Zavrieť

Porady

Predaj bytu dvoch vlastníkov

Potrebovala by som poradiť, pri predaji bytu, ktorý má dvoch vlastníkov.

Situácia: Na liste vlastníctva figurujem ja a môj brat. Brat prišiel o prácu, ale nie je ochotný si hľadať inú. Dokonca sa mu nechce vybaviť si ani sociálne dávky, nemá záujem sa starať o byt. Ešte skôr však prestal platiť nájomné a elektrinu. Na nájom sme sa skladali, hoci bývam u priateľa v inom meste. Rozhodla som tento byt predať, aby som na neho nedoplácala. On však nemá kam ísť, preto nemusí súhlasiť s predajom bytu. Ako ho presvedčiť, aby súhlasil s predajom? Mám rozmyslené nejaké riešenia, čo by bolo z toho najlepšie?No v žiadnom prípade nemienim na neho doplácať.
-V prípade súhlasu predať byt, rozdeliť sa 50:50 a nech ide do podnájmu
-V prípade nesúhlasu prestať úplne platiť a čo najskôr vybaviť exekútora. V tomto prípade prídeme o viacej financií, ale budem s tým zmierená.
Myslíte, žeby bol dobrý nápad postrašiť ho tým exekútorom? Že ak nebudeme platiť, nebudú ani peniaze, ani byt? Resp. je aj nejaké iné a lepšie riešenie?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prvý prípad by bol najlepší: nech si peniaze uloží a postupne si ich užíva. Alebo nech si kúpi menší byt.

    Pozor na druhý prípad: exekútor by siahal len na jeho podiel a ty ako spoluvlastníčka ho máš prednostné právo odkúpiť. Máš peniaze? Alebo chceš, aby jeho podiel mal iného vlastníka?

    Ešte by si mala možnosť požiadať súd o vyporiadanie spoluvlastníctva. Priamo by si mohla navrhnúť predaj, nakoľko ani jeden nechce podiel druhého odkúpiť. Myslím, že súd ti vyhovie, nakoľko súčasná situácia je v rozpore s dobrými mravmi.

    Pozri občiansky zákonník:


    § 140
    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117).

    § 141
    (1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

    § 142
    (1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
    • prípad: Za polovičku z predaného bytu (2 izb) garsonku nekupi. Je možné mu do nej z mojej polovičky doplatiť a uviesť to na list vlastníctva? Čo by mi potom hrozilo z toho, keby opäť neplatil garsonku?
    • prípad: Ako dosiahnuť to, aby exekútor siahal len na jeho podiel? Výpisy z účtov, šeky?? Ja som posielala polovičku nájomnému jemu na účet, ale on to buď neuhradil, alebo neuhradil v plnej výške, z čoho vznikol dlh. Môže potom určite exekútor sumu, za ktorú by som to mohla odkúpiť, alebo ako to v tomto prípade postupuje ďalej?


    Ešte je tam problém s elektrinou. Aj tam je dlh. Bude lepšie požiadať o odpojenie odberného miesta, alebo nechať to, nech tam rastie dlh.

    Takže podľa Vás je najlepšie riešenie to predať. Ak nebude súhlasiť, tak ho postrašiť súdom, že ja nechcem byť s nim v spoluvlastníctve, tým pádom súd vydá rozhodnutie o predaji bytu. Koľko to môže na súde trvať?


    ďakujem,

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    keď figurujete obaja na LV, tak aj Teba môže ten exekútor navštíviť.

    prípadne neviem či ste spoločenstvo, však to je jedno, lebo aj oni Vám môžu dať ten byt na dražbu,ak sa neplatí nájomné, takže radšej ten byt predajte Vy.

    to je môj názor

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by si chcela seba uviesť na list vlastníctva, opäť by si s ním bola spoluvlastníčka nového bytu.

    Ak ste podieloví spoluvlastníci, exekútor nemôže siahnuť na tvoj podiel, ak má on dlhy, len na jeho - aj keď samozrejme nie je určené odkiaľ pokiaľ je tvoj podiel. To nie je ako medzi manžemi - bezpodielové spoluvlastníctvo - keď sú spoluzodpovední za robenie dlhov.

    Teraz ale vidím, že ste úhrady vlastne neplatili vôbec ani jeden, a že tie jeho dlhy sú za byt, teda ja tvoje. V tom prípade máte spoluzodpovednosť, exekútor by bol aj na teba.
    Je jedno, kto to z vás dvoch uhradí. Riešenie je v tom, že dlhy vyrovnáš a potom si dlh budeš od neho vymáhať. Môžeš to urobiť aj po predaji bytu, prípadne započítaním podľadávky ak by si od neho podiel odkúpila. Nenechaj predaj na exekútora či dobrovolnú dražbu!

    Elektrinu by som nechala odpojiť, aspoň sa skôr spamätá, prípadne ju začne platiť.
    Neviem, či to bude mať nejaký súvis s predajom, ale byt sme zdedili po mŕtvom otcovi. Ale asi nie.

    Ja som svoju polovičku platby platila, ale jemu. No on to neposúval ďalej. Chápem, v konečnom dôsledku som aj ja neplatič. Teraz som ten dlh uhradila, môžem si uviesť do zmluvy, koľko mi dlhoval a vyplatiť si to z jeho predanej polovičky?

    Čiže najlepšie riešenia sú tieto:

    -dohodnúť sa na predaji bytu. Dá sa spraviť aj taká zmluva so súhlasom na predaj bytu? Čo ak v deň predaja zrazu nepodpíše KP zmluvu?
    -Ak nesúhlasí, tak požiadať súd o vyrovnanie spoluvlastníctva predajom. Hm, čo ak nebude súd súhlasiť, pretože sa stane z neho prakticky bezdomovec?

    Poraďte ešte prosím, aké sú možnosti riešenia pri jeho prípadnom nesúhlase s predajom?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najprv si zabezpeč, aby priznal dlh. Napíš mu list, že ti je toľko a toľko dlžný a vyzveš ho, aby ti odpísal, dokedy ti tú sumu splatí, či naraz alebo naviackrát. Akonáhle máš jeho písomné priznanie dlhu, môžeš ho vymáhať do 10 rokov (inak do troch).

    Na súde môžeš argumentovať, že mu nájdeš náhradný byt - nájomný. Peniaze na nájom bude mať.

    Predaj bytu dvoch vlastníkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.