Zavrieť

Porady

Priležitostny prijem z predaja

Ahojte, potrebovala by som poradit, lebo nechcem obchadzat zakony . Ide o to ze som zamestnanec ale popri praci vyrabam sperky a bizuteriu, na co mam aj vzdelanie. Chystam sa zalozit zivnost, ale este predtym sa chcem naucit ako si viest uctovnictvo a ostatne potrebne veci, no to nieje predmetom otazky. Ide o to ze este pred zalozenim zivnosti by som rada zacala predavat svoje produkty cez internetovy portal, ktory je sprostredkovatelom predaja. Staci sa zaregistrovat a predavat. Moze sa toto pokladat za nahodny prilezitostny prijem bez nutnosti vlastnenia zivnostenskeho opravnenia? Do akej sumy mozem mat takyto prijem? Za rady a odpovede dakujem a budem vdacna
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    medvedik21 Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som poradit, lebo nechcem obchadzat zakony . Ide o to ze som zamestnanec ale popri praci vyrabam sperky a bizuteriu, na co mam aj vzdelanie. Chystam sa zalozit zivnost, ale este predtym sa chcem naucit ako si viest uctovnictvo a ostatne potrebne veci, no to nieje predmetom otazky. Ide o to ze este pred zalozenim zivnosti by som rada zacala predavat svoje produkty cez internetovy portal, ktory je sprostredkovatelom predaja. Staci sa zaregistrovat a predavat. Moze sa toto pokladat za nahodny prilezitostny prijem bez nutnosti vlastnenia zivnostenskeho opravnenia? Do akej sumy mozem mat takyto prijem? Za rady a odpovede dakujem a budem vdacna
    náhodný príležitostný príjem je, ak by ste cez takýto portál predali raz za čas nejakú nepotrebnú vec... Vy sa chystáte opakovane, sústavne vykonávať činnosť (výroba bižutérie), za účelom dosiahnutia zisku... t.j. táto činnosť spĺňa charakter živnosti... to akým spôsobom sa chystáte predávať produkty je len a len na vás... zákon toto nerozlišuje... (napr. predávam na trhu - musim mať živnosť, predávam cez ebay - živnosť nie je treba...)
    Pokiaľ bude Váš obrat do 12 násobku minimalnej mzdy platíte len daň z príjmu a odvod do zdravotnej poisťovne (pokiaľ máte aj iné zamestnanie tak ani ten nie...)

    medvedik21 je offline (nepripojený) medvedik21

    Som mladá žena a keď môžem tak pomôžem ...viac medvedik21
    Ice dive Pozri príspevok
    náhodný príležitostný príjem je, ak by ste cez takýto portál predali raz za čas nejakú nepotrebnú vec... Vy sa chystáte opakovane, sústavne vykonávať činnosť (výroba bižutérie), za účelom dosiahnutia zisku... t.j. táto činnosť spĺňa charakter živnosti... to akým spôsobom sa chystáte predávať produkty je len a len na vás... zákon toto nerozlišuje... (napr. predávam na trhu - musim mať živnosť, predávam cez ebay - živnosť nie je treba...)
    Pokiaľ bude Váš obrat do 12 násobku minimalnej mzdy platíte len daň z príjmu a odvod do zdravotnej poisťovne (pokiaľ máte aj iné zamestnanie tak ani ten nie...)
    Dakujem za odpoved , z toho som vyrozumela, ze ked budem pravidelne vyrabat a predavat, aj ked len za par drobnych, tak bez zivnosti je to teda nezakonne? Jednoducho musim mat zivnost az potom mozem s cistym svedomim mat vedlajsi prilezitostny prijem.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    medvedik21 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved , z toho som vyrozumela, ze ked budem pravidelne vyrabat a predavat, aj ked len za par drobnych, tak bez zivnosti je to teda nezakonne? Jednoducho musim mat zivnost az potom mozem s cistym svedomim mat vedlajsi prilezitostny prijem.
    no pokiaľ chcete vyrábať a predávať, vystavovať doklady, uplatňovať si náklady... tak áno bez živnosti to nepôjde... pokuta za podnikanie bez príslušného oprávnenia je vysoká... ako príležitostný príjem by som to nekvalifikoval, nakoľko ak sústavne robíte jedno a to isté tak sa jedná o sústavnú činnosť a nie príležitostnú....
    Čo sa týka účtovníctva mali by ste viesť jednoduché účtovníctvo resp. zjednodušenú evidenciu príjmov a výdajov... neviem aké máte vysoké vstupné náklady, ale keďže sa jedná o remeselnú činnosť môžete si uplatniť 60 % Vašich príjmov do nákladov bez toho, aby ste ich museli dokladovať...

    workerka je offline (nepripojený) workerka

    workerka
    Dobré ránko,
    prosím Vás o radu. Mojím hobby je výroba dekoratívnych medovníkov. V roku 2009 som 1x predala medovníky na vianočné trhy celkom za 65 eur. Nebolo to ani na dohodu, len som dostala od kupujúceho pokladničný doklad. Mám teda urobiť DP a z tohto príjmu odviesť daň? Alebo to snáď zahrnúť do zúčtovania dane u zamestnávateľa?

    ssu je offline (nepripojený) ssu

    ssu
    Ja sa chcem opýtať podobnú vec. Moja mamina, ktorá je na dôchodku a poberá dôchodok asi raz-dvakrát za rok vyrobí a predá háčkované dečky pani, ktorá má internetovú stránku na predaj týchto vecí. Mamina vždy odosiela aj potvrdenie, že vyrobila dečku za xy €. Pani to požadovala kvôli svojim papierovačkám. Musí mamina za tento predaj podávať daňové priznanie?

    Stále platí, že to nezdaniteľné pri príležit. príjme je 12 nsobok minima?

    Ešte jedna otázka. Ak by som chel príležitostne urobiť niekomu antény a ľudia by nepožadovali na to doklad, dá sa to považovať za príležitostný príjem, alebo už treba živnosť? Kde je tá hranica? Nechcem porušiť zákony. Ďakujem

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Predaj výrobkov 1 - 2x do roka je príležitostným príjmom.
    Nezdaniteľnú časť základu dane si nemôže uplatniť dôchodca, ktorý ním bol k 1. januára daného zdaňovacieho obdobia.
    K 1. januáru 2011 podľa ZDP § 11 ods. 1 platí, že nezdaniteľná časť základu dane sa môže uplatniť len pri príjmoch uvedených v § 5(závislá činnosť) a § 6 ods. 1 a 2(z podnikateľskej činnosti a inej samostatne zárobkovej činnosti), t. z. že z príležitostných príjmov(§ 8) sa uplatniť nemôže.
    Pozri v tabuľke list 2011 a list akt_prij http://www.porada.sk/1633420-post52.html

    Priležitostny prijem z predaja

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.