Zavrieť

Porady

Preprava v CK a DPH

Účtujem CK, ktorá predáva zájazdy do Bulharska. Preprava je letecká a autobusová. Letecká preprava je oslobodená od DPH to je jasné, ale ako postupovať s autobusovou prepravou: iné CK nám vystavili faktúru za prepravu autobusom ZV-Bulharsko, ale s tým že jedna CK účtovala sumu s DPH a iná CK nám fakturovala bez DPH....vôbec sa už neviem vymotať čo je správne....ak máte niekto skúsenosť, poraďte prosím!!!

Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  soske je offline (nepripojený) soske

  soske
  Upresni, prosím Ťa, či predaj zájazdu robite Vy alebo len sprostredkovávate provízny predaj na zmluvy??? Potom odpoviem dalej.

  eha je offline (nepripojený) eha

  eha
  Zájazd predávame my, máme s bulharmi zmluvu na ubytovanie, ktoré nám po skončení sezóny fakturujú. Dopravu sme si objednali my u iných CK....neviem či to stačí...
  eha
  Účtujem CK, ktorá predáva zájazdy do Bulharska. Preprava je letecká a autobusová. Letecká preprava je oslobodená od DPH to je jasné, ale ako postupovať s autobusovou prepravou: iné CK nám vystavili faktúru za prepravu autobusom ZV-Bulharsko, ale s tým že jedna CK účtovala sumu s DPH a iná CK nám fakturovala bez DPH....vôbec sa už neviem vymotať čo je správne....ak máte niekto skúsenosť, poraďte prosím!!!

  Ďakujem
  no, ja som robila niekolko rokov ekonomku v CK - uprimnu sustrast - tak komplikovanu DPH som este nezazila...
  Ide o to, ze musite si robit kalkulacie zajazdov a na prirazku, kt. mate musite odvadzat DPH. Je to dost narocne, pretoze ceny v CK su dost kolisave, predava sa casto last minute a CK moze ist aj pod cenu.... Casto som kalkulovala kazdy obchodny pripad extra a k tomu vyratavala DPH...
  Co sa tyka dopravy - preprava osob v zmysle § 46 je oslobodena, ak sa jedna o dopravu osob:
  a)- z miesta tuzemska do zahranicia
  b)- zo zahr. do tuzemska
  c)- z miesta zahr. do miesta v zahr. cez tuzemsko
  d)- medzi dvoma miestami v tuz., kt. tvori sucast medzinar. let. alebo vodnej dopravy
  Ale to sa tyka dopravy osob - teda obcanov, ktorym DPH dopravca v tychto pripadoch neuctuje. Dopravca (s IC DPH v SR) vsak vam ako podnikatelskemu subjektu v SR je povinny DPH nauctovat. Vy ako CK si vsak nemozete tuto dan aj tak odpocitat v zmysle §65 ods. 2, pretoze sa jedna o sluzby v ramci cestovneho ruchu. Tuto cenu aj s DPH zahrniete do kalkulacie zajazdu.
  Zaklad dane na vasu danovu povinnost urcite podla §65. ods. 3) - tj kladny rozdiel medzi predajnou cenou pozadovanou od zakaznika a suctom cien sluzieb cest. ruchu obstaranych od inych osob vratane vlastnych sluzieb CK.

  Pozor vsak - toto sa tyka len pokial predavate zajazdy neplatitelom DPH, tj beznym obcanom. Pokial predate zajazd podnikatelovi, tam sa vas ustanovenia § 65 netykaju.... (Keby ste napr. zohnali dopravu pre nejaku firmu, tak tam si mozete DPH od dopravcu odpocitat a zaroven mate povinnost vystavit fakturu odberatelovi-podnikatelovi s DPH z celej predajnej ceny dopravy- tj nie len z prirazky - a tuto aj odviest...)

  Inak doporucujem skolenia tykajuce sa DPH CK, CA, ktorych lektorkou je Ing. Helena Kovacikova z Danoveho riaditelstva BA, je skutocne odbornicka na DPH v CK, CA a robi skvele skolenia, bez nej by som vobec nemala sancu sa zorientovat.... Skolenia cca pred rokom organizovala CK JUKO z Prievidze, skus sa tam spytat ci nieco zase neorganizuju.
  Naposledy upravil MarianaSalko : 14.09.05 at 09:05

  eha je offline (nepripojený) eha

  eha
  Ďakujem krásne, si zlatá že si to vysvetlila po "lopate"....skúsim sa spýtať aj na tie školenia, alebo radšej sa asi vykašlem na účtovanie CK :-)

  Pekný deň!

  kikimi je offline (nepripojený) kikimi

  Kristina M. kikimi
  K Marianinmu prispevku- "Zaklad dane na vasu danovu povinnost urcite podla §65. ods. 3) - tj kladny rozdiel medzi predajnou cenou pozadovanou od zakaznika a suctom cien sluzieb cest. ruchu obstaranych od inych osob vratane vlastnych sluzieb CK."
  - mas pravdu co sa tyka zakladu dane. Avsak v CK je dolezite este aj to, na co sa prirazka priratava - alebo kde je miesto zdanitelneho plnenia danej sluzby, ku ktorej si CK uctuje prirazku.
  Krajiny EU - prirazka je vratane 19 % DPH. Spatnym vypoctom je treba urcit danovy zaklad a DPH.
  3. krajiny - prirazka je oslobodena.

  Pri doprave do Bulharska je to nasledovne:
  * predaj autobusovej dopravy - vstup je vcitane DPH a cely vchadza do nakladu bez moznosti odpoctu (aj kej vlastne dopravca ma tuto cinnost oslobodenu). Ale pozor , Ty nákupnú cenu dopravy do kalkulacie musis rozpocitat pomerom, ktory Ti urci dopravca. Ide o podiel medzi krajinami EU a 3. krajinami, podla toho v akom podiele je tranzit cez tieto krajiny. Potom celu prirazku musis rozdelit tymto pomerom. Cast prirazky, ktora pripada na krajiny EU je vcitane DPH a cast prirazky, ktora pripada na 3. krajiny je oslobodena. Je to podla § 65, odst. 7, ktory hovori, že priražka CK je oslobodená od dane, len ak sú služby cest. ruchu poskytované mimo územia Eur. spoloč., prípradne je oslobodená iba pomerná časť prirážky vyťahujúca sa na služby poskytované mimo územia EU. Čiže ešte raz - pomer sa určí ako podiel prepravy územím členských krajín ES k celkovej cene zájazdu.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.