Zavrieť

Porady

povinnost stat sa platcom DPH

zdravím vás všetkých v účtovníctve znalých

obraciam sa na vás s otázkou kedy mi vznikne povinnosť byť platcom DPH?
Ja viem, že na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho, ale nakoľko som dostal dve rozdielne odpovede na daňovom úrade a dve rozdielne odpovede od účtovníkov. Tak by som si potreboval s vami skonzultovať, a poprosiť vás o vysvetlenie a radu kedy sa mám zahlásiť.
uvediem môj príklad,
- som SZČO v jednoduchom účtovníctve ako neplatca dph
- môj prijem za posledných 11 mesiacov je 13 500 €, a tieto peniaze už mám aj na účte
- v dvanástom mesiaci vystavujem FA za služby v týchto hodnotách
1 FA - 10 000 € so splatnosťou v 06/2010
2 FA - 2 000 € so splatnosťou v 01/2010
3 FA - 14 300 € so splatnosťou v 05/2010
4 FA - 46 000 € so splatnosťou v 04/2010
5 FA - 30 000 € so splatnosťou v 06/2010

a tu je koreň môjho problému

moja účtovníčka mi tvrdí, že mi vzniká povinnosť až vtedy, keď sa mi peniaze, ktoré presiahnu zákonný limit ukážu na účte ( čiže do 20. dňa nasledujúceho ....) to by mohlo byť po zaplatený FA č. 4

a známeho účtovníčka tvrdí, že povinnosť mi vznikne hneď po vystavení FA , ktoré presiahnu zákonný limit čiže do 20. dňa nasleduj-...... to by mohlo byť už teraz 20. januára 2010

každá z nich tvrdí že to ma overené na daňovom úrade, tak som sa išiel osobne spýtať na daňový úrad a pani za prepážkou gúľala očami a viac ju zaujímalo, že kto mi tak neskoro platí....potom volala kade tade aby zistila ako to je ...ale keďže bolo 11.30 ..tak že sú všetci na obede a že mi to nevie povedať

tak som teraz v pomykove ako postupovať a čo sa stane ak by som ten termín povinného prihlásenia prešvihol ?

budem rád za každú radu a odpoveď a príspevok do diskusie

ďakujem, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Podľa môjho názoru povinnosť vzniká pri dosiahnutom obrate, nie príjme. Z toho mi vyplýva, že obrat vznikol v decembri, čiže povinnosť registrácie je do 20 dní po dos.obratu, teda v januári 2010.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    joo_sk Pozri príspevok
    zdravím vás všetkých v účtovníctve znalých

    obraciam sa na vás s otázkou kedy mi vznikne povinnosť byť platcom DPH?
    Ja viem, že na prvý pohľad to vyzerá veľmi jednoducho, ale nakoľko som dostal dve rozdielne odpovede na daňovom úrade a dve rozdielne odpovede od účtovníkov. Tak by som si potreboval s vami skonzultovať, a poprosiť vás o vysvetlenie a radu kedy sa mám zahlásiť.
    uvediem môj príklad,
    - som SZČO v jednoduchom účtovníctve ako neplatca dph
    - môj prijem za posledných 11 mesiacov je 13 500 €, a tieto peniaze už mám aj na účte
    - v dvanástom mesiaci vystavujem FA za služby v týchto hodnotách
    1 FA - 10 000 € so splatnosťou v 06/2010
    2 FA - 2 000 € so splatnosťou v 01/2010
    3 FA - 14 300 € so splatnosťou v 05/2010
    4 FA - 46 000 € so splatnosťou v 04/2010
    5 FA - 30 000 € so splatnosťou v 06/2010

    a tu je koreň môjho problému

    moja účtovníčka mi tvrdí, že mi vzniká povinnosť až vtedy, keď sa mi peniaze, ktoré presiahnu zákonný limit ukážu na účte ( čiže do 20. dňa nasledujúceho ....) to by mohlo byť po zaplatený FA č. 4

    a známeho účtovníčka tvrdí, že povinnosť mi vznikne hneď po vystavení FA , ktoré presiahnu zákonný limit čiže do 20. dňa nasleduj-...... to by mohlo byť už teraz 20. januára 2010

    každá z nich tvrdí že to ma overené na daňovom úrade, tak som sa išiel osobne spýtať na daňový úrad a pani za prepážkou gúľala očami a viac ju zaujímalo, že kto mi tak neskoro platí....potom volala kade tade aby zistila ako to je ...ale keďže bolo 11.30 ..tak že sú všetci na obede a že mi to nevie povedať

    tak som teraz v pomykove ako postupovať a čo sa stane ak by som ten termín povinného prihlásenia prešvihol ?

