Zavrieť

Porady

Na koho napísať auto?

Som SZČO. Chcem si kúpiť auto na lízing. Neviem ale, či ho mám kúpiť na mňa, ako na osobu, alebo na mňa ako na firmu. Čo je výhodnejšie? Ako sa to robieva? Doteraz som používala auto manželove, nedávala som si ho ani do nákladov, nebola platená cestná daň. Toto by som chcela prihlásiť aj na DÚ a zaplatiť cestnú daň.

Poraďte mi, prosím. Idem ho kúpiť zajtra a nie som rozhodnutá.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    To je ťažko...
    ak auto budeš " stále " používať na služobné účely, tak jednoznačne ako SZČO, uplatníš si všetky výdaje na PHL, opravy, údržby, parkovné, zaplatenú daň, splátky.... Musíš ho však zaradiť do majetku a odpisovať.
    Ak však auto budeš iba občas používať na služobné účely, tak potom na seba ako FO a tu si potom môžeš pri použití na služobné účely preplácať PHL a opotrebovanie čo je cca tuším 6,20/km

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak si aj používala manželove auto, ten zaplatil cestnú daň (DMV) a zrejme PHM uplatnoval u seba. Záleží na tom koľko najazdíte, každý zvlášť a spolu a zvážiť predmet podnikania, koľko sa á uniesť odjazdených km na jednom aute atd. Ja by som auto na LZ radsej kupila na firmu, vychádza drahšie ale ani to nemusí byť pravda, niekedy vyjde rovnako ako kúpa za hotové.
    Z určitých okolností je vhodné ho kúpiť ako osobné vlastníctvo - vychádzajú mi zaujímavé kombinácie rôznych možností......

    allicie je offline (nepripojený) allicie

    allicie
    No ja ho vlastne budem používať hlavne pre firemné veci, ale treba niekedy záisť napr. nakúpiť alebo do škôlky a tak. ako potom s evidenciou?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Zdá sa, že máme dve témy, kde putovanie za prácou a výdavky s ním spojené riešime (viď upratovanie a....).....asi aj tu bude rozhodujúce obvyklé miesto výkonu práce. Nakoniec mi vychádza, že auto sa dá dať do výdavkov vždy len raz smerom na to isté miesto

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    allicie
    No ja ho vlastne budem používať hlavne pre firemné veci, ale treba niekedy záisť napr. nakúpiť alebo do škôlky a tak. ako potom s evidenciou?
    aj auto nezaradené do majetku je možné využívať a uplatňovať do nákladov. Ale mať v jednej rodne obe autá rovnakým spôsobom evidované sa mi vidí škoda. Staršie auto nech je v majetku, opravy budú stále viac stáť, a nové auto - tam uplatňovať 6,20 a písať čo najviac km.
    Otázka DPH - platiteľa - aj to treba zvážiť.

    Na koho napísať auto?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.