Zavrieť

Porady

Vypoved

Dobry den
Chcela by som poprosit o radu ak je to mozne. Som zamestnana ako ucitelka na zakladnej skole, 8.1.2010 som skoncila rodicovnku dovolenku. Nastupila do prace a dostala som vypoved zo strany zamestnavatela ku dnu 9.1.2010 podla paragrafu 63 odst. 1 pismeno b.) a zacina mi plynut vypovedna doba dva mesiace od 1.2.2010. Zamestnavatel mi ale dal navyber, ze bud ostanem pocas vypovednej doby v praci, kde nebudem nic robit len sediet pripadne dozory na chodbach a suplovat chybajucich ucitelov alebo vraj mam podat pred prvym februarom navrh na dohodu o skonceni pracovneho pomeru k 1.2.2010 lebo nema pre mna pracu. Viem , ze keby som ostala pocas vypovednej lehoty v praci, necitila by som sa tam dobre. Citala som Zakonnik prace a tam nikde nie je spomenute nejake navrhy dohody o vzdani sa vypovednej lehoty zo strany zamestnanca. Je to vobec mozne? Tvrdi mi, ze vypoved ostane z jeho strany dana, tym padom dostanem aj odstupne a ze ma bez problemov zaeviduju na urade prace a dostanem aj podporu. Vraj je to len nejaky dodatok, co sa k tej povodnej vypovedi co mi on dal prilozi.
Este mam jednu otazku, teraz od 11.1.2010 cerpam do konca januara dovolenku. Ostava mi vsak este 34 dni dovolenky, ktoru mi zamestnavatel prepatli. Chcem sa spytat, ci sa mi to zarata ako prijem za januar a tym padom sa to bude zohladnovat pri vypocte davky v nezamestanosti, keby som skoncila pomer ku dnu 1.2.2010
Velmi pekne dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andreakk je offline (nepripojený) andreakk

    andreakk
    pokial mozem prezentovat svoj skromny nazor, pracovny pomer sa da ukoncit bud vypovedou alebo dohodou..oboma naraz??? tak to som este nezazila..ak skoncis prac. pomer dohodou k urcitemu datumu,t.j. k 1.2.2010 tak to bude bez odstupneho..to je moj nazor na cast problematiky..ku zvysku sa radsej vyjadrovat nebudem, pretoze fakt netusim..kazdopadne drzim palce..

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Ale áno, je to možné, skús si vyhľadať aj tu na porade, je tu toho o tejto možnosti popísaného dosť.
    Zamestnávateľ s tebou uzatvorí dohodu o skončení pracovného pomeru podľa § 60 ZP ale ako dôvod skončenia pracovného pomeru uvedie nadbytočnosť, teda dôvod výpovede podľa § 63, ods. 1, písm. b. V tomto prípade skončíš pracovný pomer 31.1.2010 a budeš mať nárok na odstupné. V tej dohode musí byť napísaný ten dôvod, na to si daj akurát pozor. Nebude výpovedná lehota, teda prídeš o mzdu za tieto dva mesiace, ale to je už na tvojom zvážení, čo urobíš.

    Lenka*1 je offline (nepripojený) Lenka*1

    Lenka*1
    No ja tomu rozumiem tak, ze pokial ti dal vypoved s dvojemsacnou vypovednou lehotou, nemas narok na ziadne odstupne. pokial by ta ale poslal prec hned, tak by si mala dostat dvojmesacne odstupne. A pokial das vypoved ty, narok nemas vobec.
    Aspon tak to chapem ja a mozno sa mylim. Podla mna to zamestnavatel komplikuje.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Lenka*1 Pozri príspevok
    No ja tomu rozumiem tak, ze pokial ti dal vypoved s dvojemsacnou vypovednou lehotou, nemas narok na ziadne odstupne. pokial by ta ale poslal prec hned, tak by si mala dostat dvojmesacne odstupne. A pokial das vypoved ty, narok nemas vobec.
    Aspon tak to chapem ja a mozno sa mylim. Podla mna to zamestnavatel komplikuje.
    Tak toto platilo krátko, dnes už zamestnancovi patrí aj výpovedná lehota aj odstupné podľa odpracovaných rokov príp. kolektívnej zmluvy.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Lenka*1 Pozri príspevok
    No ja tomu rozumiem tak, ze pokial ti dal vypoved s dvojemsacnou vypovednou lehotou, nemas narok na ziadne odstupne. pokial by ta ale poslal prec hned, tak by si mala dostat dvojmesacne odstupne. A pokial das vypoved ty, narok nemas vobec.
    Aspon tak to chapem ja a mozno sa mylim. Podla mna to zamestnavatel komplikuje.
    nie, takto to bolo pred niekoľkými rokmi, ale toto už neplatí. Teraz má zamestnanec nárok aj na výpovednú dobu aj odstupné. A je tu možnosť dohody medzi zamestnávateľom a zamestnancom, že ukončia pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby dohodou, ale z dôvodov uvedených v § 63. V tomto prípade nie je výpovedná doba, ale odstupné zostáva. A túto dohodu vlastne zamestnávateľ zamestnankyni ponúkol.

