Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce - materská dovolenka, rodičovská dovolenka

Dnes som v rádiu počula, že ak žena na materskej alebo rodičovskej dovolenke sa zamestná od 01.01.2010 na dohodu o vykonaní práce, musí sa odhlásiť zo Sociálnej poisťovne - aby za ňu neplatil odvody štát ?

Za odpoveď ďakujem.

enyma
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ;P nehovorí nič o dohodách uzatvorených od 1.1.2010 ale o všetkých dohodách účinných aj v čase po 31.12.09, ak mamička zabezpečí počas práce vykonávanej na dohodu starostlivosť o dieťa inou osobou.

    http://www.socpoist.sk/aktuality-inf...od/1755s30256c

    Ak sa aj počas práce na dohodu stará mamička nadalej OSOBNE o dieťa, tak podla mna splna podmienku riadnej starostlivosti a teda aj podmienku na dôchodkové poistenie štátom vid § 15 ods.1 písm. c) + ods. 3 zákona o sociálnom poistení, kde v ods.3 je odvolávka na zákon o rodič.príspevku.

    a aktuálny zákon o RP je tuto:
    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...11&Rocnik=2009
    a pozrite definíciu riadnej starostlivosti v § 3 ods.3 +4.

    Niekde totiž podávajú také info, že sa dododárky mamičky musia odhlásiť z dôvodu poberania príjmu na dohodu, čo vadí len pre nárok na rodič.príspevok, samotný príjem však na možnosť byť dôchodkovo poistený štátom ako osoba riadne sa starajúcej o dieťa do 6rokov, ak sa o dieťa staráš osobne.

    Je to trochu komplikované, no neviem to vysvetliť, lebo to ani nie je jednoznačné a toto je môj názor.

    od 1.1.2010 vypadlo zo zákona o rodič.príspevku § 3 ods.3 toto písmeno e):
    (3) Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa podľa odseku 1 písm. a) sa považuje za
    splnenú aj vtedy, ak
    a) ...

    ......
    e) rodič počas práce vykonávanej na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo
    pracovného pomeru5c) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa
    alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu.5b)
    Naposledy upravil brčko : 12.01.10 at 17:13

    montina je offline (nepripojený) montina

    veselá kopa montina
    Ako sa bude potom riešiť chýbajúce obdobie do dôchodku? Veď dobrovolné dôchodkové poistenie je hrozne drahé, to si tá mamička nemôže dovoliť. vôbec nič tento štát napomáha mamičkám....hnus

    sztracena je offline (nepripojený) sztracena

    sztracena
    dobrý večer. potrebovala by som poradit. minulý rok som bola na materskej, ale mala som uzavretú aj dohodu. zamestnávateľ ale neplatil za mňa žiadne odvody ja neviem či mal? potrebovala by som vedieť či tam bol v min. roku nejaký limit na príjem ktorý by sa nemal prekročiť?

    montina je offline (nepripojený) montina

    veselá kopa montina
    V podstate za teba odvody platiť nemal. Platiť mal len ako za zamestnávateľa do sociálky úrazové a garančné. a limit na príjem tam nie je žiadny.

    baby6974 je offline (nepripojený) baby6974

    baby6974
    Ahoj, chcela by som sa poradiť,že ak moja dcéra na materskej dovolenke od 8/2009, či môže na základe dohody vykonávať osobnú asistenciu ZŤP osobe. Nie je nám totiž celkom jasné, či možnosť pracovať popri md majú len mamičky, ktoré sú na md od obdobia pred 1.1.2009 alebo si to zle vysvetľujeme? ďakujem

    Dohoda o vykonaní práce - materská dovolenka, rodičovská dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.