Zavrieť

Porady

Dohoda o zrážkach zo mzdy § 551 Obč.zák.

Som povinná potvrdiť Dohodu o zrážkach zo mzdy, keď si zamestnankyňa vzala revolvingový úver a zmluvnej strane predložila potvrdenie, že si zaviedla trvalý príkaz zo svojho bežného účtu na prevod splátok? Fi Profireal mi aj tak zaslala Dohodu o zrážkach na potvrdenie a odvolávajú sa tam na § 551 Obč. zákonníka. Pochopila by som, keby im úver nesplácala, ale teraz naozaj neviem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    No neviem či si povinná, ale tieto dohody o zrážkach zo mzdy "spoločnosti* vyžadujú pre prípad, ak by "povinný" prestal splácať úver a v tom prípade nastupuje zamestnávateľ, ktorý realizuje splátky zrážkami zo mzdy. V prípade rozviazania PP táto dohoda "putuje" k prípadnému" ďalšiemu zamestnávateľovi, ktorý preberá "povinnosť" realizovať splátky zrážkami zo mzdy.

    § 551 Obč. zákonníka - Dohoda o zrážkach zo mzdy
    ods. 1. Uspokojenie pohľadávky možno zabezpečiť písomnou dohodou medzi veriteľom a dĺžnikom o zrážkach zo mzdy ......

    To tlačivo si už nepamätám, ale myslím, že sa tam potvrdzuje zamestnávateľ, doba zamestnania od..., príjem. Ja by som nevidela problém v tom, aby som to nepotvrdila.

    lenkav je offline (nepripojený) lenkav

    lenkav
    Keď prechádza zamestnanec k novému zamestnávateľovi, mám povinnosť tomuto novému zamestnávateľovi oznámiť, že mu boli vykonávané exekučné zrážky? Alebo len stačí napísať exekútorovi, že zamestnanec u nás končí? Som povinná mu napísať aj názov nového zamestnávateľa?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    lenkav
    Keď prechádza zamestnanec k novému zamestnávateľovi, mám povinnosť tomuto novému zamestnávateľovi oznámiť, že mu boli vykonávané exekučné zrážky? Alebo len stačí napísať exekútorovi, že zamestnanec u nás končí? Som povinná mu napísať aj názov nového zamestnávateľa?
    Ak figuruje na exekučnom príkaze názov zamestnávateľa, tak to exekútorovi oznám a nech ďalej koná on. Názov nového zamestnávateľa - nemusíš ho predsa vedieť. Ale mala by si oznámiť všetky skutočnosti, ktoré sú ti známe.
    /Ja na zápočtovom liste vyznačujem všetky zrážky/

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    lenkav
    Keď prechádza zamestnanec k novému zamestnávateľovi, mám povinnosť tomuto novému zamestnávateľovi oznámiť, že mu boli vykonávané exekučné zrážky? Alebo len stačí napísať exekútorovi, že zamestnanec u nás končí? Som povinná mu napísať aj názov nového zamestnávateľa?
    Ja to riešim oznámením listom exekútorovi o ukončení pracovného pomeru.
    Zamestnancovi pri vystavení potvrdenia o zamestnaní / zápočtový list/ uvediem
    číslo exekúcie/ exekučného príkazu/ a sumy aké mu boli zrazené v jednotlivých mesiacoch.

    lenkav je offline (nepripojený) lenkav

    lenkav
    Denda
    Ja to riešim oznámením listom exekútorovi o ukončení pracovného pomeru.
    Zamestnancovi pri vystavení potvrdenia o zamestnaní / zápočtový list/ uvediem
    číslo exekúcie/ exekučného príkazu/ a sumy aké mu boli zrazené v jednotlivých mesiacoch.
    Denda a ak tomu zamestnancovi zrážam exekúcie už vyše dvoch rokov, musím mu tam zadať celkovú sumu, čo som za tie roky zrazila a zostatok pohľadávky, alebo ako postupovať?

