Zavrieť

Porady

Jazykove okienko

abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Zaujimal by ma nazor ostatnych poradakov, ako by sa mal spravne uvadzat nazov ulice, pomenovany v tomto pripade konkretne po E. M. Šoltésovej. Logicky by malo byt ul. Šoltésovej 12345, ale urady uvadzaju ul. Šoltesova 12345 ešte aj s krátkym "a" na konci a to ma trochu vytaca. Nie som feministka, ide o princip.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
hubatá Pozri príspevok
Niektoré názvy ulíc boli fakt navrhnuté tak neprakticky, aby občania nevedeli kde bývajú: v tomto prípade sa jedná o babu takže by malo byť Šoltésovej č. 25.
Keby Šoltés bol hrdina kapitalistickej práce alebo osloboditeľ tak by sa ulica písala takto: Šoltésova č. 25 - teda s krátkym a. S dlhým á sa píše ulica iba vtedy keď sa nejedná o priezvisko ako napr. Rumančeková, Gladiolová, prípadne modernejšie Mobilová, Internetová ......

Tiež ma dosť vytáča keď v zozname hľadáte ulicu a pred názvom ulice je ešte aj ul. ako napr. Ul. 1. mája. Ako keby nebolo jasné že ide o zoznam ulíc a stačí keď sa napíše 1. mája č. 25 a basta !
No mohlo ísť aj o Námestie 1. mája

A Konvalinková by bola podľa konvaliniek
Konvalinkova podľa Konvalinku
A Konvalinkovej podľa herečky Nadi Konvalinkovej.

No nevieme si to pekne skomplikovať?
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Oboje, od Danushky i Marjanky je v podstate spravne. Zalezi od vyznamu vety, ktory z vyrazov bude pouzity. Este k tej ulici, hoci je to starsie. Nam niekolko rokov posta na inkasnom listku pisala namiesto J. Krala, "Kralova"...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Úrivok z RND "Jánošík":
Uhorčík: "Grajciar, grajciar. Ty Ďuri, s akým i sa píše grajciar?"
Jánošík: "Napíš - GROŠ!"

0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

až na ten ,,úrIYvok"
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

ááách misoft !!!!
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

dakujem za rady, v kazdom pripade sa budem riadit podla nich a viem, ze budem v pohode, ze dodrzim pravidla spisovneho jazyka.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

No veď práve! Mal som napísať nie "úrivok" alebo "úryvok", ale časť. Ako radí Jánošík
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Misoft, Ty si to vyriešil ako ten nemenovaný riaditeľ. Kázal sekretárke napísať pozvánky na schôdzu, ktorá bude v útery. Sekretárka sa pýta: "Pán riaditeľ, aké i (y) je útery?" Riaditeľ sa poškrabkal za ušami a odpovedal:"Napíšte v stredu."
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ale, ale... správne to je takto:
"Minca, minca... Ďuri, aké i je v slove minca?
"Napíš: GROŠ!"
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Robím si prču, ale jazykové okienko by som privítala. Nakoľko už od skončenia školy uplynulo veľa rokov, niečo sa v pravopise menilo, niečo keďže to nepoužívam som stihla za tú dobu zabudnúť a viem, že v príspevkoch mám podľa terajšej gramatiky veľa chýb a to i (y) sa tiež snažím nahradiť aspoň tam, kde sa to dá , tak by nebolo na škodu si to zopakovať. Zrovna asi pred 2 týždňami som mala na túto tému reč s bývalou triednou pani učiteľkou mojich synov, ktorá je stále aktívna v rôznych veciach. Radila som jej, aby spravila jazykový krúžok pre tých, čo to už zabudli. Ináč ona je veľmi príjemná a dá sa s ňou debatovať aj vážne aj s humorom. Ku každej by som si to nedovolila.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ja som minule tiež stretla triednu môjho syna (syn má 30 rokov) a bola som prekvapená že jej zostali len pekné spomienky. Na tom ako jej syn napísal do diktátu že kohút kykyrýkal sa len zasmiala a mávla rukou ..............
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Monika:
ale, ale... správne to je takto:
"Minca, minca... Ďuri, aké i je v slove minca?
"Napíš: GROŠ!"
To je ono!. Nemohol som si na to poriadne spomenúť
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Co je spravne?
Klobuk dole,alebo klobuk dolu?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Klobúk z hlavy!
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
babka - ježibabka
Misoft, Ty si to vyriešil ako ten nemenovaný riaditeľ. Kázal sekretárke napísať pozvánky na schôdzu, ktorá bude v útery. Sekretárka sa pýta: "Pán riaditeľ, aké i (y) je útery?" Riaditeľ sa poškrabkal za ušami a odpovedal:"Napíšte v stredu."
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

arizona
Co je spravne?
Klobuk dole,alebo klobuk dolu?
aj tak, aj tak

http://slovniky.korpus.sk/?w=dolu&s=...utf-8&oe=utf-8

... ale je tam zaujimava veticka "Táto stránka nie je určená na informovanie verejnosti."
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

arizona
Co je spravne?
Klobuk dole,alebo klobuk dolu?
No ja si myslím že ak ide o určenie ja miesta položenia(KDE JE KLOBÚK?) tak "dole" , ak ide o určenie pohybu(kam dávam klobúk?) tak dolu. ale jazykovedci môžu mať iný názor, To isté ako spojenie " kam to dám alebo kde to dám"
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať