Zavrieť

Porady

Hmotna zodpovednost pre zivnostnika, existuje nieco take?

Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

Zdravim,
Potrebujem poradit, lebo si neviem rady,
Vo firme mam zamestnanu asistentku ktora je na zivnost. Chcem jej dat co najskor kluce od firmy, kedze zaciname o 7:00 rano a ja som velmi casto mimo mesto kde mam firmu.
Potrebujem sa opytat ci existuje nieco take ako hmotna zodpovednost aj pre zivnostnika, lebo co som hladal tak vsetko je len pre zamestnancov.
Pripadne mi poradte co s tou asistentkou mam spisat, ake papiere aby som mal srdce na pokoji a vsetok hmotny aj nehmotny majetok na mieste...

Dakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Wes Pozri príspevok
Zdravim,
Potrebujem poradit, lebo si neviem rady,
Vo firme mam zamestnanu asistentku ktora je na zivnost. Chcem jej dat kluce co najskor od firmy, kedze zaciname o 7:00 rano a ja som velmi casto mimo mesto kde mam firmu.
Potrebujem sa opytat ci existuje nieco take ako hmotna zodpovednost aj pre zivnostnika, lebo co som hladal tak vsetko je len pre zamestnancov.
Pripadne mi poradte co s tou asistentkou mam spisat, ake papiere aby som mal srdce na pokoji a vsetok hmotny aj nehmotny majetok na mieste...

Dakujem
1. Evidentné porušenie zákonníka práce.
2. Ak neexistuje pracovnoprávny vzťah založený na zákonníku práce, potom nie je možné aplikovať ustanovenia ZP, ako je napr. zákonník práce.
0 0
Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

"Vo firme mam zamestnanu asistentku ktora je na zivnost"
Neber to doslovne ze je zamestnana na zivnost. Ona u mna pracuje na zivnost, bez pracovnej zmluvy. Mame obchodnu zmluvu

Existuje nejaka cesta ak sa vratime k mojej otazke?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Wes Pozri príspevok
...Existuje nejaka cesta ak sa vratime k mojej otazke?
... áno, zamestnať ju...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Wes Pozri príspevok
"Vo firme mam zamestnanu asistentku ktora je na zivnost"
Neber to doslovne ze je zamestnana na zivnost. Ona u mna pracuje na zivnost, bez pracovnej zmluvy. Mame obchodnu zmluvu

Existuje nejaka cesta ak sa vratime k mojej otazke?
Zoltanov nazor povazujem za spravny - jednoznacne ide o zavislu cinnost, ma byt v pracovnom pomere.
0 0
Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

No to si mi velmi nepomohol...
Tuna som nasiel link kde riesia takuto dilemu http://www.porada.sk/t15167-hmotna-z...ivnostnik.html

Je mozne a spravne ak to zakonponujem do riadnej obchodnej zmluvy medzi nami?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Wes Pozri príspevok
"Vo firme mam zamestnanu asistentku ktora je na zivnost"
Neber to doslovne ze je zamestnana na zivnost. Ona u mna pracuje na zivnost, bez pracovnej zmluvy. Mame obchodnu zmluvu

Existuje nejaka cesta ak sa vratime k mojej otazke?
Ako to mám brať? Je jedno, že máte obchodnú zmluvu uzavretú medzi sebou. Podľa mňa váš vzťah vykazuje všetky znaky závislej práce. Viď

§1 Zákonník práce

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Wes, ten link je z roku 2005, odvtedy sa Zakonnik prace zmenil a pribudla v nom definica zavislej prace. Ak cinnost/vas vztah naplna znaky zavislej prace, musis dotycnu osobu zamestnat.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...-3-2009-a.html
0 0
Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

Nie je to zavisla praca kedze tuto cinnost vykonava na zaklade zivnostenskeho opravnenia s predmetom podnikania "administrativne sluzby"

Mozem teda tu zodpovednost nejako zakonponovat do zmluvy?
0 0
Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Wes Pozri príspevok
Nie je to zavisla praca kedze tuto cinnost vykonava na zaklade zivnostenskeho opravnenia s predmetom podnikania "administrativne sluzby"

Mozem teda tu zodpovednost nejako zakonponovat do zmluvy?
Ak jej práca splňa všetky tieto charakteristiky tak je to závislá práce. Je to jedno, že má živnosť na administratívne služby.

§1 Zákonník práce

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

1. Prácu vykonáva osobne?
2. Plní tvoje pokyny? Si jej nadriadenou?
3. Svoju robotu vykonáva v tvojom mene?
4. Dostáva odmenu?
5. Má stanovený čas odkedy dokedy musí byť v kancelárii?
6. Náklady na prevádzju tej kancelárie znášaš ty?
7. Pracuje s tvojim majetkom (pc, stôl, stolička...)?
8. Za jej prácu voči tretím osobám zodpovedáš ty?
9. Ide o opakujúcu sa činnosť?

Ak na 9 otázok bude deväť odpovedí ÁNO, tak jednoznačne ide o závislú prácu.

Živnosť na vykonávanie administratívnych prác sa chápe tak, že so svojím počítačom, vo svojich prietoroch na vlastné náklady ti vykoná nejaký administratívny úkon.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Wes Pozri príspevok
...Mozem teda tu zodpovednost nejako zakonponovat do zmluvy?
môcť môžeš, ibaže tým len aj na papieri potvrdíš, že ide vlastne o závislú prácu.
0 0
Wes Wes

Wes je offline (nepripojený) Wes

Zoltán, na vsetky tvoje otazky je odpoved ANO!.
No rozdiel je ten ze je to len medzi nami, neje v zmluve napisane ze tam musi byt od 7:00 do 15:30, je to ustna dohoda.
To ze ja som jej nadriadeny taktiez neje v zmluve. To co jej poviem vykonava na zaklade vlastnej vole ne toho ze jej to vyplyva zo zmluvy, lebo nic take v zmluve nemame.
Robotu vykonava vo svojom mene, no s hlavickou mojej firmy.

Je nedokazatelne to ci prisla sem pred hodinou a sadla za ten pc a dostala odmenu XX € alebo sedi 20 dni v mesiaci tam od tej a tej doby a robi cinnost sekretarky a za to dostava XX €
Ale v kazdom pripade priznavam ze medzi zavyslou cinnostou a tymto zivnosnicenim je velmi tenka ciara, no nijako nedokazatelna. Je tisicky firiem kde to rovnako funguje a je to legalne. Takze vratme sa k mojej otazke, ci je mozne nejakym sposobom jej pridelit hmotnu zodpovednost alebo jednoducho zodpovednost.

Neviem ci mam spravne informacie ale docital som sa ze vlastne ona ziadnu hmotnu zodpovednost pridelovat nepotebuje, lebo ona vlastne ruci celym svojim majetkom ak sa nieco stane poskodi a pride sa na to ze to bolo zanedbanie alebo priama vina z jej strany. Opravte ma ak sa mylim.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Wes Pozri príspevok
Zoltán, na vsetky tvoje otazky je odpoved ANO!.

Neviem ci mam spravne informacie ale docital som sa ze vlastne ona ziadnu hmotnu zodpovednost pridelovat nepotebuje, lebo ona vlastne ruci celym svojim majetkom ak sa nieco stane poskodi a pride sa na to ze to bolo zanedbanie alebo priama vina z jej strany. Opravte ma ak sa mylim.
Fialové- excelentná úvaha ! Celkom by ma zaujímal ten zdroj, kde si to čítal. Ako živnostníčka by zodpovedala len za škodu, ktorá vznikla porušením zmluvných povinností. Teda tých povinnosti, ktoré sú dohodnuté v obchodnej zmluve, ak ju má. Musel by si preukazovať konkrétnu povinnosť, jej porušenie, aj škodu spôsobenú týmto porušením. Ak by sa Ti to náhodou podarilo, vtedy celým majetkom. A spôsobenie inej škody? Kľúče, kancelária, atď. Len ťažko preukážeš. Ak za ne budeš požadovať náhradu škody, tak zo živnostníčky bude zamestnankyňa a zodpovednosť podľa ZP, teda obmedzená, ak škodu vôbec preukážeš.
Naposledy upravil Petra Nová : 21.01.10 at 21:51
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Nejde o to, aby sme ta presviedcali, ze robis chybu, ked sa presvedcit dat nechces. Otazne je len, ci si svoj postup dokazes obhajit pred pripadnou kontrolou (aj ked je "dohoda" medzi vami len ustna.) Vsetko naznacuje tomu, ze je len mala sanca na obhajobu - dokazal si to aj svojou dalsou informaciu:
Wes Pozri príspevok
Robotu vykonava vo svojom mene, no s hlavickou mojej firmy.
Porada nie je o tom, aby navadzala na protizakonne kroky. Neviem, ci ti niekto pomoze. To, co robis a co chces urobit dalej, nie je absolutne v sulade s platnou legislativou.
0 0
ivonka400 ivonka400