    Lenka*1 je offline (nepripojený) Lenka*1

    Lenka*1
    UUha, tak dakujem za ozrejmenie tak nas to ucili v skole, necakala som, ze sa to tak rychlo meni.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Lenka*1 Pozri príspevok
    UUha, tak dakujem za ozrejmenie tak nas to ucili v skole, necakala som, ze sa to tak rychlo meni.
    na to si zvykneš , na Slovensku je to tak
    Dobre, ale preco chce aby som ja podala navrh na dohodu, ked v podtate aj on chce aby som sa tej vypovednej lehoty vzdala. Nie je to potom vlasnte uz vypoved dohodou? Lebo on hovori, ze ta povodna vypoved co mi dal stale plati len toto je dodatok ku nej. Nema to byt nahodou tak, ze ta stara vypoved sa ma zrusit a uzatrvorit nova vypoved a to vypoved dohodou?

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Postup zamestnávateľa je správny, dal ti výpoveď, ty máš nárok na výpovednú dobu a odstupné. Teraz je na tebe sa rozhodnúť, či počas výpovednej doby chceš alebo nechceš pracovať. Pokiaľ je to tak, že ani ty nechceš zotrvať v zamestnaní počas výpovednej doby, napíšeš zamestnávateľovi žiadosť o skončenie pracovného pomeru (z dôvodu doručenej výpovede) pred začatím plynutia výpovednej doby, teda v tvojom prípade k 31.1.2010. Pracovný pomer bude skončený dohodou k tomuto dátumu, ale v tejto dohode bude ako dôvod nadbytočnosť, teda nárok na odstupné ti zostane. Nemyslím si, že v tomto prípade chce zamestnávateľ špekulovať a podraziť ťa. Daj si pozor, aby si v tej dohode mala uvedený dôvod výpovede nadbytočnosť a odstupné ti zostáva. Prídeš ale o dva mesačné príjmy, ktoré by si dostala počas výpovednej doby.
    Naposledy upravil Livia2 : 12.01.10 at 08:20
    V tej dohode o skonceni pomeru je uvedene ze na narvh mna? Ze ja chcem skoncit skor? Mam potom pravo evidovat sa na urade prace a dostavat podporu? Vypoved mi dal ku dnu 9.1. od 11.1. cerpam dovolenku do 29.1. To mi este ostava 34 dni dovolenky. Povedal, ze mi ju preplatia. Chcem sa spytat, ze ten prijem za januar co si cerpam dovolenku a plus 34 dni co mi este navyse preplati bude sa zaratavat do zakladu na vypocet podpory ked som vlasnte po materskej? Alebo sa zara len to cerpanie dovolenky za cely mesiac a vyplatenie zvysenej dovolenky nie. ako to je potom

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    V dohode nebude uvedené, koho je to návrh. A okrem toho, úrad práce už neskúma, z koho strany došlo k skončeniu pracovného pomeru, či to bol zamestnávateľ alebo zamestnanec, nárok na podporu ti vznikne, pokiaľ si v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky platila poistné v nezamestnanosti, pričom podľa nového zákona o sociálnom poistení sa už rodičovská dovolenka neberie ako prerušenie poistného, takže na rozdiel od minulého roka, tento rok by si podporu mala dostať. K výške podpory sa neviem vyjadriť, skús pohľadať v rubrike mzdové účtovníctvo, tam toho bude popísané určite. Preplatená dovolenka bude súčasťou vymeriavacieho základu na poistné v nezamestnanosti, takže sa ti do výpočtu pre podporu započíta.
    to poznam ale vraj mamicky urcite nedostanu taku sumu. Lebo existuje nejaky zakon, ktoremu je tento podriadeny a tam je aj max. hranica z ktorej sa to vyratava. Lenze ja budem mat zaplatene za januar tu dovolenku co si cerpam, a vraj z toho januaroveho prijmu sa mi bude vyratavat podpora.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    áno, to som ti tým chcela napísať, že sa ti bude počítať z toho januárového príjmu.
    Napadlo ma, ze ak ja podam ten navrh na ukoncenie pracovneho pomeru k tomu 31.1. z dovodu dorucenej vypovede s tym ze uvedie to, ze som nadvytocna tak potom mi prislucha ja to odstupne. Mozem do tej dohody napisat, ze ak zamestnavatel suhlasi, tak to odstupne mi bude vyplatene formou domeny? To by som mala neskutocny vymeriavaci zaklad na vypoced podpory a mali by sme z toho uzitok obaja. On bude rad, ze tam nebudem 2 mesiace navyse, za ktore by mi musel platit mzdu, lebo to odstupne mi aj tak musi vyplatit len forma by bola ina a ja budem mat radost z podpory. Da sa to?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.