    budem rád za každú radu a odpoveď a príspevok do diskusie

    ďakujem, ďakujem
    Tu nájdeš odpoveď:
    http://www.porada.sk/t19929-registra...tat-obrat.html
    už čoskoro mamičkou :) andrea palcova
    V jednoduchom účte je obrat súhrn príjmov a príjem sa stáva príjmom dňom prijatia peňazí, čiže je to podľa mňa až dňom prijatia peňazí na účet. Ak sa mýlim, rada sa nechám opraviť. pekný večer

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    z uvedeného vyplýva, že pri JU je obratom chápaný uskutočnený príjem, čiže povinnosť registrácie do 20.1.2010 nie je. Takže sa ospravedlnujem za príspevok

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    joo_sk Pozri príspevok
    a tu je koreň môjho problému

    moja účtovníčka mi tvrdí, že mi vzniká povinnosť až vtedy, keď sa mi peniaze, ktoré presiahnu zákonný limit ukážu na účte ( čiže do 20. dňa nasledujúceho ....) to by mohlo byť po zaplatený FA č. 4

    a známeho účtovníčka tvrdí, že povinnosť mi vznikne hneď po vystavení FA , ktoré presiahnu zákonný limit čiže do 20. dňa nasleduj-...... to by mohlo byť už teraz 20. januára 2010

    tak som teraz v pomykove ako postupovať a čo sa stane ak by som ten termín povinného prihlásenia prešvihol ?

    budem rád za každú radu a odpoveď a príspevok do diskusie

    ďakujem, ďakujem
    Koreň tvojho problému je v tom, že nedôveruješ svojej účtovníčke, čo podľa mňa nie je dobré.

    Nevypytuj sa kade-tade, skús si aj ty pozrieť zákony... Základný prehľad by mal mať vo vlastnom záujme každý podnikateľ.

    Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

    Výnosy sú v podvojnom účtovníctve, príjmy v jednoduchom účtovníctve, príp.v daňovej evidencii alebo pri aplikácii § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov (tzv. paušálne výdavky).
    Naposledy upravil Johanka : 04.01.10 at 18:21

    joo_sk je offline (nepripojený) joo_sk

    joo_sk
    Johanka Pozri príspevok
    Koreň tvojho problému je v tom, že nedôveruješ svojej účtovníčke, čo podľa mňa nie je dobré.

    Nevypytuj sa kade-tade, skús si aj ty pozrieť zákony... Základný prehľad by mal mať vo vlastnom záujme každý podnikateľ.

    Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

    Výnosy sú v podvojnom účtovníctve, príjmy v jednoduchom účtovníctve, príp.v daňovej evidencii alebo pri aplikácii § 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov (tzv. paušálne výdavky).


    ďakujem za každú odpoveď

    na jednej strane súhlasím, že zákony by si mal každý naštudovať ( veď neznalosť zákona neospravedlňuje) a aj som si pozrel daný zákon, ale bohužial som z toho nebol múdrejší, ale na druhej strane platím účtovníčku, ktorá by mala tieto veci ovládať ( a podľa vašich odpovedí to vychádza že to ovláda a keby to neovládala čo potom) aj ako som si všimol hneď u prvého príspevku, názor na danú vec nieje jednotný ani tu ............... prečo ?


    pozrite ja som laik v účtovníctve, ja som študoval niečo iné, a podnikám iba 2 roky a keby mi bolo všetko jasné tak sa nebudem pýtať

    a čo sa týka účtovníkov všeobecne určite tiež nemáte vo všetkom jednotný názor ( nemyslím teraz moju problematiku), veď potom by tento portál nemal veľký zmysel


    aj v mojej profesii platí jeden zákon a k tomu vyhláška a na každom úrade si ju vysvetlili po svojom...takže preto si informácie overujem z viacerých zdrojov

    ďakujem preto za každý príspevok

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

    To znamená, že keď fakturujeme tovar do zahraničia, tak tieto výnosy sa do obratu nezaratávajú len výnosy z predaja tovaru a služieb v tuzemsku? Rozumiem tomu správne, alebo sa mýlim?

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    ingak Pozri príspevok
    Zákon o DPH v §4 ustanovuje:
    (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. atď.

    To znamená, že keď fakturujeme tovar do zahraničia, tak tieto výnosy sa do obratu nezaratávajú len výnosy z predaja tovaru a služieb v tuzemsku? Rozumiem tomu správne, alebo sa mýlim?
    Nie je podstatné, či sa fakturuje do zahraničia. Podstatné je, či je miesto dodania v tuzemsku alebo v zahraničí.

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Fakturuje sa občanom, niečo firmám a dopravu tovaru zabezpečuje IN TIME alebo Slovak parcel service.

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Do tlačiva na registráciu platcu DPH je potrebné vyplniť obraty za jednotlivé mesiace. Ak som prijala zálohu za tovar v 6/09 a tovar bol dodaný 7/09 vyfakturovaný aj s odrátanou zálohou, kedy uvediem tento obrat - prijatím zálohy alebo až tržbou? (podvojné účtovníctvo)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.