Zavrieť

Porady

Vystavba rodinneho domu na podnikatelsky ucel

Potrebujem poradit. S manzelom chceme dat vystavat rodinny dom, v ktorom by nami zalozena s.r.o. mala svoju prevadzku.
Ide o to, ze na vystavbu berieme podnikatelsky uver v banke (hypotekarny, predmetom zalohu bude byt v osobnom vlastnictve fyzickej osoby, nas byt). Kedze ten uver nebude stacit na vystavbu, berieme este hypotekarny uver ako fyzicke osoby, kde by sme zalozili samotny dom (ked ho budeme moct zapisat ako rozostavanu stavbu do katastra). Ide o dve odlisne banky.
Problem je, ze sami tomu nerozumieme. Ako to mame zariadit – co je vyhodnejsie a preco – kto sa vlastne ma stat vlastnikom kolaudovaneho domu? Nasa s.r.o. alebo my ako fyzicke osoby? Z toho logicky vyplyva, ze si potrebujeme ujasnit, kto vobec bude podavat navrh na stavebne povolenie - FO alebo PO – a kto ma zadat ako stavebnik vypracovanie projektu na dom a jeho vystavbu?
Banka, ktora nam poskytne podnikatelsky uver totiz bude chciet uvolnovat peniaze postupne, na zaklade dolozenych faktur a kedze ho ide poskytnut nasej s.r.o., predpokladam, ze by to mala byt s.r.o., cize PO. Tiez by sme chceli ziskom splacat uvery v oboch bankach, tak aby sme platili co najmensie dane (akekolvek ci uz dan z prijmu, alebo dan z prenajmu).
Inak, pozemok sme kupili na hypotekarny uver ako fyzicke osoby, manzelia, predmetom zalohu je priamo kupovany pozemok. A ide o jednoosobovu s.r.o., na manzela. Pomer podnikatelskeho uveru k uveru cerpaneho FO bude 2:1.
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mne sa to Vaše riešenie nepáči kvôli tej sro . My v tejto dobe taktiež staviame RD ako FO s tým , že prízemie bude vložené do OM ako priestory pre podnikateľské účely , bude mať svoje merače ako elektrina,plyn,voda a na poschodí bude byt s vlastnými meračmi . Ale určite by som to nestavala ako podnikateľský subjekt .

    Vo Vašom prípade z dôvodu podnikateľského úveru som toho názoru , že stavebníkom RD a vlastníkom RD po kolaudácii bude s.r.o. Ale Vaše bývanie si budete musieť doriešiť s sro-čkou .Formou predaja a kúpy resp.nájmu .

    Samozrejme , že Vaše náklady na bývanie nemôže ísť na margo sro .

    Ja len toľko k tomu .

    kamka2002 je offline (nepripojený) kamka2002

    kamka2002
    ide o to, ze ako FO by sme peniaze na financovanie vystavby nedostali v potrebnej vyske.
    ma niekto skusenosti s tym, ze by sa vlastnikom domu stali PO aj FO a mali rozdeleny podiel vlastnictva k nehnutelnosti napr. 2/3 a 1/3? ako sa to do katastra "dostane"? navrhom na vklad pri kolaudacii? a ak by FO svoj podiel zalozila, potrebuje k tomu suhlas PO?
    dakujem.

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Hypotekárny úver bol poskytnutý na nákup pozemku, bude hypotekárna banka súhlasiť s tým aby sa na " jej" pozemku stavalo pre niekoho iného, ťažko. Žiadna banka nepôjde do neistých vzťahov. (Ak by sro nespálcala tak banka dom nepredá lebo to nedovolí banka ktorá vlastní pozemok, ak vlastník pozemku platí úver za pozemok tak banka nemá dôvod pozemok predať), do toho vám žiadna banka nepôjde. ja som mal pod plánovanou stavbou 10m2 založených v prospech inej banky, musel som zmeniť rozsah záložného práva o uvedenú plochu.

    Vystavba rodinneho domu na podnikatelsky ucel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.