    enave je offline (nepripojený) enave

    enave
    Ja na zápočtový list píšem iba celkovú zrazenú sumu, pretože za tie roky mu dlžná suma určite narástla o úroky a iné poplatky, resp. pokuty o ktorých ja nemusím vedieť, takže neviem ani správny zostatok dlžnej sumy.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    lenkav
    Denda a ak tomu zamestnancovi zrážam exekúcie už vyše dvoch rokov, musím mu tam zadať celkovú sumu, čo som za tie roky zrazila a zostatok pohľadávky, alebo ako postupovať?
    Zostatok pohľadávky neuvádzam. Odvolávam sa len na číslo exekučného príkazu . V tvojom prípade by som nerozpisovala podľa jednotlivých mesiacov / aj keď je to prehľadnejšie/, ale uviedla by som len celkovú zrazenú sumu a obdobie.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Zamestnali sme pred pol rokom pracovníka, ktorý pri nástupe ani náhodou nehlásil, že niekomu niečo dlhuje. Doniesol zápočtový list dva roky starý, vraj nikde celý čas nerobil. Dnes nám prišla z Profirealu " Dohoda o zrážkách zo mzdy podľa § 551 Obč.zák.", ktorú s nimi podpísal a list, v ktorom nás žiadajú aby sme začali vykonávať zrážky. Podľa § 131 ods. 3 ZP, treba v takomto prípade od pracovníka súhlas. Ten je síce v tej dohode, ale skoro rok starý. To podľa mňa nemôže stačiť. Budem s ním asi musieť uzavrieť písomnú dohodu o zrážkách. Nemáte niekto vzor, alebo link. Toto som ešte zatiaľ nerobila.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Katija
    Zamestnali sme pred pol rokom pracovníka, ktorý pri nástupe ani náhodou nehlásil, že niekomu niečo dlhuje. Doniesol zápočtový list dva roky starý, vraj nikde celý čas nerobil. Dnes nám prišla z Profirealu " Dohoda o zrážkách zo mzdy podľa § 551 Obč.zák.", ktorú s nimi podpísal a list, v ktorom nás žiadajú aby sme začali vykonávať zrážky. Podľa § 131 ods. 3 ZP, treba v takomto prípade od pracovníka súhlas. Ten je síce v tej dohode, ale skoro rok starý. To podľa mňa nemôže stačiť. Budem s ním asi musieť uzavrieť písomnú dohodu o zrážkách. Nemáte niekto vzor, alebo link. Toto som ešte zatiaľ nerobila.
    Aj keby ti nepodpísal dohodu o zrážkach, ty to budeš musieť na základe § 551 Občianskeho zákonníka zrážať. Má tam dlh, ktorý musí vyrovnať. Ak ho už splatil, musí ti doniesť potvrdenie.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Katija
    Zamestnali sme pred pol rokom pracovníka, ktorý pri nástupe ani náhodou nehlásil, že niekomu niečo dlhuje. Doniesol zápočtový list dva roky starý, vraj nikde celý čas nerobil. Dnes nám prišla z Profirealu " Dohoda o zrážkách zo mzdy podľa § 551 Obč.zák.", ktorú s nimi podpísal a list, v ktorom nás žiadajú aby sme začali vykonávať zrážky. Podľa § 131 ods. 3 ZP, treba v takomto prípade od pracovníka súhlas. Ten je síce v tej dohode, ale skoro rok starý. To podľa mňa nemôže stačiť. Budem s ním asi musieť uzavrieť písomnú dohodu o zrážkách. Nemáte niekto vzor, alebo link. Toto som ešte zatiaľ nerobila.
    Tiež by som bol opatrný, veď svoj dlh zamestnanec mohol medzičasom splatiť, neuznať jeho celkovú výšku a kdečo. Dal by som sa zamestnancovi písomne vyjadriť k dohode o zrážkach - či dohoda platí alebo nie. Aby potvrdil / nepotvrdil svoj záväzok. Výsledok by som dal na vedomie veriteľovi.
    Novú dohodu o zrážkach nie je podľa mňa dôvod vystavovať.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    STRELEC
    Novú dohodu o zrážkach nie je podľa mňa dôvod vystavovať.
    Ďakujem všetkým za názor. Ja som pochopila § 131 ZP ods.3 tak, že dohoda o zrážkách má byť uzavretá medzi pracovníkom a zamestnávateľom. Pred rokom keď si bral pôžičku našim zamestnancom nebol a podľa dostupných papierov vôbec nikde nepracoval. Tak nechápem kto mu mal čo zrážať. Uvidím čo k tomu náš pracovník povie.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Súhlasím so STRELCOM, je najskôr potrebné zistiť skutkový stav a až potom konať.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Vsadila som na opatrnosť a spísala dohodu. Náš pracovník nebol síce nadšený, ale priznal dlžobu a podpísal súhlas so zrážkami. Takže my máme po probléme.
    Ešte raz všetkým vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.