Zavrieť

Porady

ostanem na ulici s par eurami???

ahojte, potrebovala by som poradit....pokusim sa strucne opisat....
moja mama za slobodna dostala jenoizbovy dzuzstevny byt, ktory potom pocas manzelstva vymenila za vacsi.Otec nikdy nebol, ani nie je clenom druzstva, bola len mama.Neskor ho odkupili do OV, vtedy este za par korun...chcela by som sa opytat ako to je, kedze otec nie je clenom bytoveho druzstva, ci je momentalne rovnakym majitelom ako mama.Lebo som pocula, ze pri druzstevnych bytoch je to nejako inac, pokial nie su obaja clenmi.
A druhy otazka je, keby bolo dedicske konanie po mame, sme traja surodenci, tak kazdy z nas by dostal 1/8 a otec by bol vlastnikom 5/8 (teda ak by to bolo tak, ze su s mamou rovnakymi vlastnikmi). Je mozne, ze keby sa rozhodol, ze nas z bytu vyplati, tak vlastne naozaj ostanem na ulici s par eurami??? musim s tym suhlasit? Mam male dieta a nemam s nim kam ist...surodenci uz sice s nami neziju, ale tiez by nesuhlasili s predajom bytu....mama je velmi chora a zacinam sa naozaj bat, co s nami bude a ci neskoncime na ulici....poradte prosim
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    katrine Pozri príspevok
    Neskor ho odkupili do OV, vtedy este za par korun...chcela by som sa opytat ako to je, kedze otec nie je clenom bytoveho druzstva, ci je momentalne rovnakym majitelom ako mama.
    Nie je nic jednoduchsie, ako si na katastri (aj na portaly na webe) skontrolovat, kto vlastne byt odkupoval, kto je vlastne vlastnikom bytu.

    Pokial je vlastnicka mama, za svojho zivota moze so svojim majetkom nalozit, ako uzna za vhodne. Ak by sa ozaj nieco stalo a situaciu by Vam chcela ulahcit, resp. nie skomplikovat, moze mama nechat zavet, v ktorom urci, komu, prip. v akom pomere byt pripadne.
    Naposledy upravil Lianka : 05.01.10 at 15:05 Dôvod: uprava

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Keďže bol byt manželmi nadobudnutý v BSM a stali sa jeho vlastníkmi v OV 1/2 + 1/2, je v tejto chvíli úplne zbytočné hovoriť o členských právach, pretože byt už nie je družstevný.
    V prípade, že by jeden z rodičov zomrel, dedil by po zosnulom manželovi rovnaký diel, ako deti. Vo Vašom prípade 1/4 z polovice bytu /hovoríte, že ste traja súrodenci, tak?/. To je len v prípade, že neexistujú ďalší súrodenci, ktorých jeden z rodičov právoplatne uznal za svojich.

    Na ulici sa po dedičskom konaní určite neocitnete, pretože z Vášho podielu Vás nemôže nik z vlastníkov nehnuteľnosti vyplatiť podľa vlastného uváženia, museli by ste s tým totiž súhlasiť.
    Takže, hoci Vy by ste boli skutočne 1/8 vlastníčkou, sú tu ešte dvaja ďalší súrodenci, ktorí spolu s Vami by museli súhlasiť s akýmkoľvek naložením nehnuteľnosti.
    5/8 podiel jedného z rodičov po úmrtí nemá žiadnu váhu bez súhlasu ostatných vlastníkov
    Naposledy upravil danushka : 05.01.10 at 15:08

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa mamin družstevný byt vymenil počas manželstva, nájomcami druhého bytu sa stali obaja rodičia; ak ten druhý byt bol opäť družstevný, stal sa otec zároveň družstevníkom. Preto ho získali obaja do vlastníctva.

    Otec sa môže aj zriecť bytu v dedičskom konaní (napr. dohodou) a nechať pol bytu len vám ako deťom. Potom by si mohla vyplatiť súrodencov, aby si mala 1/2 bytu. Dokázala by si to?

    Otec vás môže vyplatiť, môže ťa aj nechať bývať s ním (ako nájomníčku alebo zadarmo). Pri dedení po ňom by si však musela vyplácať súrodencov, ak chceš v byte bývať ďalej. Otec by však mohol požiadať súd o vyporiadanie spoluvlastníctva a súd by mu mohol prisvedčiť - aj tak by ťa vyplatil.

    Nuž, tvoj problém je problémom mnohých mladých ľudí - dnes sú drahé aj byty aj nájmy. Rodičia tu nebudú večne, každý sa musí postarať o byt. Ak nemá na kúpu, bude v nájme. Za to sme štrngali na námestí. Aj prv boli takmer všetci v nájme, len nájomné bolo sociálne, dnes sú ceny trhové. Niektoré mestá už stavajú lacenejšie nájomné byty. Väčšinou pre rómov (či Rómov).

    katrine je offline (nepripojený) katrine

    katrine
    no , mama nam nic neulahci, lebo je viac momentalne na otcovej strane, lebo je zrazu na nu po 30tich rokoch dobry, tak si to uziva a tvaria sa ako najlepsi manzelia......skor mi islo o to, ze sa naozaj obavam, aby som potom neostala na ulici aj s malym, kedze nas otec nas vsetky postupne z bytu vyhadzuje asi od 14tich rokov.....takze je mi jasne, ze s tymto budu este velke problemy.A najlepsie je, ze on nemal nic, byt bol mamin a teraz vykrikuje ako je to jeho byt.Nehovoriac o tom, ze odo mna pytaju 170 eur za najom a to som so synom v jednej izbe a ony vyuzivaju 3 izby, ale pride im to spravodlive, nakolko ja a moj syn ( 7 rocny) sme dve osoby a ony su tiez dve osoby.Ja v tom az taku spravodlivost nevidim....Smutne, ked rodicia zdrieraju vlastne dieta, ktore sa same stara o syna.....ale aspon so surodencami drzime spolu

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Katrine, dostáva sa Vám tu rád, čo by bolo keby...
    Nerozumiem však kam cielite touto témou.
    V zadaní témy ste napísali, že Vaša matka je chorá. Teraz ste napísali, že rodičia po 30-tich rokoch manželstva spolunažívajú pekne, hoci tomu tak predtým nebolo.
    Chcete, aby sa rozišli? Chcete, aby sa rozviedli a na staré kolená museli riešiť svoje majetky a všetko bolo hore nohami?
    Pravda je taká, že práve ak by došlo do takejto situácie, práve vtedy by ste mohli ostať na ulici, prípadne by ste ostali odkázaná na jedného z rodičov, kde by ste sa netlačili so svojim dieťaťom v jednej izbe, ale v jednej izbe možno s ešte jedným z rodičov a za podnájom by ste museli zaplatiť 3x toľko, čo doposiaľ...
    Rodičia za svojho života môžu naložiť so svojim majetkom ako chcú. Môžu ho predať, peniaze si užiť a Vy ako deti si môžte utrieť pusinky...
    Rodičia môžu chcieť aj jeseň svojho života prežiť napokon v kľude, pokoji a zmieri a chcieť svoje deti vidieť naporiadku. A Vy ako ich dcéra by ste sa mali tešiť z toho, že nakoniec po rokoch našli k sebe cestu a modliť sa za ich zdravie, pretože vďaka nim stále máte svoje útočisko.
    Trošku porozmýšľajte o týchto slovách, lebo som nepochopila o čo Vám vlastne ide.
    Raz, keď bude mať Vaše dieťa 30 rokov, určite sa Vám a Vášmu manželovi nebude páčiť, ak Vaša dospelá ratolesť bude kalkulovať s Vašim spoločne nadobudnutým majetkom, čo Vy na to?

    katrine je offline (nepripojený) katrine

    katrine
    tesila by som sa, keby som nevedela ako jej cely zivot ublizoval a nam tiez, znicil 4 zivoty.....a keby to nebolo na ukor deti a vnucat, lebo teraz sa koli nemu stavia proti nam vsetkym....kasle na deti, aj vnucata...bolo to uz trosku mimo temy, ale citim sa ukrivdena, ked ma chcu vlastni rodicia zdierat, hlavne, ked som ja bola ta, ktora sa starala o mamu a vsetko.....popri tom dve roboty, skola, dieta......nejde o kalkulovanie ich majetku, islo mi len o to, na co som sa pytala, lebo naozaj nevieme, co mozeme od otca cakat... dakujem za odpovede, urcite mi pomohli.ten zvysok bol uz len take "postazovanie sa"

    ostanem na ulici s par eurami???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.