Zavrieť

Porady

Dôchodkove pripoistenie a daň z prijmu

Dobrý deň. Chcela by som poprosit o radu. Platila som na dôchodkove pripoistenie do Tatry- Sympatia. Odpočítavala som si 12.000,- z dani. Kedysi umožnil zákon 24.000. Učet som zrušila min. rok. Peniaze mi vrátili. Chcem sa spytat:
1. treba zahrnúť do daní vyplatenú sumu ????? a kam ???
2. Ako sa prejaví možnosť odpočtu12.000,-a 24.000 počas XXXX rokov. v tomto DP. Robím Dan priznanie B. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Neodpočítavala si si 12 000 a 24 000 z daní ale z daňového základu, pozri si §11.12.

    § 11
    Nezdaniteľné časti základu dane

    (12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

    Takže podmienku si porušila v roku 2009, teda najneskôr v DP za 2012 musíš zvýšiť svoj daňový základ o súhrn súm o ktoré bol v minulosti daňový základ znížený, je to na Tebe či to spravíš až v poslednom termíne, alebo postupne, či hneď teraz.

    gubika je offline (nepripojený) gubika

    gubika
    Ďakujem za odpoveď. Aby som toupresnila. 55 rokov som dovršila v r. 2008 a zmluvu som uzatvárala 26.2.2001. Vážim si každú odpoveď.

    Dôchodkove pripoistenie a daň z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.