Zavrieť

Porady

fakturácia do iného členského štátu

Dobry den, podnikam necele 3 mesiace ako zivnostnik a uctovnicto si vediem sam. Od noveho roku som sa (z donutenia) zaregistroval ako "platca DPH" podla paragrafu 7a (príjem/dodanie služby z/do iného členského štátu). Na DÚ mi bolo vysvetlené že sa vlastne platcom nestavam. Nemám nárok na odpočet ani DPH neúčtujem.

DPH má platiť príjemca služby. Moja otázky teda znie... Ako mám vystaviť faktúru (napríklad pre podnikatela z CZ)? Cena bude bez DPH len na faktúre uvediem moje IČ DPH a potom to uz je starost kupujuceho odviest DAN v tomto pripade Ceskej Republike?

Dakujem za objasnenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Áno, ale teba ešte čaká uviesť túto službu v súhrnnom výkaze §80, a ten sa podáva od 1.1.2010 len elektronicky.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Na fakture musi byt odvolavka na prislusne ustanovenie smernice EU - z nej je jasne, ze ide o tzv. reverse charge (prenos danovej povinnosti) a partner v CR ma povinnost sluzbu zdanit.

    § 73
    (2) Faktúra musí obsahovať

    a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
    b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, c) poradové číslo faktúry,
    d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
    e) dátum vyhotovenia faktúry,
    f) rozsah a druh dodanej služby,
    g) cenu služby,
    h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2010-a.html#73

    Misiak4 je offline (nepripojený) Misiak4

    Misiak4
    IvoM:
    Ano mas pravdu, uz mam stiahnute tlacivo o spolupraci(kedeze nemam elektronicky podpis).

    Lianka:

    Zakon som predtym pozeral ale nevsimol som si to tam. Dakujem

    fakturácia do iného členského štátu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.