otec a ja a moje 2 sestry sme mali aj nadalej trvalé bydlisko. Sestry sa časom odsťahovali a zmenili trvalé bydlisko.
Dnes v byte bývam ja s mojími 2 deťmi, otec aj matka. Všetci tu máme trvalé bydlisko.
Tu je ale podstata môjho problému. Mama sa zaplietla do pôžičkového kolotoča a dľži veľmi veľké čiastky rôznym bankovým aj nebankovým inštitúciám a nespláca ich a samozrejme ani do budúcna pravdepodobne nebude môcť. V prípade, že bude na ňu, možno už aj je uvalená exekúcia, čo hrozí mne a otcovi? Máme najaké práva,povinnosti alebo sa máme na niekoho obrátiť myslím právnika? Bojím sa, že nám zoberú byt resp. nás deložujú. Nemám kam s detmi ísť, vôbec nie je s mojou matkou reč, tvári sa akože nič. V byte mám aj svoje veci ako TV, počítač a pod., môže exekútor siahnuť aj na moje veci?
Tiež prispievam 1/3 na všetky náklady spojené s užívaním bytu. 1/3 platí môj otec a 1/3 má platiť matka, ale mám pochybnosti, že za seba niečo platí. Prosím poraďte mi niekto, budem vám veľmi vďačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zložitá a pre Teba veľmi zlá situácia.
    Exekútor môže siahnuť na byt, ktorý v exekúcii "možno" budete môcť kúpiť. Teda vlastne splatíte mamine dlhy. Ak ie, podľa mňa vás môžu aj deložovať.
    Od r. 2010 má byť nejaká pomoc pre tých, ktorí nevládzu splácať hypotéky, či to bude vhodné aj pre mamu, netuším, veľmi som sa o to nezaujímala.
    Mame by to nemalo byť jedno, najlepšie, keby byt darovala tebe ako dcére, prípadne "predala". Ide aj o spravodlivosť voči ostatným deťom. Mame môžete v kúpnej zmluve zabezpečiť právo dožitia - vecné bremeno. Len tento krok tebe a tvojim deťom zabezpečí istotu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Predaj rodinného domu v Petržalke by vám mohol splatiť dlhy a ešte aj kúpiť nejaký byt - lepšie nejaký ako nijaký. Ak budú predaj domu realizovať banky (exekútor), to bude za takú cenu, že vám možno zostane na stan. Treba konať rýchlo.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Mária27 Pozri príspevok
    Predaj rodinného domu v Petržalke by vám mohol splatiť dlhy a ešte aj kúpiť nejaký byt - lepšie nejaký ako nijaký. Ak budú predaj domu realizovať banky (exekútor), to bude za takú cenu, že vám možno zostane na stan. Treba konať rýchlo.
    O akom dome to hovoríš?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Jasné, v rodnom byte ... aj ten sa dá predať a kúpiť lacnejší. Už ani dobre nevidím, lebo je už zajtra
    Naposledy upravil Mária27 : 29.12.09 at 23:00

    Angi30 je offline (nepripojený) Angi30

    Angi30
    v 3 izbovom byte sme 5. Fungujeme ako 3 rodiny. Každý má svoju izbu, svoju chladničku atď.Ako som sa dozvedela aj na ten si zobrala mama hypotéku. Môže exekútor siahnuť aj na môj majetok TV, PC ..., ktoré mám v byte?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Angi30 Pozri príspevok
    v 3 izbovom byte sme 5. Fungujeme ako 3 rodiny. Každý má svoju izbu, svoju chladničku atď.Ako som sa dozvedela aj na ten si zobrala mama hypotéku. Môže exekútor siahnuť aj na môj majetok TV, PC ..., ktoré mám v byte?
    Nemôže...ale stáva sa to, keď nemáš ako dokázať, že je to naozaj tvoje. (Napr. faktúry na tvoje meno)
    Záleží aj od prístupu daného exekútora. Ak by z bytu, ktorého vlastníčka je tvoja matka zobral veci, ktoré nepatria jej, môžeš podať námietku a vymáhať od neho svoje veci späť-ale je to na dlho...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Angi30 Pozri príspevok
    V rodnom byte v BA-Petržálka bývam, resp. mám trvalé bydlisko od mojich 2 rokov. Byt bol pridelený štátom rodičom, neskôr sa rozviedli a po rozvode si mama odkúpila byt do osobného vlastníctva. Podotýkam, že otec a ja a moje 2 sestry sme mali aj nadalej trvalé bydlisko. Sestry sa časom odsťahovali a zmenili trvalé bydlisko.
    Dnes v byte bývam ja s mojími 2 deťmi, otec aj matka. Všetci tu máme trvalé bydlisko.
    Tu je ale podstata môjho problému. Mama sa zaplietla do pôžičkového kolotoča a dľži veľmi veľké čiastky rôznym bankovým aj nebankovým inštitúciám a nespláca ich a samozrejme ani do budúcna pravdepodobne nebude môcť. V prípade, že bude na ňu, možno už aj je uvalená exekúcia, čo hrozí mne a otcovi? Máme najaké práva,povinnosti alebo sa máme na niekoho obrátiť myslím právnika? Bojím sa, že nám zoberú byt resp. nás deložujú. Nemám kam s detmi ísť, vôbec nie je s mojou matkou reč, tvári sa akože nič. V byte mám aj svoje veci ako TV, počítač a pod., môže exekútor siahnuť aj na moje veci?
    Tiež prispievam 1/3 na všetky náklady spojené s užívaním bytu. 1/3 platí môj otec a 1/3 má platiť matka, ale mám pochybnosti, že za seba niečo platí. Prosím poraďte mi niekto, budem vám veľmi vďačná.
    Problém je, že tvoja mama v tom nevidí žiadny problém. Keby si uvedomovala, že ho má, tak by sa snažila riešiť veci. Takto ste odkázaní na jej dobrú vôľu do chvíle, kým vám na dvere nezaklope exekútor.

    Uhradiť dlžné úvery za mamu bez toho, aby si nejako poriešila byt nemá zmysel, lebo zase len naberie nové úvery a nanovo založí byt. Treba ju dotlačiť k prevode či predaju bytu na teba alebo na otca. Ak máte možnosť spolu s otcom zobrať si úver, tak ten byt potom môžete od mamy odkúpiť a ona si za tie peniaze môže splatiť dlhy.

    Ak na to nepristúpi, tak treba len počkať, kým banka nepristúpi k realizácii záložného práva a potom sa rýchlo spojiť s exekútorom (ešte predtým, než dá byt na verejnú dražbu) a skúsiť sa s ním dohodnúť na odkúpení bytu. Tam už mama nebude môcť zasahovať a o byt ako majiteľ príde.

    Skúste jej toto vysvetliť a navrhnúť, že ak bude dobrovoľne súhlasiť s predajom bytu, tak jej umožníte užívať doživotne byt. Ak ho odkúpite od exekútora, tak po odkúpení stratí užívacie práva na byt a môže byť vami deložovaná.

    Je tu ešte ďalšia alternatíva - ak máte s otcom možnosť zobrať si úver, tak si kúpte vlastný spoločný byt a nechajte mamu, nech sa utopí vo vlastných problémoch, ak je taká neprístupná na riešenie teraz.
    Naposledy upravil Chobot : 30.12.09 at 13:18

    ivansopko je offline (nepripojený) ivansopko

    ivansopko
    Mám presne ten istý problém , len s rozdielom , že matka vlastní 5/8 bytu a ja a moje dve sestry máme po jednej osmine , nevieme vobec koľko je a komu dlžná ,lebo sa nechce o tom s nami baviť ...... platí aj v mojom prípade tá rada o darovaní alebo odkúpení bytu ????? Prosím poraďte mi . Ďakujem a prajem Šťastný Nový rok všetkým .

    a170 je offline (nepripojený) a170

    a170
    Presne ako povedala Kejka, najlepšie by bolo keby ten byt niekomu z Vás darovala, ak chce mať istotu, že tam ostane bývať, treba dať do darovacej zmluvy právo dožitia.
    Vzory takej zmluvy nájdeš aj tu na porade

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    ivansopko Pozri príspevok
    Mám presne ten istý problém , len s rozdielom , že matka vlastní 5/8 bytu a ja a moje dve sestry máme po jednej osmine , nevieme vobec koľko je a komu dlžná ,lebo sa nechce o tom s nami baviť ...... platí aj v mojom prípade tá rada o darovaní alebo odkúpení bytu ????? Prosím poraďte mi . Ďakujem a prajem Šťastný Nový rok všetkým .
    Áno, platí to isté, čo som napísal vyššie. Akurát vo vašom prípade stačí, ak daruje alebo odpredá len ten svoj podiel - 5/8. Ale ak to neurobí dobrovoľne, tak ju nedonútiš...

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Ak je na katastri na byte pečať v prospech peňažného ústavu tak bez jeho súhlasu sa nepohnete. A o darovaní môžete uvažovať s tým, že spolu s darom prevezmete záväzok.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    pavol54 Pozri príspevok
    Ak je na katastri na byte pečať v prospech peňažného ústavu tak bez jeho súhlasu sa nepohnete. A o darovaní môžete uvažovať s tým, že spolu s darom prevezmete záväzok.
    Záložné právo v prospech banky je ten menší problém v porovnaní s neprístupnosťou matky. Ak sa s bankou dohodnú (teda navrhnú jej), že za matku uhradia dlh, tak banka po splatení úveru záložné právo uvoľní, prípadne bude súhlasiť s prevodom bytu na inú osobu aj so záložným právom.

    Aj v prípade darovania musí s prevodom súhlasiť záložný veriteľ. Takže je jedno, či to urobia formou predaja alebo darovania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.