Zavrieť

Porady

Jazykove okienko

abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zaujimal by ma nazor ostatnych poradakov, ako by sa mal spravne uvadzat nazov ulice, pomenovany v tomto pripade konkretne po E. M. Šoltésovej. Logicky by malo byt ul. Šoltésovej 12345, ale urady uvadzaju ul. Šoltesova 12345 ešte aj s krátkym "a" na konci a to ma trochu vytaca. Nie som feministka, ide o princip.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

abel
Zaujimal by ma nazor ostatnych poradakov, ako by sa mal spravne uvadzat nazov ulice, pomenovany v tomto pripade konkretne po E. M. Šoltésovej. Logicky by malo byt ul. Šoltésovej 12345, ale urady uvadzaju ul. Šoltesova 12345 ešte aj s krátkym "a" na konci a to ma trochu vytaca. Nie som feministka, ide o princip.
Malo by byť správne Šoltésovej. Ak by bol názov podľa mužského nositeľa mena, správne by bolo Šoltésova (ako odpoveď na otázku "čia?", i keď v skutočnosti ulicu nevlastnil.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
bienekova bienekova

bienekova je offline (nepripojený) bienekova

abel
Zaujimal by ma nazor ostatnych poradakov, ako by sa mal spravne uvadzat nazov ulice, pomenovany v tomto pripade konkretne po E. M. Šoltésovej. Logicky by malo byt ul. Šoltésovej 12345, ale urady uvadzaju ul. Šoltesova 12345 ešte aj s krátkym "a" na konci a to ma trochu vytaca. Nie som feministka, ide o princip.
Skutočne je správne Šoltésovej. Pravdepodobne navrhoval niekto názov ulice niekto, komu je pravopis ukradnutý.
Ale to, čo sa týka pravopisu by som tu vôbec neriešila. Pravopis a spisovná slovenčina tu nepatria. Mne tu stále chýba jeden človek, ktorý bol o tom presvedčený, že by tu patril. Škoda. Ale aj o tom je Porada.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Správne je Šoltésovej, ale čo sa týka mužských mien tak podľa pravopisu sa ulica píše s krátkym "a". Slovenčina je ťažšká a tak má asi chaos každý kto má písať list alebo úradnú správu.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

bienekova
Skutočne je správne Šoltésovej. Pravdepodobne navrhoval niekto názov ulice niekto, komu je pravopis ukradnutý.
Ale to, čo sa týka pravopisu by som tu vôbec neriešila. Pravopis a spisovná slovenčina tu nepatria. Mne tu stále chýba jeden človek, ktorý bol o tom presvedčený, že by tu patril. Škoda. Ale aj o tom je Porada.
No osobne si myslim ze kazdy kto pise akykolvek uradny list by mal vediet zaklady spis. slovenciny. A s tymto sa stretavam v suvislosti s uctovnictvom, lebo adresy pisem dost casto.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

astensova
Správne je Šoltésovej, ale čo sa týka mužských mien tak podľa pravopisu sa ulica píše s krátkym "a". Slovenčina je ťažšká a tak má asi chaos každý kto má písať list alebo úradnú správu.
No ved prave to krátke a na konci ma tam vytaca, ze to automaticky priradili nejakému Šoltésovi. Alebo mozno len nemam prehlad o tom po kom je ta ulica spravne pomenovana. Potom sa p. Šoltésovi ospravedlnujem. A vadi mi na tom to, ze na urade mi pani uradnicka pokyva s hlavou, ze ako to mozem napisat Šoltesovej a drzo mi to opravi na Šoltesova - konkretne na dost dolezitom urade v Hlohovci.
0 0
1at1 1at1

1at1 je offline (nepripojený) 1at1

Som presvedčená, že pravopis je súčasťou všeobecnej inteligencie a u administratívnych pracovníkov zvlášť. Tak nevidím dôvod, prečo by tu nepatril. No a najmä na tak kvalitnej stránke akou je Porada. Páči sa mi tu. Fajn, asi som vkročila do správnych dverí.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Vedel by mi niekto poradit. Neviem si rady s pomenovanim množstva, napr. 2x je dvojmo, 3x je trojmo, 4x je štvormo, ale 1x neviem, 5x neviem, 6x neviem, atd. uz neviem si vytvorit tento tvar. Poradi niekto jazykovo zdatný?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

wegamizi Pozri príspevok
Vedel by mi niekto poradit. Neviem si rady s pomenovanim množstva, napr. 2x je dvojmo, 3x je trojmo, 4x je štvormo, ale 1x neviem, 5x neviem, 6x neviem, atd. uz neviem si vytvorit tento tvar. Poradi niekto jazykovo zdatný?
....päťnásobne, šesťnásobne...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
wegamizi Pozri príspevok
Vedel by mi niekto poradit. Neviem si rady s pomenovanim množstva, napr. 2x je dvojmo, 3x je trojmo, 4x je štvormo, ale 1x neviem, 5x neviem, 6x neviem, atd. uz neviem si vytvorit tento tvar. Poradi niekto jazykovo zdatný?
pätoro, šestoro ....
0 0
niella niella

niella je offline (nepripojený) niella

[QUOTE=bienekova;122228]Skutočne je správne Šoltésovej. Pravdepodobne navrhoval niekto názov ulice niekto, komu je pravopis ukradnutý.
Ale to, čo sa týka pravopisu by som tu vôbec neriešila. Pravopis a spisovná slovenčina tu nepatria. Mne tu stále chýba jeden človek, ktorý bol o tom presvedčený, že by tu patril. Škoda. Ale aj o tom je Porada.[/QUOTe

nuž, milá bienekova, keďže máme námet "jazykové okienko", rada by som ťa poopravila : "Pravopis a spisovná slovenčina SEM nepatria.". A takisto "Mne tu stále chýba jeden človek, ktorý (by) bol o tom presvedčený, že by SEM patril.". A ak som správne porozumela, tak ak ti tu chýba človek, ktorý by bol presvedčený o tom, že by pravopis a spisovná slovenčina sem patrili, tak ja som teda tá, ktorá je o tom presvedčená. Ale vysvetľovať a obhajovať to, je nateraz pre mňa na dlhé lakte...
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

wegamizi Pozri príspevok
Vedel by mi niekto poradit. Neviem si rady s pomenovanim množstva, napr. 2x je dvojmo, 3x je trojmo, 4x je štvormo, ale 1x neviem, 5x neviem, 6x neviem, atd. uz neviem si vytvorit tento tvar. Poradi niekto jazykovo zdatný?
Podľa mňa 1x-jednormo, 5x-pätormo, 6x-šestormo,.. aj keď to znie divne.
Ale to nie je pomenovanie množstva, 2x-násobná číslovka (koľkokrát), dvojmo-príslovka spôsobu (ako?).
Násobné číslovky: Vyjadrujú koľkokrát, koľko ráz, koľkonásobne sa nejaký predmet alebo dej vyskytuje (dvakrát, šesťkrát, viackrát, trojnásobný, tisícnásobný, dvojitý, trojitý, dva razy, desať ráz, sto ráz...). Násobné číslovky sa tvoria:

  1. od základných alebo skupinových čísloviek pomocou prídavného mena (dvojnásobný, štvornásobný, stonásobný),
  2. od skupinových čísloviek pomocou –itý (dvojitý, trojitý...).

Číslovky so zložkou –krát sa píšu spolu, číslovky s podstatným menom raz, sa píšu osobitne.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

marjankaj Pozri príspevok
pätoro, šestoro ....
Skupinové číslovky: Vyjadrujú samostatne chápané javy s dôrazom na každú jednotlivú osobu alebo vec (dvoje detí, pätoro obrusov, troje lavíc, šestoro koní...). Používajú sa pri pomnožných podstatných menách (dvoje husieľ, troje rukavíc, štvoro hodiniek, pätoro potvrdení...). Odvodené sú od základných čísloviek príponou –oje (dvoje, troje) a –oro (pätoro, dvanástoro...). Číslovky 21, 22, 29, 31, 32, 39...nemajú podobu skupinových čísloviek. Skupinové číslovky sú nesklonné. Počítaný predmet pri týchto číslovkách je vždy G pl. (štvoro nožníc).
0 0
ladyrs ladyrs