ivonka400 je offline (nepripojený) ivonka400

Pracuj, ako keby si nepotreboval peniaze. Miluj, ako keby si nikdy nebol zranený. A tancuj, ako keby sa nikto nepozeral. ...viac
http://www.poistenie-zodpovednosti-zamestnanca.sk/

ahojky, mame zamestnanu na prevadzke zivnostnicku, a chceme jej dat podpisat hmotnu zodpovednost za - vedenie pokladnicnej knihy na jej smene, material, zodpovednost za veci, a pokuty ktore mozeme dostat ak ona nedodrzi podmienky nami stanovene. Napriklad uzatvara prevadzku skor ako mame na otvaracich hodinach a podobne, hm?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

http://www.porada.sk/t117215-hmotna-zodpovednost.html
Naposledy upravil veronikasad : 29.07.10 at 11:22
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ivonka400 Pozri príspevok
http://www.poistenie-zodpovednosti-zamestnanca.sk/

ahojky, mame zamestnanu na prevadzke zivnostnicku, a chceme jej dat podpisat hmotnu zodpovednost za - vedenie pokladnicnej knihy na jej smene, material, zodpovednost za veci, a pokuty ktore mozeme dostat ak ona nedodrzi podmienky nami stanovene. Napriklad uzatvara prevadzku skor ako mame na otvaracich hodinach a podobne, hm?
Samozrejme, ze aj so zivnostnikom sa da dohodnut hmotna zodpovednost, rovnako, ako sa da dohodnut medzi napr. dvoma s.r.o. Len si treba uvedomit, ze vztah k zivnostnikovi je vztah dvoch obchodnych partnerov, nic menej a nic viac. Ak je napr, sucastou nejakej zmluvy zapozicanie nejakeho vyrobneho zariadenia, ten, kto ho zapoziciava moze pozadovat zmluvne zakotvit zodpovednost bez ohladu, ci ho poziciava zivnostnikovi alebo s.r.o. Alebo ak prenajimate priestory zivnostnikovi, ten vam ruci za to, co poskodi. Ale to je asi tak vsetko.

Naozaj tazko mozete legalne na zivost "zamestvavat" napr. predavacku, pretoze so zivnostnikom mozete uzatvorit aukrat tak zmluvu o dielo, kde musi byt presne specifikovana dodavka sluzieb alebo tovaru v dohodnutom termine. Neviem, ako by sa mohla zivnostnicka zaviazat, ze vo vasej predajni za mesiac preda styri sampony Nivea, 22 antiperspirantov Adidas, 3 vatove tampony a pod. Takze aj akakolvek zmluva o hmotnej zodpovednosti je potom od zaciatku neplatna.
0 0
ivonka400 ivonka400

ivonka400 je offline (nepripojený) ivonka400

Pracuj, ako keby si nepotreboval peniaze. Miluj, ako keby si nikdy nebol zranený. A tancuj, ako keby sa nikto nepozeral. ...viac
:-) samozrejme rozumiem- jedna sa o kadernicku, ktora ma vystavenu pracovnu zmluvu kde ma specifikovane ze ma vykonavat kadernicke sluzby v nasom salone, plus pocet hodin ktore ma u nas odpracovat.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivonka400 Pozri príspevok
:-) samozrejme rozumiem- jedna sa o kadernicku, ktora ma vystavenu pracovnu zmluvu kde ma specifikovane ze ma vykonavat kadernicke sluzby v nasom salone, plus pocet hodin ktore ma u nas odpracovat.
naozaj ?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ivonka400 Pozri príspevok
:-) samozrejme rozumiem- jedna sa o kadernicku, ktora ma vystavenu pracovnu zmluvu kde ma specifikovane ze ma vykonavat kadernicke sluzby v nasom salone, plus pocet hodin ktore ma u nas odpracovat.
Tak taka zmluva neexistuje, resp. je neplatna. Ciste teoreticky by som si vdedel predstavit zmluvu, kde by bolo specifikovane, ze spravi 50 muzskych strihani, 30 zenskych, 20 farbeni a 25 trvalych.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať