Zavrieť

Porady

Ukončenie zmluvy

Dobrý deň!
Chcel by som sa opýtať, objekt v ktorom som ako nájomca ako podnikateľ- živnostník, či môžem dať výpoveď z nájomnej zmluvy z dôvodu nedostatočného zabezpečenia budovy pred vlámaním, ktoré sa v minulosti opakovane stali a ktoré sa stali konkrétne aj pred pár dňami. Pri uzatvorení nájomnej zmluvy ma neupovedomili majitelia objektu (budovy) o predošlých vlámaniach. Po zistení týchto skutočností neboli zo strany majiteľov budovy urobené žiadne bezpečnostné opatrenia. Podotýkam, že vlámanie sa stalo vo vedľajšej prevádzke, ktorá sídli v tej istej budove (na rovnakom poschodí) bola niekoľko krát vykradnutá a ja sa cítim ohrozený. Majitelia budovy aj po terajšej krádeži neprejavili záujem o zabezpečenie budovy. Jediný argument bol, aby sme si budovu zabezpečili na vlastné náklady. Bezpečnostné zariadenie ktoré by sa malo do objektu umiestniť, je finančne nákladné a pri ukončení/ zrušení zmluvy by zostalo majiteľom. Tí avizovali, že nám nič nebudú preplácať. Je to dôvod na ukončenie / zrušenie nájomnej zmluvy? Kto je za vzniknutú škodu zodpovedný?
Prosíme o radu.



Ďakujem!
Naposledy upravil mango33 : 13.01.10 at 12:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Odporúčam preštudovať zákon SNR č.116/90 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov...

    Neviem ako máte postavenú nájomnú zmluvu ale bežne to funguje tak, že nájomca prevezme priestory a po skončení zmluvy ich v rovnakom stave odovzdá. Nájomca je povinný na vlastné náklady zabezpečiť priestor napr. proti požiaru, nie som si istý či aj proti vlámaniu - predpokladám, že áno. Po ukončení nájmu si to všetko samozrejme nájomca berie so sebou. Na druhej strane existuje predsa poistenie (objektu a zariadenia) - toto sa dá dať do nákladov a je po probléme. Máte zmluvu od - do alebo na dobu neurčitú? Tiež dobre nerozumiem poslednej otázke: škoda Vám už bola spôsobená alebo sa jej iba obávate?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nájom na dobu neurčitú môžeš vypovedať bez udania dôvodu; výpovedná lehota je trojmesačná,ak nebolo dohodnuté inak; počíta sa od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

    Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak

    a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal;
    b) nebytový priestor sa stane bez zavinenia nájomcu nespôsobilý na dohovorené užívanie;
    c) prenajímateľ hrubo porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z § 5 ods. 1.

    § 5
    Práva a povinnosti prenajímateľa a nájomcu
    (1) Ak nie je dohodnuté inak, prenajímateľ je povinný odovzdať nebytový priestor nájomcovi v stave spôsobilom na dohovorené alebo obvyklé užívanie, v tomto stave ho na svoje náklady udržiavať a zabezpečovať riadne plnenie služieb, ktorých poskytovanie je s užívaním nebytového priestoru spojení.

    mango33 je offline (nepripojený) mango33

    mango33
    Skôr ma však zaujímalo, či môžem zrušiť nájomnú zmluvu okamžite, ak spoločné priestory nie sú zabezpečené bezpečnostným systémom.
    Našu prevádzku nevykradli. Vykradli však susednú prevádzku. Zlodeji sa dostali do spoločných priestorov a následne vykradli 2 prevádzky ktoré bezprostredne susedia s mojou prevádzkou. Tým pádom sa cítim ohrozený aj ja.

    Ďakujem

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keď si prečítaš a, b, c, je to riziko. Možno to b - ale len ohrozenie po posledných udalostiach.

    Ak by si s dovolením prenajímateľa priestor zabezpečil, po ukončení nájmu by si mal nárok na preplatenie len ak by išlo o zhodnotenie. To by si si musel vopred poriadne prediskutovať, či o zhodnotenie ide (s účtovníkmi?).


    Občiansky zákonník:

    § 667

    (1) Zmeny na veci je nájomca oprávnený vykonávať len so súhlasom prenajímateľa. Úhradu nákladov s tým spojených môže nájomca požadovať len v prípade, že sa na to prenajímateľ zaviazal. Ak zmluva neurčuje inak, je oprávnený požadovať úhradu nákladov až po ukončení nájmu po odpočítaní znehodnotenia zmien, ku ktorému v medziobdobí došlo v dôsledku užívania veci. Ak prenajímateľ dal súhlas so zmenou, ale nezaviazal sa na úhradu nákladov, môže nájomca požadovať po skončení nájmu protihodnotu toho, o čo sa zvýšila hodnota veci.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Ano Maria, len tam zjavne prenajímateľ nemá záujem čokoľvek riešiť...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Súhlas mu dal, to stačí. Protihodnotu môže žiadať zo zákona. Obyčajne sa neuhradí posledný nájom, len sa oznámi započítanie pohľadávky (nájom je splatný vopred).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.