Zavrieť

Porady

poistná udalosť

Mám os.auto zaradené v majetku, účtujem v JU. V 12/09 som mala poistnú udalosť a dostala som od poisťovne vyplatenú škodu na vozidle. Do JU túto sumu nahodím ako VNZD? Nie som si istá, preto by som Vás poprosila o radu. Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Majuška11 Pozri príspevok
    Mám os.auto zaradené v majetku, účtujem v JU. V 12/09 som mala poistnú udalosť a dostala som od poisťovne vyplatenú škodu na vozidle. Do JU túto sumu nahodím ako VNZD? Nie som si istá, preto by som Vás poprosila o radu. Ďakujem vopred.
    http://www.porada.sk/t113270-skoda-s...y-vydavok.html

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Dobrý deň, prosím poraďte mi.

    SZČO mal 12.7. poistnú udalosť, odcudzili mu tovar v hodnote 25,33 a finančnú hotovosť 239,82. V auguste doložil všetky potrebné doklady poisťovni a teraz čaká na vyjadrenie od poisťovne.
    Mňa by zaujímalo ako to mám teraz zaúčtovať. Ten tovar čo ukradli bol nakúpený 7.7. a blok som normálne zaúčtovala. Na tovar v hodnote 25,33 a DPH (4,04 DPH) mám vystaviť interný doklad a mínusom zaúčtovať a povýšiť DPH? A čo s hotovosťou, tá bola normálne zaúčtovaná ako príjem.

    Možno som to nezrozumiteľne napísala ale neviem či mám v júli s tým niečo robiť.

    Ďakujem.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Lucinka23 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím poraďte mi.

    SZČO mal 12.7. poistnú udalosť, odcudzili mu tovar v hodnote 25,33 a finančnú hotovosť 239,82. V auguste doložil všetky potrebné doklady poisťovni a teraz čaká na vyjadrenie od poisťovne.
    Mňa by zaujímalo ako to mám teraz zaúčtovať. Ten tovar čo ukradli bol nakúpený 7.7. a blok som normálne zaúčtovala. Na tovar v hodnote 25,33 a DPH (4,04 DPH) mám vystaviť interný doklad a mínusom zaúčtovať a povýšiť DPH? A čo s hotovosťou, tá bola normálne zaúčtovaná ako príjem.

    Možno som to nezrozumiteľne napísala ale neviem či mám v júli s tým niečo robiť.

    Ďakujem.
    Podľa § 53 ods. 5 ZDPH, pri krádeži tovaru ak bol uplatnený odpočet dane, vzniká povinnosť vrátiť odpočítanú daň vo výške uplatneného odpočtu a to v období, kedy odcudzenie tovaru zistil (zväčša pôjde o deň, kedy došlo k oznámeniu na polícii, že k odcudzeniu došlo). Pri krádeži z hľadiska dane z príjmov postupuješ podľa § 19 odst. 3 písm. g) drhý bod. Kým nemáš vyjadrenie z polície, že sa páchateľ nenašiel a nebudeš ho mať ani do konca roka ale boli ste zároveň poistení, tak tvoj postup by mal byť taký, že v daňových výdavkoch ponecháš len tú časť zásob, ktorá bude zodpovedať prijatej náhrade od poisťovne. Zníženie stavu hotovosti z dôvodu krádeže zaúčtuje ako VOZD taktiež len do výšky prijatej náhrady. Neviem aký dlhý čas si dáva polícia na zistenie páchateľa.

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Ďakujem za reakciu. List od polície máme, že v takom znení že sa im zatiaľ nepodarilo páchateľa vypátrať ale v pátraní budú pokračovať. Už to vidím. :-)

    Ale vrátim sa k tomu účtovaniu, takže robím to až na základe vyjadrenia od poisťovne? Doklady sa im už posielali.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    V prvom rade počkaj na vyjadrenie od poisťovne a na základe toho účtuj. Ak by sa ani poisťovňa do konca roka nevyjadrila je nutné z výdavkov vystornovať zásoby a výdavok z pokladne (krádež) bude VNZD:

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Prosím Vás vrátim sa k príspevku č. 4. Dnes mi SZČO oznámil, že mu poisťovňa preplatila škodu (úhrada ale až v januári 2011). Ako mám teda postupovať. Nič som zatiaľ s tým nerobila. Ale myslím si nasledovné:
    1. vo 4. štvrťroku ponížim odpočet DPH o sumu DPH na ukradnutom tovare - interným dokladom?
    2. o hotovosť v 239,22 ponížim tržby a zaúčtujem ako VNZD - interným dokladom? S DPH na výstupe nič nerobím?
    3. čo s ukradnutým tovarom v hodnote 25,33?

    Možno je to tu už popísané ale akosi tomu nerozumiem.

    Ešte poznámočka - vyjadrenie z poisťovne ešte fyzicky nemá, vie to iba podľa prijatia financií na účet. Takže nevie koľko mu preplatili ale podľa sumy to vyzerá, že okolo 95%.

    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.