Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva

Dobrý deň,

prosím poraďte mi, mám takýto problém:
Vlastním 1/8-inu drevenice v horách, zvyšok vlastní sestra mojej mamy.
Bola by rada keby som jej svoju osminu daroval(tak ako to urobili ostatní súrodenci a jej otec),inak si môže môj podiel ako väčšinová vlastníčka nárokovať súdnou cestou. V podstate sme sa aj dohodli s tým, že by som na tú chalupu po darovaní svojho podielu mohol navštevovať aj naďalej ako doteraz. Zaujímalo by ma či je možné v darovacej zmluve nejako právne ošetriť sľúbenú možnosť užívania predmetnej drevenice, pretože sľuby sa sľubujú....Súdnej ceste by som sa chcel vyhnúť, kvôli zatiaľ dobým rodinným vzťahom
Ďakujem
S pozdravom P.M.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Tvoja teta chce, aby si jej daroval svoj podiel v drevenici. Ty tam chceš chodievať tak ako doteraz. Chce aj tvoja teta, aby si tam chodieval ako do vlastného?
    Súdnou cestou ťa tvoja teta nedonúti, aby si jej niečo daroval. Ak by súd vyhovel jej návrhu a prisúdil jej tvoj podiel, bolo by to za odplatu. Musela by ťa vyplatiť.
    Áno, môžeš si dať do darovacej zmluvy, že chceš svoj podiel užívať.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ešte lepšie by bolo dať do darovacej zmluvy pre Vás právo doživotného užívania a toto zapísať ako ťarchu do listu vlastníctva... a ak máte manželku a deti tak aj pre tie, aby ste tam mohli chodievať spolu... :-)))

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    hendy Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prosím poraďte mi, mám takýto problém:
    Vlastním 1/8-inu drevenice v horách, zvyšok vlastní sestra mojej mamy.
    Bola by rada keby som jej svoju osminu daroval(tak ako to urobili ostatní súrodenci a jej otec),inak si môže môj podiel ako väčšinová vlastníčka nárokovať súdnou cestou. V podstate sme sa aj dohodli s tým, že by som na tú chalupu po darovaní svojho podielu mohol navštevovať aj naďalej ako doteraz. Zaujímalo by ma či je možné v darovacej zmluve nejako právne ošetriť sľúbenú možnosť užívania predmetnej drevenice, pretože sľuby sa sľubujú....Súdnej ceste by som sa chcel vyhnúť, kvôli zatiaľ dobým rodinným vzťahom
    Ďakujem
    S pozdravom P.M.
    Ako uz bolo povedane, teta ta nemoze nutit k darovaniu tvojho podielu, ale sud moze v jej prospech rozhodnut, avsak len za primeranu nahradu, tzn. ona tvoj podiel od teba kupi.
    Ak jej ten podiel chces darovat, ta urcite do darovacej zmluvy uvedte, ze sa darovacou zmluvou zriaduje vecne bremeno dozivotneho uzivania veci. To bude znamenat, ze az do konca tvojho zivota budes moct drevenicu uzivat. Tym bude pravo viazane na dlzku tvojho zivota. Ak vsak chces, aby drevenicu mohli navstevovat aj tvoje deti, respektive, ak hladis viac dopredu, v darovacej zmluve uzivanie veci podmienujte existenciou stavby. Tym to pravo v pripade dedenia prejde na tvojich dedicov.
    Viem, znie to trocha morbidne, ale len som poukazal na obe moznosti.
    A hlavne....vsetko pisomne, datovat a podpisat

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Ako uz bolo povedane, teta ta nemoze nutit k darovaniu tvojho podielu, ale sud moze v jej prospech rozhodnut, avsak len za primeranu nahradu, tzn. ona tvoj podiel od teba kupi.
    Ak jej ten podiel chces darovat, ta urcite do darovacej zmluvy uvedte, ze sa darovacou zmluvou zriaduje vecne bremeno dozivotneho uzivania veci. To bude znamenat, ze az do konca tvojho zivota budes moct drevenicu uzivat. Tym bude pravo viazane na dlzku tvojho zivota. Ak vsak chces, aby drevenicu mohli navstevovat aj tvoje deti, respektive, ak hladis viac dopredu, v darovacej zmluve uzivanie veci podmienujte existenciou stavby. Tym to pravo v pripade dedenia prejde na tvojich dedicov.
    Viem, znie to trocha morbidne, ale len som poukazal na obe moznosti.
    A hlavne....vsetko pisomne, datovat a podpisat
    Právo doživotného užívania sa nededí, zaniká smrťou vlastníka práva. Nedá sa dopredu ošetriť, aby právo doživotného užívania prešlo na dedičov, jedine tým ľuďom tiež zriadiť hneď právo užívania nehnuteľnosti - § 151p ods. 4:

    (4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.

    To, čo ty myslíš, že viazať na nehnuteľnosť, to sa dá len v prípade vlastníctva nehnuteľnosti. Napr. vlastník nehnuteľnosti má právo prechodu cez prístupový pozemok, ktorý patrí inému vlastníkovi. Vtedy toto právo pri zmene majiteľa nehnuteľnosti prechádza na nového vlastníka. Ale doživotné právo užívania veci je vecné bremeno patriace osobe, tam sa toto ustanovenie nedá použiť.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Chobot Pozri príspevok
    Právo doživotného užívania sa nededí, zaniká smrťou vlastníka práva. Nedá sa dopredu ošetriť, aby právo doživotného užívania prešlo na dedičov, jedine tým ľuďom tiež zriadiť hneď právo užívania nehnuteľnosti - § 151p ods. 4:

    (4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.

    To, čo ty myslíš, že viazať na nehnuteľnosť, to sa dá len v prípade vlastníctva nehnuteľnosti. Napr. vlastník nehnuteľnosti má právo prechodu cez prístupový pozemok, ktorý patrí inému vlastníkovi. Vtedy toto právo pri zmene majiteľa nehnuteľnosti prechádza na nového vlastníka. Ale doživotné právo užívania veci je vecné bremeno patriace osobe, tam sa toto ustanovenie nedá použiť.
    Som si vedomý toho, že vecné bremeno doživotného užívania veci sa viaže na osobu a je nedediteľné. Preto som tam napísal aj druhý spôsob, teda podmieniť užívanie veci jej existenciou, teda zriadiť vecné bremeno na nehnuteľnosť a nie na osobu. V darovacej zmluve by to potom mohlo byť formulované napr. Darca sa zaväzuje umožniť užívanie nehnuteľnosti po dobu jej existencie.
    Asi som to mal trocha viac vysvetliť. Dik za vyjadrenie a objasnenie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mgr.Shrek Pozri príspevok
    Som si vedomý toho, že vecné bremeno doživotného užívania veci sa viaže na osobu a je nedediteľné. Preto som tam napísal aj druhý spôsob, teda podmieniť užívanie veci jej existenciou, teda zriadiť vecné bremeno na nehnuteľnosť a nie na osobu. V darovacej zmluve by to potom mohlo byť formulované napr. Darca sa zaväzuje umožniť užívanie nehnuteľnosti po dobu jej existencie.
    Asi som to mal trocha viac vysvetliť. Dik za vyjadrenie a objasnenie.
    Asi sa nechápeme...

    V tomto prípade to nepôjde. Nemôžeš to viazať na nehuteľnosť. Čo chceš napísať do darovacej zmluvy? Uvádzaš :

    "Darca sa zaväzuje umožniť užívanie nehnuteľnosti po dobu jej existencie."

    Ale komu má umožniť jej užívanie? Musí tam byť uvedená osoba. A akonáhle tam uvedieš osobu, tak je to vecné bremeno na osobu a to zaniká smrťou tej osoby. Toto vecné bremeno nemôžeš viazať na existenciu nehnuteľnosti.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Chobot Pozri príspevok
    Právo doživotného užívania sa nededí, zaniká smrťou vlastníka práva. Nedá sa dopredu ošetriť, aby právo doživotného užívania prešlo na dedičov, jedine tým ľuďom tiež zriadiť hneď právo užívania nehnuteľnosti - § 151p ods. 4:

    (4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.

    To, čo ty myslíš, že viazať na nehnuteľnosť, to sa dá len v prípade vlastníctva nehnuteľnosti. Napr. vlastník nehnuteľnosti má právo prechodu cez prístupový pozemok, ktorý patrí inému vlastníkovi. Vtedy toto právo pri zmene majiteľa nehnuteľnosti prechádza na nového vlastníka. Ale doživotné právo užívania veci je vecné bremeno patriace osobe, tam sa toto ustanovenie nedá použiť.
    Máš pravdu. Vecné bremeno pôsobiace in rem tzn. viažuce sa na vec, patria iba vlastníkovi nehnuteľnosti. Beriem späť. Len tak pre úplnosť, hovorí o tom § 151n ods. 2 zákona č. 40/1964 Občiansky zákonník.
    Ďakujem sa opravu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.