Zavrieť

Porady

poistné a príspevky

Dobrý deň.
Zo Sociálnej poisťovne mi prišla upomienka, že som ako živnostník neodviedol za február a marec 2005 poistné a príspevky. Od februára toho roku som nastúpil do zamestnania a požiadal o pozastavenie živnosti. Nie hneď prvého, ale 24.2.2005. Rozhodnutie zo živnostenského úradu mi prišlo s dátumom 10.3.2005. Tento problém som riešil vlani aj so zdravotnou poisťovňou, ale stačilo im potvrdenie o ukončení živnosti a doklad o poistnom od zamestnávateľa. V sociálnej mi však povedali, že dlžoba je opoctatnená a dlžné sumy 17,12 € za február a 20,84 € za marec sú zohľadnené tým, že som už pracoval. Toto je pre mňa najmenej pochopiteľné. Nevyznám sa v tom , ale verím tvrdeniu pracovníčky že do zrušenia resp. pozastavenia živnosti odvody treba platiť aj keď pracujem aj keď som o tom nevedel. Ale tie sumy sú divné. Ak som vtedy platil 2004.00 skk mesačne čo je 65,52 €, prečo mám zaplatiť za mesiac február 17,12 € a za marec, ktorý mi skončil ako živmostníkovi 9.3.2005 20,84€ ? Ak je pravda že sa mi vo februári tým, že som odvádzal už odvody ako zamestanec krátili, prečo je dlžná suma za marec vyššia aj napriek tomu, že živnosť bola 9.3.2005 pozastavená? Nerozumiem ani tomu, prečo nie je za posledný deň odvodovej povinosti považovaný deň podania žiadosti, ale deň pred rozhodnutím, čiže 9.3.2005, ako ani tomu, prečo som zdravotke po doložení potvrdení nedoplácal nič a v sociálke je to inak ??
Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Nepamätam si presne legislativu v tych rokoch, ale myslim, ze nic zasadneho sa odvtedy nezmenilo.

    To, ze si sa zaroven aj zamestnal, nemalo vplyv na odvody do SP (jedine, ak by si prekrocil max. vymeriavaci zaklad pri subehu SZCO a zamestnania). Ak si mal povinnost platit ako SZCO do SP, tato povinnost stale trvala aj v case, ked si uz bol zamestnany, t. j. az do skoncenia zivnostenskeho opravnenia, bez ohladu na skutocnost, ze si bol zaroven aj zamestnany. Zrejme si porusil aj oznamovaciu povinnost a ukoncenie zivnosti si neohlasil.

    V pripada zdravotneho poistenia je je inak: Pokial si poisteny z tzv. ineho dovodu, napr. subeh zamestnania a SZCO, nemusel si mat povinnost platit preddavky na zdravotne poistenie ako SZCO.

    Pri pozastaveni alebo zruseni zivnosti si sam urcujes datum, ku ktoremu chces zivnost pozastavit/zrusit.

    poistné a príspevky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.