Zavrieť

Porady

Diéty pre SZČO problem

Dobry den, robim učtovníctvo pre živnostníka, namiesto podnikania na živnostenský list je jeho miesto trvalého bydliska, pracuje v Nemecku, chodí domov 2x do mesiaca, môže si do výdavkov zaučtovať diety t.j. 45€ na 1 deň a spotrebu pohonných latok na cestu tam a späť?Dakujem
Naposledy upravil Dav : 10.01.10 at 09:25
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Skús preformulovať otázku, nie je mi to celkom jasné, je tam asi nejaký preklep a pripíš komu fakturuje prevedené služby, nárok na diety a náhrady za použitie vozidla by ale pri poskytovaní služieb v Nemecku mal mať.

    Daša1961 je offline (nepripojený) Daša1961

    Daša1961
    IvoM Pozri príspevok
    Skús preformulovať otázku, nie je mi to celkom jasné, je tam asi nejaký preklep a pripíš komu fakturuje prevedené služby, nárok na diety a náhrady za použitie vozidla by ale pri poskytovaní služieb v Nemecku mal mať.
    Za prevedene prace fakturuje nemeckemu odberatelovi.Mozes mi napisat prosim ta ktora cast ti nie je jasna?Ide mi len o to ci si moze uctovat do vydavkov diety a PHM na cestu do Nemecka a spat.Dakujem

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Spýtam sa tiež. Živnostník, miesto výkonu práce trvalé bydlisko, pracuje však v Holandsku pre slovenskú firmu. V roku 2009 takto odpracoval cca 150 dní. Cestu + ubytovanie zabezpečuje firma, stravu si zabezpečuje každý sám. Živnostník nemá žiadnu dohodu, nič - myslím výkazy práce a pod. Slovenskej firme dáva len faktúry znenia: Fakturujem Vám za stavebné práce vykonané v Holandsku v mesiacoch..... Dá sa toto použiť ako podklad pre výpočet a uznanie stravného - resp. zahraničná pracovná cesta? Faktúry sú riadne uhradené, ale... Poradí niekto? Ďakujeme.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Gabhus Pozri príspevok
    Spýtam sa tiež. Živnostník, miesto výkonu práce trvalé bydlisko, pracuje však v Holandsku pre slovenskú firmu. V roku 2009 takto odpracoval cca 150 dní. Cestu + ubytovanie zabezpečuje firma, stravu si zabezpečuje každý sám. Živnostník nemá žiadnu dohodu, nič - myslím výkazy práce a pod. Slovenskej firme dáva len faktúry znenia: Fakturujem Vám za stavebné práce vykonané v Holandsku v mesiacoch..... Dá sa toto použiť ako podklad pre výpočet a uznanie stravného - resp. zahraničná pracovná cesta? Faktúry sú riadne uhradené, ale... Poradí niekto? Ďakujeme.
    je to vôbec živnostník? aké výkazy práce
    živnostník nemá miesto výkonu práce ale len sídlo podnikania,
    nepamätám si že by niektorý živnostník fakturoval tovar, stravné a pod
    V cene faktúry je aj nejaká marža a buď tú cenu odberateľ akceptuje alebo nie, do nej si zahŕňa všetky svoje náklady či je to ubytovanie nákup topánok a iné, to odberateľa nemá čo zaujímať.

    Napr ja kúpim za 100 predám za 150 a v tom je cena nákupu, a všetky moje náklady nutné aby som tovar alebo službu predal bez straty. Ak faktúru uhradil už nemáš čo pýtať.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Daša1961 Pozri príspevok
    Dobry den, robim učtovníctvo pre živnostníka, namiesto podnikania na živnostenský list je jeho miesto trvalého bydliska, pracuje v Nemecku, chodí domov 2x do mesiaca, môže si do výdavkov zaučtovať diety t.j. 45€ na 1 deň a spotrebu pohonných latok na cestu tam a späť?Dakujem
    Dáška,
    SZČO má pravdepodobne nejakú obchodnú zmluvu s firmou v Nemecku o vykonaní nejakej služby a na určenom mieste a keďže sa SZČO pri cestových náhradách riadi podľa §§ ako zamestnanec, tak miesto jeho výkonu práce je podľa zmluvy Nemecko a vtedy má podľa mňa nárok iba na diety na cestu tam a späť. Počas pobytu nemá nárok.

    Aspoň tak to platilo, ale možno sa mýlim

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Zle som sa spýtala. Určite je to živnostník a ide mi presne o to, čo sa pýta zadávateľ úvodnej otázky. Viem, že si nemôže fakturovať cestovné, diéty atď. Ale nie je mi jasné, či si môže dať do nákladov - svojich - diéty - ak v podstate nemá dôkaz, že v tom Holandsku vôbec bol. Slúži ako dôkaz faktúra? Neviem, či sa vyjadrujem dosť jasne. Ďakujem.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Ešte doplním - Muška to vystihla, len ten môj s odberateľom nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu a preto sa pýtam.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Gabhus Pozri príspevok
    Zle som sa spýtala. Určite je to živnostník a ide mi presne o to, čo sa pýta zadávateľ úvodnej otázky. Viem, že si nemôže fakturovať cestovné, diéty atď. Ale nie je mi jasné, či si môže dať do nákladov - svojich - diéty - ak v podstate nemá dôkaz, že v tom Holandsku vôbec bol. Slúži ako dôkaz faktúra? Neviem, či sa vyjadrujem dosť jasne. Ďakujem.

    Mohla by slúžiť aj faktúra , ale záleží čo fakturuje a či je to dôkaz , že sa tam x dní zdržiaval .

    Je veľmi dobré mať spísané zmluvy , protokol o odovzdaní prác resp. iný dokument , ktorým by deklaroval , že tam v skutočnosti bol a prácu tam vykonával , za ktorú si riadne fakturuje.

    somtoja je offline (nepripojený) somtoja

    somtoja
    ...sám som SZČO a pokiaľ viem,od určitého času/myslím od r.2007/ musím mať výkon práce doložený písomnou formou/stačí časovka,mont.denník a pod./.Taktiež fakturovať môžem len na základe PISOMNEJ objednávky,dohode,rámcovej zmluvy atď.Pracujem vačšinou v EU pre slov.fy. a do nákladov si účtujem cesťák,v ktorom si vyplácam stravné podľa vyhl.ako zamestnanec.

    Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

    Gabhus
    Vďaka odpovedajúcim, tiež som si myslela, že to nie je také jednoduché, ako si to môj murár predstavuje. Veď to by si hocikto mohol napísať že pracuje na Havajských ostrovoch a písať si diéty. Bude sa musieť chlapčisko polepšiť. Ešte raz ďakujem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Gabhus Pozri príspevok
    Vďaka odpovedajúcim, tiež som si myslela, že to nie je také jednoduché, ako si to môj murár predstavuje. Veď to by si hocikto mohol napísať že pracuje na Havajských ostrovoch a písať si diéty. Bude sa musieť chlapčisko polepšiť. Ešte raz ďakujem.

    Ja si ešte dovolím doplniť pre toho Vášho klienta :

    Zákon o dani z príjmov
    § 2

    i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Keď SZČO bol v roku len 1 mesiac bol na Ukrajine, myslím si, že sa nedá povedať, že činnosť vykonávaná pravidelne a tým pádom by som mu mohla za ten mesiac dať stravné a diéty za 30 dní x 37,- Eur, myslím si zle? Ďakujem.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ja pri SZČO, ktorá pracuje v zahraničí pre slovenskú firmu, robím cestovný príkaz, kde uplatňujem stravné nad 12 hodín + vreckové.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.