Zavrieť

Porady

Kto platí daň pri prenajatom aute

Ahojte Poraďáci, chcela by som sa spýtať, že kto platí daň pri prenajatom aute? Naša sro kúpila motorové vozidlo za účelom jeho ďalšieho prenájmu, pri kúpe sme si splnili oznamovaciu povinnosť na daňovom úrade, teraz ale neviem, keďže auto sme celý rok prenajímali inej sro, že kto má platiť daň, my ako vlastník auta ( sme zapísaný v TP ), alebo firma, ktorá ho reálne využíva ( ktorej ho prenajímame )? ďakujem
Usporiadat
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
daň platí ten, kto motorové vozidlo využíva na svoje podnikateľské účely, v tomto prípade to bude iná sro, ktorej ste ho prenajali. vychádzam zo skúsenosti, keď je prípad, pri ktorom si živnostník prenajíma auto od inej osoby, ktorá je zapísaná v TP, tak živnostník si musel splniť aj oznamovaciu povinnosť, aj zaplatiť daň.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
andrea palcova Pozri príspevok
daň platí ten, kto motorové vozidlo využíva na svoje podnikateľské účely, v tomto prípade to bude iná sro, ktorej ste ho prenajali. vychádzam zo skúsenosti, keď je prípad, pri ktorom si živnostník prenajíma auto od inej osoby, ktorá je zapísaná v TP, tak živnostník si musel splniť aj oznamovaciu povinnosť, aj zaplatiť daň.
Podľa teba prenájom auta nie je využitie na svoje podnikateľské účely, ak auto bolo zámerne kúpené na účel prenájmu?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Prenajímateľ by mal zaplatenú daň z MV zohľadniť v nájomnom.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
danka28 Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci, chcela by som sa spýtať, že kto platí daň pri prenajatom aute? Naša sro kúpila motorové vozidlo za účelom jeho ďalšieho prenájmu, pri kúpe sme si splnili oznamovaciu povinnosť na daňovom úrade, teraz ale neviem, keďže auto sme celý rok prenajímali inej sro, že kto má platiť daň, my ako vlastník auta ( sme zapísaný v TP ), alebo firma, ktorá ho reálne využíva ( ktorej ho prenajímame )? ďakujem
Zákon o dani z motorových vozidiel.
§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").

§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.



Stačí si prečítať zákon. Keďže ho prenajímate, zrejme je to súčasť vášho podnikania a §85 ods(1)písm c) sa na vás nevzťahuje.
0 0
danka28 danka28

danka28 je offline (nepripojený) danka28

ďakujem za vaše názory a príspevky. Mne to tiež " vychádzalo" tak, že by sme mala platiť daň naša sro, lebo ten prenájom je naše podnikanie aj keď nie podstatné, ale podnikáme aj v tejto oblasti.
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
súhlasím s Vami. aj keď si myslím, že v tomto prípade obidve sro používajú motorové vozidlo na podnikateľské účely. len daň bude platiť sro, ktorá ho prenajíma.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Aj ja sa chcem pridať k tejto téme. Tiež sa protirečí jedno z druhým, a skorej mi vychádza, že v niektorých prípadoch by mal platiť nájomca anie prenájimateľ. My máme auta na lízing ako FO podnikateľ, podnikali sme s nimi v doprave, potom konateľ - tá istá FO založila s.r.o. a dali sme tie autá do prenájmu vlasnej s.r.o.. FO - podnikateľ firmu máme už len kvôli tým lízingom. S.r.o. sa zaoberá nákladnou dopravou. Tak tiež mi skorej logicky vychádza že daň by mal platiť nájomca a nie prenájimateľ. Aďa
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Adula Pozri príspevok
Aj ja sa chcem pridať k tejto téme. Tiež sa protirečí jedno z druhým, a skorej mi vychádza, že v niektorých prípadoch by mal platiť nájomca anie prenájimateľ. My máme auta na lízing ako FO podnikateľ, podnikali sme s nimi v doprave, potom konateľ - tá istá FO založila s.r.o. a dali sme tie autá do prenájmu vlasnej s.r.o.. FO - podnikateľ firmu máme už len kvôli tým lízingom. S.r.o. sa zaoberá nákladnou dopravou. Tak tiež mi skorej logicky vychádza že daň by mal platiť nájomca a nie prenájimateľ. Aďa
FO má príjmy z prenájmu automobilu, teda je povinná platiť daň z motorových vozidiel. Myslím, že je to napísané jasne.

§ 84
Predmet dane

(1) Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O 38) (ďalej len "vozidlo"), ktoré sa používa v Slovenskej republike na podnikanie 12) alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov 39) (ďalej len "podnikanie").
§ 85
Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

No tak to teraz neviem čo urobím, lebo ich mám na daňovom nahlasené ako s.r.o., aj za rok 2008 som ich podávala ako s.r.o., aj daň tak bola zaplatená.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Adula Pozri príspevok
No tak to teraz neviem čo urobím, lebo ich mám na daňovom nahlasené ako s.r.o., aj za rok 2008 som ich podávala ako s.r.o., aj daň tak bola zaplatená.
Že by spätne zmeniť zákon? Alebo sa dohodni so svojím správcom dane.
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Tam sa asi neni čo dohadovať so správcom. Tam sa už asi s tým nedá nič robiť, však?
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Podľa teba prenájom auta nie je využitie na svoje podnikateľské účely, ak auto bolo zámerne kúpené na účel prenájmu?
Dovolím si nesúhlasiť. Použitie vozidla na podnikanie, znamená jeho skutočné použitie za účelom uskutočnenia jázd. Vyplýva to aj z doterajších vyjadrení DRSR, napr. "Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa § 85 zákona o miestnych daniach slovenská spoločnosť, ktorá prenajaté vozidlo používa na podnikanie....."

Prenájom automobilu ja chápem v tomto prípade ako prenájom tovaru.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ja by som túto skutočnosť ošetrila v nájomnej zmluve. V minulosti som to tak už robila. Lebo si myslím, že v DzMV môže zaplatiť jeden alebo druhý účastník nájomnej zmluvy. Ak zaplatí DzMV prenajímateľ, zahrnie si tento výdaj do sumy za prenájom. Tak isto to môže byť pri opravách, tech.zhodnotení a pod.
No a ten účastník, ktorý je podľa zmluvy poviný zaplatiť DzMV, podá oznámenie na DU.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

cloe Pozri príspevok
Ja by som túto skutočnosť ošetrila v nájomnej zmluve. V minulosti som to tak už robila. Lebo si myslím, že v DzMV môže zaplatiť jeden alebo druhý účastník nájomnej zmluvy. Ak zaplatí DzMV prenajímateľ, zahrnie si tento výdaj do sumy za prenájom. Tak isto to môže byť pri opravách, tech.zhodnotení a pod.
No a ten účastník, ktorý je podľa zmluvy poviný zaplatiť DzMV, podá oznámenie na DU.
Lenže čo potom s týmto?
"daňovým výdavkom nie je daň zaplatená za iného daňovníka"

Čo keď nám to potom vyhodia u nájomcu a povedia, že Vaša chyba.

Našiel som aj vyjadrenie experta(dúfam) http://moje.hnonline.sk/node/737
Tak to vyzerá, že asi nemám pravdu, hm.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
M3G Pozri príspevok
Lenže čo potom s týmto?
"daňovým výdavkom nie je daň zaplatená za iného daňovníka"

Čo keď nám to potom vyhodia u nájomcu a povedia, že Vaša chyba.

Našiel som aj vyjadrenie experta(dúfam) http://moje.hnonline.sk/node/737
Tak to vyzerá, že asi nemám pravdu, hm.
Zober to aj takto:
Ja ako s.r.o. kúpim vozidlo za účelom prenajímania iným subjektom.
Keď to pritiahnem za vlasy, mohla by som aj každý deň prenajať inému.
To by potom za rok posielalo napr. 200 subjektov oznámenia o vzniku a zániku daň. povinnosti na jedno vozidlo.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
M3G Pozri príspevok
Dovolím si nesúhlasiť. Použitie vozidla na podnikanie, znamená jeho skutočné použitie za účelom uskutočnenia jázd.(môžeš povedať, v ktorom zákone je to citované?) Vyplýva to aj z doterajších vyjadrení DRSR, napr. "Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa § 85 zákona o miestnych daniach slovenská spoločnosť, ktorá prenajaté vozidlo používa na podnikanie....."

Prenájom automobilu ja chápem v tomto prípade ako prenájom tovaru.
Neviem v akej súvislosti sa drsr vyjadroval.

Pozri zákon o dani z príjmu.

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

V žiadnom zákone to nie je citované, vyplývalo mi to len z vyjadrení drsr.

Ale už som prišiel na to, že máte pravdu, keď som si prečítal všetky v téme uvedené odkazy a zákony a vychádza mi z toho, že jedine prenajímateľ môže platiť daň z MV a jedine on si túto daň môže dať do nákladov.

marjankaj Pozri príspevok

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
0 0
brucháč brucháč

brucháč je offline (nepripojený) brucháč

v tomto prípade platíte daň Vy
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Ja som to preto tak platila, teda mala zaevidované ako s.r.o. a nie FO - podnikateľ, lebo ked som aj čítala usmernenia z DRSR, tak na konci ked sa menil ten zákon v roku 2007, tak na konci bolo, že: Podľa prechodných ustanovení, ak daňová povinnosť k dani z mot.voz.alebo oznamovacia povinnosť vznikne do 31.dec.2007, postupuje sa podľa doterajších predpisov, účinných do 30.nov.2007. A vtedy to bolo tak, že v zmluve máme že daň z mot.voz.platí s.r.o.-užívateľ, autá sú v prenájme od roku 2007-júl.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Adula Pozri príspevok
Ja som to preto tak platila, teda mala zaevidované ako s.r.o. a nie FO - podnikateľ, lebo ked som aj čítala usmernenia z DRSR, tak na konci ked sa menil ten zákon v roku 2007, tak na konci bolo, že: Podľa prechodných ustanovení, ak daňová povinnosť k dani z mot.voz.alebo oznamovacia povinnosť vznikne do 31.dec.2007, postupuje sa podľa doterajších predpisov, účinných do 30.nov.2007. A vtedy to bolo tak, že v zmluve máme že daň z mot.voz.platí s.r.o.-užívateľ, autá sú v prenájme od roku 2007-júl.
Tak v tomto prípade to vozidlo používali na podnikanie obaja a obaja by mali platiť daň z motorových vozidiel.(nezdá sa mi to, ale tak to vyplýva - ktovie, čo na to drsr)
Jeden prenajímateľ FO - nakladanie s obchodným majetkom
a druhý s.r.o. ho používala na svoje pracovné cesty.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať