Zavrieť

Porady

Revízia kotla

Dobrý deň, neviete mi poradiť ako často sa má robiť revízia kotla v rodinnom a bytovom dome? Podľa zákona 17/2007 je to pri plyne raz za 15 rokov. Každý ale hovorí že je to raz za rok, kúrenár mi povedal, že raz za 2 roky. Existuje ešte vyhláška o č. 508 Ministerstva práce, rodiny... na základe ktorej by to malo byť ten jeden rok. Neviem ale ktorý typ tlakového zariadenia je kotol v RD podľa tej vyhlášky. A prečo je vyhláška nad zákonom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Vyhláška nikdy nemôže byť nad zákonom, ak by bol rozpor platí vyšší právny predpis a to je zákon.

    Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

    Jozef035
    No veď preto tomu nerozumiem. Ono ten zákon aj vyhláška asi hovoria o niečom inom. Vyhláška hovorí aj o iných zariadeniach. Npr. revíziach výťahov, el. náradia atď. Na jej základe robíme revízie náradia vo firme každého 1/2 roka. Ale doma nie. Tak neviem prečo sa podľa nej musia robiť kontroly kotlov doma a v bytových domoch. Či sa vôbec musia.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ja pre vlastný klud si každý rok zavolám revízneho technika nech mi skontroluje kotol pred vykurovacou sezónou. Zároveň mi vyčistí, skontroluje "ťah" v komíne, a kľudne spávam.

    Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

    Jozef035
    To robím aj ja. Ale keď je niečo zo zákona, treba mať o tom doklad. Keď je to pre dobrý pocit, tak netreba. Neviem či si rozumieme. Hlavne ide o to, že každý hovorí že to treba. Pýtam sa, že na základe akého zákona to treba. Nič som nenašiel. Kúrenári sa odvolávajú na vyhlášku 508, ktorá to podľa mňa pre rodinné a bytové domy nerieši.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Keď tak na to pozerám, vyzerá to asi takto – ak chcem byť veľmi stručný a k veci:
    Vyhláška č. 508/2009 pojednáva o bezpečnosti a ochr. zdrvia pri práci na vyhradených technických zariadeniach – elektrických, plynových, zdvíhacíh, tlakových. Je tu pod inými číslami s malými zmenami už dlhé roky (718/200, 74/1996, 51/...) Je spätá so zákonom č. 124/2006, ktorý sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej aj nevýrobnej sféry . Z toho vyplýva, že revízie (odborné prehliadky a odboené skúšky= OPOS) nie je potrebné vykonávať v domácnostiach . Je však otázne, ako by sa deklaroval bezpečný stav VTZ ak by to mala byť poistná udalosť pre poisťovňu – vtedy je namieste dať si robiť aj doma tieto OPOS, ale aj s písomnou správou.
    Lehoty pre bežné plynové kotlíky Bh nad 5 kW – kontrola 1x ročne, odb. skúška 1x za 3 roky. Pozor- celoplynový kuchynský šporák ako funkčný celok má tiež cez 5 kW výkon !

    Zákon č. 17/2007 a dopĺňajúci z. 476/2008 je z úplne iného súdka – prikazuje vykonávať kontroly vykurovacích sústav a klimatizačných systémov nie z hľadiska bezpečnosti, ale z hľadiska ich efektívnosti pri používaní energie. Kontroly budú robiť na to oprávnené osoby a vydajú kotlu certifikát. Lehoty na kotly 20-30 kW sú 15 rokov (na zemný plyn a biomasu), ostatné 10 rokov.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ..revízie plynových kotlov sa robia 1x za dva roky, revíznym technikom s platným opravnením pre kontrolu a revíziu plynových zariadení...

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    legolas Pozri príspevok
    ..revízie plynových kotlov sa robia 1x za dva roky, revíznym technikom s platným opravnením pre kontrolu a revíziu plynových zariadení...
    prezraď zdroj tejto informácie (termínu)

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jozef035 Pozri príspevok
    To robím aj ja. Ale keď je niečo zo zákona, treba mať o tom doklad. Keď je to pre dobrý pocit, tak netreba. Neviem či si rozumieme. Hlavne ide o to, že každý hovorí že to treba. Pýtam sa, že na základe akého zákona to treba. Nič som nenašiel. Kúrenári sa odvolávajú na vyhlášku 508, ktorá to podľa mňa pre rodinné a bytové domy nerieši.

    Každý rok dostanem o revízii doklad, teda reviznu správu na kotol.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    petmar Pozri príspevok
    prezraď zdroj tejto informácie (termínu)
    ...

    ...pozrieť vyhlášku 718 z roku 2002...

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    legolas Pozri príspevok
    ...

    ...pozrieť vyhlášku 718 z roku 2002...
    ...vyhláška 718/2002 Z.z. už neplatí, je nahradená spomínanou 508/2009. Termíny sa však nezmenili, sú v prílohe č.10 aj mojom príspevku vyššie.
    Pri starej vyhláške bolo nutné dodržať rok, preto najmä v domácich podmienkach sa dalo urobiť OPOS aj takmer v 2-ročnom intervale, s troškou rizika a s troškou ušetrených peňazí.
    Vyhláška 508/09 už prikazuje dodržať mesiac OPOS (revízie)
    Ešte majú plynári svoje pravidlá, preto som chcel zdroj, ale vyhláška je nad nimi (má vyššiu právnu silu či ako to hovoria právnici)
    Dobrý deň.

    Pozrite sa na kotol aký má výkon.
    Ak má do 50 kW, revízia sa robí raz za tri roky, ak viac ako 50 kW tak raz za rok.
    arizona myslis, ze cakal takmer 4 roky na odpoved???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.