Zavrieť

Porady

medzisusedské spory?

Ahojte poradáci. Kúpili sme starší dom aj s pozemkami. Na jednom z nich sa nachádza aj povrchová studňa (cca 1,5m hlboka.) Na ňu sú napojení okrem nás aj dvaja susedia.Každý z nás má okrem tejto studne na našom pozemku aj iný zdroj vody na svojom pozemku.V lete sme čerpali vodu na polievanie záhrady. Jeden zo susedov nám prišiel oznámiť, že si nepraje aby sme vodu čerpali, vraj pre neho nezostane dosť na užívanie. Má niekto právo zasahovať do toho čo robíme s vodou zo studne na našom pozemku? Môžme susedov odpojiť od studne, ak neexistuje alebo nám nie je známa žiadna písomná zmluva, ktorá by oprávňovala užívať studňu inými osobami. Pri kúpe domu nebola a ani teraz nie je žiadna ťarcha na spomínanom pozemku. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  toranor je offline (nepripojený) toranor

  toranor
  Známy riešil podobný problém asi pred 8 rokmi, tiež sa jednalo a studňu na jeho pozemku z ktorej boli napájané 2 záhrady. Nebola ani ťarcha ani žiadna písomná zmluva. To sa len predchádzajúci majiteľia dohodli a spolu spravili studňu. Tak ju v pohode odpojil a studňu myslím zasypali. Ono potom stará suseda striga zavolala starostu, ale ten jej tiež nepomohol. Tak tá striga odvtedy známemu prehadzuje cez plot bordel - kosti, perie, staré jedlo atď.

  sarasara je offline (nepripojený) sarasara

  optimista sarasara
  To, čo je na tvojom pozemku je tvoje vlastníctvo, ak nie je obmedzené ťarchou, alebo inou dohodou. Ak susedia nie sú odkázaní na vodu z tvojej studne, nie si povinný im vodu dodávať. Zrejme na to, že sa aj susedia napojili na studňu je vecou dávnejšej ústnej dohody.
  Ahojte, ďakujeme za odpovede. Vyzerá to,že v práve sme my, no je tu aj problém morálny. Od spomínanej výmeny názorov s nami sused nekomunikuje, aj keď z našej strany bol pokus o uzmierenie hneď po troch dňoch-neskončilo to dobre, ba navyše sa to z jeho strany vystupňovalo. Na ňom nám už teda nezáleží. Sused začína robiť napriek, hoci vodu zo studne aj naďalej čerpá a pravdepodobne to považuje za samozrejmosť. Spolu s ním však v jeho domácnosti bývajú aj ďalší členovia, s ktorými máme dobré vzťahy. Tie by sme chceli udržať. Odpojenie je teda pre nás až krajným riešením, dúfame, že nebude vymýšľať ďalšie hlúposti...

  medzisusedské spory?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.