ladyrs je offline (nepripojený) ladyrs

astensova Pozri príspevok
Správne je Šoltésovej, ale čo sa týka mužských mien tak podľa pravopisu sa ulica píše s krátkym "a". Slovenčina je ťažšká a tak má asi chaos každý kto má písať list alebo úradnú správu.
práve v tejto téme taká chyba ?
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Správne je: Ul. E. M. Šoltésovej /ulica s veľkým U/.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Žabinka Pozri príspevok
Podľa mňa 1x-jednormo, 5x-pätormo, 6x-šestormo,.. aj keď to znie divne.
.
nielen ze to znie divne, slovnik slovenskeho jazyka take slova nepozna ...

ale

pätoro neskl. čísl. skup. pri pomn. a pri podst. m. označujúcich páry al. viazané množstvo zastupuje zákl. čísl. a vyj. počet 5; pri iných podst. m. vyj. počet 5 ako súhrn: p. nožníc, p. topánok, zápaliek;
p. detí

a v pripade dvojmo, trojmo, treba pouzit podla kontextu pätkrat, pätnasobne a pod.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

ivka70 Pozri príspevok
nielen ze to znie divne, slovnik slovenskeho jazyka take slova nepozna ...

ale

pätoro neskl. čísl. skup. pri pomn. a pri podst. m. označujúcich páry al. viazané množstvo zastupuje zákl. čísl. a vyj. počet 5; pri iných podst. m. vyj. počet 5 ako súhrn: p. nožníc, p. topánok, zápaliek;
p. detí

a v pripade dvojmo, trojmo, treba pouzit podla kontextu pätkrat, pätnasobne a pod.
Význam slova „ dvojmo ” v Slovníku slovenského jazyka


dvojmo prísl. dvojnásobne, dvojite, v dvoch exemplároch: vyhotoviť spis d.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Dievcence, dakujem, ale teraz neviem, z tolkych navrhov, ktory mam pouzit. Potrebujem to na uradnu listinu, kde sa uvadza, v kolkych vyhotoveniach sa dodava. Predtym som ich davala 3ks, takze som napisala "trojmo", teraz podavam sest kusov, tak napisem sestormo, alebo sestkrat?
Je to pre mna velky hlavolam :-))))
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
wegamizi Pozri príspevok
Dievcence, dakujem, ale teraz neviem, z tolkych navrhov, ktory mam pouzit. Potrebujem to na uradnu listinu, kde sa uvadza, v kolkych vyhotoveniach sa dodava. Predtym som ich davala 3ks, takze som napisala "trojmo", teraz podavam sest kusov, tak napisem sestormo, alebo sestkrat?
Je to pre mna velky hlavolam :-))))
Napíš v šiestich vyhotoveniach.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Niektoré názvy ulíc boli fakt navrhnuté tak neprakticky, aby občania nevedeli kde bývajú: v tomto prípade sa jedná o babu takže by malo byť Šoltésovej č. 25.
Keby Šoltés bol hrdina kapitalistickej práce alebo osloboditeľ tak by sa ulica písala takto: Šoltésova č. 25 - teda s krátkym a. S dlhým á sa píše ulica iba vtedy keď sa nejedná o priezvisko ako napr. Rumančeková, Gladiolová, prípadne modernejšie Mobilová, Internetová ......

Tiež ma dosť vytáča keď v zozname hľadáte ulicu a pred názvom ulice je ešte aj ul. ako napr. Ul. 1. mája. Ako keby nebolo jasné že ide o zoznam ulíc a stačí keď sa napíše 1. mája č. 25 a basta !
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Zjednoduši si tú byrokraciu a ukáž že máš filipa: napíš 20 krát, alebo 5 x.... a nech rozmýšľajú koľkokrát to dostali.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať